Jak dobrać buty piłkarskie?

+1
2017-07-25

Okres letnich przygotowań do piłkarskich rozgrywek ligowych w całej Polsce ruszył na dobre. Co prawda dwie najsilniejsze klasy rozgrywkowe, czyli LOTTO Ekstraklasa i Nice 1. Liga, mają już za sobą pierwsze kolejki, to sezon w niższych ligach rusza nico później. Z reguły jest to końcówka lipca lub pierwsza połowa sierpnia. Wraz z nadejściem nowego sezonu zawodnicy często decydują się na odświeżenie tego, co w piłkarskiej garderobie najważniejsze – butów. Czołowi producenci w tym segmencie, czyli adidas i Nike, prześcigają się w technologiach, wprowadzając na rynek co chwilę nowe kolekcje wyposażone w najnowsze rozwiązania, które mają na celu maksymalizację komfortu gry. Jak w tym wszystkim się nie pogubić i dobrać odpowiednie buty piłkarskie skrojone na miarę naszych potrzeb? Przedstawiamy wszystkie aspekty, które powinniście wziąć pod uwagę rozglądając się za nowymi butami do kopanej.

Po pierwsze... nawierzchnia, na jakiej przyjdzie nam grać

Przy każdej nazwie butów piłkarskich znajdziemy oznaczenie odpowiadające typowi nawierzchni, na jakie są one przeznaczone. I tak możemy wyróżnić podeszwy typu:
– FG – podeszwa butów przeznaczonych do gry na twardej i naturalnej nawierzchni trawiastej. FG to popularne w środowisku piłkarskim „lanki”, przeznaczone do gry latem, kiedy boiska nie są jeszcze zbyt grząskie. Korki wykonane są najczęściej z wytrzymałego materiału o dość łamliwej nazwie termoplastyczny elastomer poliuretanowy. Przy opisach butów znajdziecie go pod skrótem TPU.

– SG – podeszwa butów przeznaczonych do gry na murawach grząskich. Podeszwa typu SG składa się zazwyczaj z sześciu wkręcanych kołków, które są nieco dłuższe niż korki w podeszwie FG. Powód jest bardzo prosty - dłuższe kołki mają zapewnić nam lepszą przyczepność na nasiąkniętych wodą murawach. Tego typu buty idealnie sprawdzą się na grę w porze jesiennej lub wiosennej.

– AG – podeszwa butów przeznaczonych na sztuczną nawierzchnię. Tego typu buty mają z reguły kilkanaście korków, które mają za zadanie zapewnić optymalną przyczepność i zmniejszyć wpływ sił działających na stawy kolanowe i skokowe. Każdy, kto grał na sztucznej trawie, doskonale wie, że to bardzo „kontuzjogenna” nawierzchnia. Co prawda buty z podeszwą AG nie sprawią nagle, że będziemy czuć się jak na mięciutkim dywanie Santiago Bernabéu, jednak z pewnością poprawiają one komfort gry.

– TF, TT – podeszwy butów przeznaczonych na sztuczne nawierzchnie trawiaste, takie jak turf. Innymi słowy - idealne na popularne w Polsce Orliki.

- IC, CT, IN – podeszwy butów przeznaczonych do gry na hali. Podeszwa obuwia z tym oznaczeniem wykonana jest w przeważającej większości z gumy, która zapewnia odpowiednią przyczepność na hali. Obecnie standardem jest wyposażenie tego typu butów w technologię non-marking, dzięki której nie pozostawimy po sobie brudnych śladów.

Wszystko? Prawie. Wśród butów piłkarskich możemy wyróżnić również miksy, które są połączeniem lanek (FG) i wkrętów (SG). Z reguły wygląda to tak, że na jeden but przypada sześć kołków (cztery na przodzie, dwa na pięcie) i kilka kołków plastikowych. Ich liczba i kształt zależy od konkretnego modelu i producenta. W miksach najlepiej odnajdziemy się na nawierzchniach wilgotnych i błotnistych.

