Połączenie lanek i wkrętów. Czym są korki zwane miksami?

0
2016-07-23

Dlaczego przez niemal 30 lat korki zwane miksami funkcjonowały tylko w nieoficjalnej wersji? Jak wygląda układ kołków na podeszwie w tego rodzaju butach? I który z piłkarzy reprezentacji Polski pomagał przerabiać lanki na miksy Maciejowi Murawskiemu?

Nieoficjalnie pierwsze miksy zaczęły pojawiać się już około 1983 roku, tuż po wypuszczeniu na rynek modelu adidas Copa Mundial. Dlaczego nieoficjalnie? Ponieważ w tamtym czasie nikt nawet nie myślał, by produkować taki typ korków. Nikt poza piłkarzami, którzy wpadli na pomysł, by modyfikować swoje lanki. Te nie zapewniały im odpowiedniej przyczepności na wilgotnych, mokrych, a często również błotnistych nawierzchniach. Przerabiali więc buty własnoręcznie (metodą chałupniczą) lub prosili o pomoc zaprzyjaźnionych szewców klubowych. - Któregoś razu na zgrupowanie reprezentacji Polski przywiózł je Tomek Kłos. Okazało się, że buty przerabia mu jego klubowy szewc z Auxerre. Poprosiłem więc "Kłosika", żeby w taki sam sposób przerobił moje ulubione Copa Mundiale. Przy okazji następnego zgrupowania odebrałem swoje miksy. W polskiej lidze byłem wówczas jednym z pierwszych zawodników, którzy występowali w tego rodzaju butach - opowiada były reprezentant Polski, Maciej Murawski.

CZYM SĄ KORKI ZWANE MIKSAMI?

Miksy to szczególny rodzaj butów piłkarskich, które stanowią połączenie lanek i tepów. Wchodząc w temat głębiej: połączenie konfiguracji kołków typu FG (lanki) z kołkami typu SG (wkręty). U każdego producenta korków wkręcanych podeszwa wygląda podobnie - w górnej części podeszwy, na jej zewnętrznych stronach, umieszczone są łącznie cztery wkręty, zaś na pięcie - dwa. Rozmieszczenie i kształt plastikowych kołków zależy od konfiguracji danego modelu butów piłkarskich i od producenta.

Przednia (z lewej) i tylna część podeszwy w modelu butów Nike Tiempo Legend VI SG-PRO

Miksy przeznaczone są na wilgotne, błotniste nawierzchnie. Oferują piłkarzom szersze pole manewru z dopasowaniem korków pod kątem murawy, na jakiej przyjdzie im grać. To o tyle specyficzny rodzaj obuwia, że zazwyczaj rzadko sprawdza się gdziekolwiek poza grząskimi boiskami. Z drugiej strony - przy mniejszym stopniu eksploatacji buty posłużą nam znacznie dłużej, o ile, oczywiście, będziemy o nie odpowiednio dbać. Długość wkrętów, a także materiał, z którego zostały wykonane (plastik, guma, aluminium) dobiera się według własnych upodobań, a nade wszystko z uwzględnieniem warunków panujących na boisku. Najpopularniejsze długości kołków to zestawy: 13 i 11 mm oraz 15 i 13 mm.

Dziś piłkarze nie muszą już przerabiać lanek na miksy samodzielnie, ponieważ modele z taką podeszwą znajdują się od kilku lat na rynku. To dość świeża historia, ponieważ pierwsze miksy oficjalnie trafiły do sprzedaży w 2012 roku za sprawą dwóch wiodących firm: adidas i Nike. Pierwsza z nich zaprezentowała wówczas trzy modele: adidas Predator Adipower, adidas f50 Adizero I oraz adidas adipure 11pro. Z kolei w ofercie Nike można było znaleźć cztery modele miksów: Mercurial Vapor VIII, T90 Laser, Tiempo Legend V oraz CTR360 Maestri I. Obecnie lista producentów oferujących mieszankę lanek i tepów jest znacznie dłuższa, ponieważ do tego grona dołączyły właściwie wszystkie liczące się na rynku firmy.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
0
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: buty piłkarskie korki miksy wkręty lanki
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE