Zachcianki

+8
2018-02-02

Osoby aktywne sportowo, trzymające się na co dzień ściśle zaleceń dietetycznych, raz na jakiś czas lub rytualnie po zawodach pozwalają sobie na tak zwany „cheat meal” czyli „oszukany posiłek”.
Najczęstszym problemem u osób zmieniających nawyki żywieniowe na lepsze, zarówno z powodu zdrowotnego, jak i u osób chcących poprawić swoją sylwetkę jest nagła ochota na coś zakazanego - słodycze, fast-foody, słone przekąski.


Najważniejszą zasadą sportowców jest trzymanie systematyczności w diecie i praktykowanie przyjętych zasad na co dzień. Plan powinien być skomponowany w taki sposób, aby w ciągu całego dnia dostarczać do organizmu niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Częstym powodem nagłej potrzeby na zjedzenie czegoś słodkiego są nieregularne posiłki, zbyt długie odstępy między posiłkami i niejedzenie śniadań. Przegłodzony organizm (może być głodny nawet jeśli subiektywnie nie odczuwa się głodu) domaga się  energii, a najszybciej dostarczy jej produkt z dużą zawartością cukrów prostych, a więc coś słodkiego. Odpowiednio skomponowany plan żywieniowy powinien dostarczać wystarczającą ilość węglowodanów. Spadki cukru we krwi będą skutkowały niekontrolowanym zajadaniem słodyczy. Ale istotne jest też by dieta smakowała. Musi być skrojona na miarę nie tylko pod względem ilościowym i jakościowym ale też smakowym. Nie może opierać się na nudnych, monotonnych i jałowych w smaku potrawach. Bo w przeciwnym razie prędzej czy później do głosu dojdzie ogromna chęć na coś niezdrowego, kończąca się na niekontrolowanym dojadaniu zakazanych smakołyków.Ochota na niezdrowe przekąski może też wynikać z przyzwyczajeń i skojarzeń. np. wieczorne podjadanie chipsów czy orzeszków podczas oglądanie filmu czy czytania książki, odstresowywanie się przy czekoladzie w przerwie w pracy, seans w kinie przy popcornie i coli, itp. Warto na te okazje mieć lepsze alternatywy, zamienniki, pomysły na smaczne, szybkie ale zdrowe przekąski. Jedzenie nie powinno być sposobem na nudę czy odreagowywanie stresu. W to miejsce warto wprowadzić aktywność fizyczną.

Bardzo często pojawia się zachcianka na „coś” gdy dieta jest zbyt restrykcyjna, gdy nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników. Organizm wie, że czegoś mu brakuje ale nie potrafimy odczytać sygnałów i sięgamy po to co najszybciej i najłatwiej dostępne- fast-food, batonik, pączek lub cola...

W diecie istotne są prawidłowe proporcje składników odżywczych. Sportowcy i osoby aktywne muszą dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość węglowodanów, jako źródła energii. Gdy węglowodanów w diecie jest za mało, organizm wysyła sygnały, że czegoś mu brakuje. Spada poziom cukru, pojawia się uczucie zmęczenia i osłabienia oraz duża ochota na zjedzenie czegoś, co w szybkim czasie dostarczy organizmowi solidną dawkę węglowodanów.  Najszybciej wchłaniają się cukry proste, które w dużych ilościach występują w słodyczach i przetworzonej żywności typu fast food, słodkie pieczywo czy chrupkie przekąski. Dlatego potrzeba spożycia węglowodanów najczęściej przejawia się jako ochota na przykład na coś słodkiego. Produkty zawierające łatwoprzyswajalne węglowodany stanowią dobre rozwiązane w sytuacjach nagłych, kiedy trzeba szybko podnieść poziom cukru (przy hipoglikemii), jednak należy pamiętać, że wiąże się to z wyrzutem sporej ilości insuliny, i ponownym spadkiem poziomu glukozy we krwi. Dlatego należy zadbać, by w krótkim czasie dostarczyć organizmowi pełnowartościowy posiłek, składający się z węglowodanów złożonych, które trawione są dłużej i przyswajane wolniej, dzięki czemu wzrost poziomu glukozy we krwi następuje wolniej. Nie dochodzi więc do nagłego skoku i ponownego spadku i co za tym idzie, kolejnej zachcianki na wysokocukrowy produkt.

Poniżej pyszny sposób na nagłą ochotę na słodkie:


Pudding jaglany owocowo-czekoladowy:

Kaszę jaglaną dokładnie przepłukać, przelać wrzątkiem. Można też lekko podprażyć na suchej patelni. Ugotować w delikatnie osolonej wodzie około 80g na porcję. Do ugotowanej kaszy dodać 1 banana i mleko około pół szklanki. Ja użyłam mleka kokosowego. Zblendować dokładnie na gładką masę. Jeśli konsystencja jest za gęsta dodać mleko. 1/3 masy oddzielić i dodać do niej pół łyżeczki kakao lub startą czekoladę gorzką. Dokładnie wymieszać. Do pucharka nałożyć warstwę jasnej masy, na nią warstwę czekoladową i znowu masę jasną. Na wierzchu ułożyć dowolne owoce, płatki migdałowe lub orzechy albo posypać startą czekoladą lub wiórkami kokosowymi.

Smacznego!

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+8
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: dieta jedzenie zdrowa żywność przekąski
WRÓĆ