Po drugie... stopień zaawansowania

Okej, powiedzmy, że wiemy już, na jakiej nawierzchni przyjdzie nam grać. Kolejnym etapem doboru butów piłkarskich jest ich stopień zaawansowania technologicznego. Teoretycznie powinien on odpowiadać naszym wymaganiom (i umiejętnościom), ale też nie jest to sztywną regułą. Nie zabronimy przecież laikowi grać w najwyższym modelu butów danego producenta, prawda? Jednak dla porządku wypadałoby to usystematyzować. I tak więc możemy wyróżnić buty:
– profesjonalne - to najwyższe i najdroższe modele z oferty danego producenta. Są uzbrojone we wszystkie dostępne na rynku technologie, odpowiednie dla danego modelu i stworzone z najwyższej jakości materiałów. To właśnie w takich butach biegają na co dzień piłkarze najmocniejszych lig na świecie. Popularne „meczówki” przeznaczone są dla zawodników profesjonalnych, ale - tak jak już podkreśliliśmy - nabyć je może każdy pasjonat futbolu, ceniących sobie jakość i komfort.  
półprofesjonalne – półka niżej, to i cena o kilkaset złotych niższa. Buty semi-pro posiadają wiele cech i technologii użytych w najwyższych modelach, jednak są z reguły szyte z nieco gorszych jakościowo materiałów.
– amatorskie/rekreacyjne – polecane zdecydowanie do tak zwanego „radosnego” grania lub na trening. Użyte w tych butach technologie i zastosowane materiały w zupełności sprostają wymaganiom zawodników z najniższych lig amatorskich lub juniorskich. Jeśli kopiesz dla frajdy dwa-trzy razy w tygodniu, to prawdopodobnie są to modele stworzone dla ciebie.  

Po trzecie... rodzaj materiału

Tu wybór jest prosty, bo tak naprawdę możemy zdecydować się na dwie opcje. Pierwszą z nich są buty ze skóry naturalnej. Ich zaletą jest niewątpliwie trwałość. Buty skórzane zapewniają dobry przepływ powietrza i dostosowują się do kształtu stopy. Mają one oczywiście też swoje wady: lubią się odkształcać i nasiąkają wodą. Należy pamiętać, że przy zakupie butów skórzanych powinniśmy wybrać rozmiar „na styk”, gdyż po niezbyt długim czasie buty nam się rozciągną. Buty ze skóry naturalnej zdecydowanie polecamy zawodnikom z szerszą stopą.

Po lewej model z cholewką ze skóry naturalnej, po prawej –  z materiału syntetycznego

 

Drugim rodzajem butów są te wyprodukowane ze skóry syntetycznej. Na pewno są one bardziej wytrzymałe i lżejsze. Skóra syntetyczna nie odkształca się. Wadą na pewno jest to, że nie oddychają tak sprawnie jak buty ze skóry naturalnej. Buty syntetyczne skierowane są z kolei dla piłkarzy o węższej stopie.

Po czwarte...

Tyle, jeśli chodzi o najważniejsze informacje dotyczące stricte właściwości samych butów. O czym jeszcze musimy pamiętać? Oczywiście o wyborze odpowiedniego rozmiaru. Jak już podkreśliliśmy, przy zakupie butów ze skóry naturalnej najlepiej wybrać rozmiar „na styk”, ponieważ buty się rozejdą. Przy butach syntetycznych rekomendujemy idealne dopasowanie, mając dodatkowo na uwadze getrę, która również zabierze kilka milimetrów. Pamiętajmy, że niejednokrotnie producenci podają zupełnie inne rozmiarówki, dlatego też najlepszą metodą doboru odpowiedniego rozmiaru jest zmierzenie swojej stopy (najprościej jak się tylko da: biała kartka, koniec pięty, koniec dużego palca i przykładamy linijkę), a następnie szukanie obuwia po długości wkładki.

Z pewnością dla wielu z was czynnikiem decydującym o zakupie danego obuwia jest marka i wygląd. Są zwolennicy kolorów stonowanych, którzy przebierają raczej w butach klasycznych czy też fani najnowszych kolekcji, które niejednokrotnie przykuwają uwagę wyglądem. Ale tu już wam nie doradzimy. Bo przecież... co kto lubi!