Witaminki, witaminki...

+7
2018-04-04

Wiemy już jak ważne jest codzienne praktykowanie zdrowego stylu życia. Staramy się regularnie uprawiać wybraną aktywność fizyczną i konsekwentnie stosować zasady zdrowego odżywiania. Jednak… zastanawialiście się kiedyś, czy Wasz organizm jest w stanie wykorzystać wszystkie składniki odżywcze zawarte w spożywanym przez Was pożywianiu? Czy jedząc zdrowe jabłko faktycznie zjadacie całą moc witamin w nim zawartą? I czy wszystkie zostaną przez niego przyswojone?


Zbilansować pożywny posiłek to jedno, ale zadbanie o maksymalną dostępność wartości, które dany produkt w potrawie nam dostarcza to również bardzo istotna sprawa.
Biodostępność określa wielkość wchłonięcia danego składnika odżywczego i stopień jego wykorzystania przez organizm. Związana jest z transportem tego składnika w przewodzie pokarmowym, jego zmianie w formę aktywną i wychwyceniem przez komórki. Witaminy i minerały spożyte wraz z pokarmem nie przyswoją się w całkowitej ilości. Na biodostępność składników odżywczych, wpływają warunki wewnętrzne i zewnętrzne.  
Do wewnętrznych warunków należą: wiek, płeć, stan odżywienia organizmu, stan zdrowia i stan fizjologiczny (np. ciąża, laktacja), a do warunków zewnętrznych:  skład spożywanego pokarmu (substancje wspomagające przyswajalność lub uniemożliwiające wykorzystanie danego składnika), postać chemiczna danego składnika w produkcie, stopień przetworzenia żywności.
Dla zachowania równowagi w organizmie organizmie, dieta powinna dostarczać wszystkie witaminy w odpowiednich ilościach. Należy jednak mieć świadomość, że witaminy nie są substancjami trwałymi. Podczas procesów technologicznych i obróbki  kulinarnej produktów spożywczych, obserwuje się obniżenie zawartości w nich witamin. Należy zadbać więc o to, by spożywana na co dzień żywność była jak najmniej przetworzona. Nie chodzi o to, by jeść tylko surowe produkty. Ale można tak  zaplanować swoją dietę, by w potrawach znajdowały się naturalne składniki, a sposób jej przygotowania ograniczał jak najbardziej straty cennych wartości odżywczych, między innymi witamin.


O wysoką wartość pożywienia należy zadbać już w momencie zakupu produktów. Warto kupować owoce i warzywa sezonowe, które w momencie swojej pełnej dojrzałości i świeżości posiadają optymalny skład pod kątem między innymi zawartości witamin i minerałów. Najlepiej jeść warzywa i owoce w jak najkrótszym czasie po ich zerwaniu. Podczas przechowywania dochodzi do strat wartości odżywczej w produktach spożywczych. Niestety nie ma możliwości jedzenia tylko świeżych produktów. Jednak można zachować warunki przechowywania żywności, które uchronią witaminy i minerały przed niszczeniem. Najważniejsza zasada to ochrona przed działaniem powietrza i światła słonecznego. W tym celu należy przechowywać żywność z dala okna w zamkniętych pojemnikach. Dobrym rozwiązaniem są pudełka do próżniowego przechowywania żywności.  


Sezonowymi warzywami i owocami można cieszyć się także w okresach kiedy brakuje ich w naturze poprzez zamrażanie. Mrozić należy bezpośrednio po zbiorze by zachować jak największą wartość odżywczą i nie dopuścić do strat witamin i minerałów podczas przechowywania świeżych warzyw o owoców. Mrożenie jest bardzo dobrą metodą utrwalania żywności. W badaniach naukowych wykazano, że w największym stopniu chroni produkty spożywcze przed utratą zawartych w nich składników mineralnych i witamin. Pozwala zachować walory odżywcze, a także smakowe. Najlepiej, by sam proces zamrażania był jak najkrótszy. Do strat witamin, szczególnie tych rozpuszczalnych w wodzie, w największym stopniu dochodzi dopiero podczas rozmrażaniu trakcie wycieku. By tego uniknąć należy zapobiec zabezpieczyć rozmrażany produkt i rozmrażać tuż przed spożyciem lub bezpośrednio w trakcie przygotowywania potrawy. Jeśli rozmrażany produkt nie zostanie wykorzystany do dalszej obróbki od razu ,to lepiej jest rozmrażać go w lodówce. Nie wolno ponownie zamrażać rozmrożonego już produktu!


W trakcie przygotowywania potraw także można zminimalizować utratę witamin i minerałów. Warzywa i owoce najlepiej jest myć przed obieraniem. Jeśli to możliwe to warto zrezygnować z obierania. Warzywa korzeniowe lepiej gotować bez obierania. Myć należy krótko i nie przetrzymywać produktów spożywczych w wodzie. Obróbkę cieplną- gotowanie, pieczenie czy smażenie rozpocząć dopiero po rozgrzaniu wody (zacząć od wrzątku), piekarnika lub tłuszczu. Największe straty witamin obserwuje się podczas smażenia, ponieważ temperatura tego procesu jest bardzo wysoka 150 - 200 °C. Gotowanie najlepiej przeprowadzać w niewielkiej ilości wody, a produkty, jeśli jest taka możliwość gotować w całości lub w jak największych kawałkach. Jednak najmniejsze straty witamin i minerałów obserwuje się podczas gotowania na parze. Potrawy pieczone warto owinąć lub zamknąć w naczyniu by ograniczyć wyciek. Wodę po gotowaniu warzyw można wykorzystać do przygotowania sosu lub zupy. Gotować w możliwie jak najkrótszym czasie i nie rozgotowywać żywności. Warzywa, makaron czy ryż zachowują największą wartość odżywczą jeśli ugotowane są na półtwardo.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+7
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: witaminy warzywa owoce posiłki aktywność fizyczna
WRÓĆ