Żele energetyczne. Zastrzyk energii podczas treningu

+4
2016-08-19

Podczas treningu trwającego 60-90 minut dochodzi do zużycia zapasów glikogenu, co rzutuje na dalszą aktywność - odczuwa się spadek sił i wydolności. Dlatego niezbędny jest dodatkowy zastrzyk energii. Organizmowi należy zapewnić źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów, w formie, która nie obciąży przewodu pokarmowego i nie utrudni dalszego treningu. Obecnie znajdziemy na rynku szeroki asortyment gotowych żeli energetycznych stosowanych w czasie wysiłku. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze? 

KONSYSTENCJA

Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie najlepsze są żele o konsystencji płynnej lub półpłynnej. Podczas treningu nie chcemy obciążać układu pokarmowego. Forma stała, np. w postaci batoników energetycznych lub bardzo gęstych zawiesin, długo zalega w żołądku i podczas intensywnego wysiłku może wywołać nudności i dyskomfort. Jeśli sięgamy po żele energetyczne, wybierzmy takie, które swoją konsystencją dodadzą nam faktycznie energii, zamiast ją zabierać.

OPAKOWANIE

Opakowanie to, rzecz jasna, sprawa drugorzędna. Mimo to warto zadbać o wygodę. Żele energetyczne spożywamy często w ruchu, dlatego opakowanie powinno być poręczne, a sam produkt łatwo dostępny. Doskonale sprawdzą się jednorazowe saszetki lub plastikowe bidony.

SKŁAD PRODUKTU

Głównym składnikiem energetycznych produktów są cukry łatwo przyswajalne. Najczęstszymi - glukoza lub fruktoza, czyli cukry proste, bardzo szybko wchłaniane do organizmu i podnoszące poziom cukru we krwi. Dobre rozwiązanie stanowi połączenie cukrów o różnym czasie przyswajania. Zapewni ono nie tylko natychmiastowe podniesienie poziomu cukru. Dzięki temu energia będzie uwalniana dłużej. Dlatego obok glukozy czy fruktozy możemy znaleźć maltodekstrynę - średniołańcuchowy węglowodan o dłuższym czasie wchłaniania (np. w żelu energetycznym Carboosnack Nutrend) albo izomaltulozę - disacharyd o niższym indeksie glikemicznym, która uwalnia energię wolnej, ale w dłuższym okresie (np. w żelu energetycznym Endurosnack Nutrend).

W składzie znajdziemy często dodatkowe substancje: minerały, białko, kofeinę lub syntetyczne dodatki. Musimy jednak zwrócić uwagę na cel spożywania danego suplementu. Celem jest dowóz cukru i przede wszystkim jego powinniśmy szukać w tego typu produktach.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+4
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: dieta sportowca żele energetyczne suplementy diety
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE