Sporty walki: trening karate kyokushin dzieci i młodzieży

+1
2016-01-13

Mimo że karate kyokushin należy do sportów walki, groźne jest tylko z nazwy. U dzieci i młodzieży rozwija wiele cech, które przydają się nie tylko na macie, lecz w całym życiu. Jakich? I w jaki sposób trenuje się kyokushin w Zielonej Górze?

Zielonogórski Klub Karate Kyokushin powstał w 1978 roku. Sekcja karate przy ZKS w Szkole Podstawowej nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Zielonej Górze działa już ponad dekadę - dokładnie od 2005 roku. W tym czasie jej reprezentanci zdobywali medale w imprezach rozmaitego szczebla: począwszy od mistrzostw miasta, przez imprezy wojewódzkie i makroregionalne, na medalach mistrzostw Polski skończywszy. Kolejny poziom, tym razem już międzynarodowy, został "połknięty" za sprawą ubiegłorocznego sukcesu Michała Pawlaka. Podopieczny trenera Mariusza Cielepy wywalczył w 2015 roku brązowy medal mistrzostw Europy juniorów w Tallinie. - Przygotowywałem się do tych zawodów od miesięcy i cieszę się, że ciężka praca przyniosła efekty. Przed samym startem musiałem co prawda zbić jeszcze delikatnie wagę. Na stole cały czas gościł wtedy gotowany kurczak z ryżem, więc dałem radę - śmieje się Pawlak. 

Zbijanie, lecz nie wagi, a przeciwników Pawlak praktykował również podczas mistrzostw Polski w... kickboxingu. Podczas zawodów w Lesznie (kat. wag. 63 kg formuła LC) zdobył krążek tego samego koloru, co w stolicy Estonii. W niektórych dyscyplinach sportu wszechstronność bywa niekiedy przekleństwem. W sportach walki - przeciwnie.

Zanim Pawlak doszedł do tych sukcesów, spędził wiele godzin na treningach, które rozpoczął jako siedmiolatek. Nie myślał wówczas o konkretnych osiągnięciach - trening karate kyokushin u dzieci rozwija bowiem wiele cech, które przydają się nie tylko na macie, lecz w całym życiu - dyscyplinę, szacunek do innych, koncentrację. - Ćwiczenia są dostosowane do rozwoju psychoruchowego dziecka. Zaczynamy od bardzo wczesnego wieku, żeby dzieci wdrożyły się i przyzwyczaiły do zajęć przez rozmaite zabawy - wyjaśnia Mariusz Cielepa.

Jakie jeszcze korzyści płyną z uprawiania tej dyscypliny sportu dla dzieci i młodzieży? I jak wyglądają treningi? Odpowiedź znajdziecie w naszym materiale filmowym - sprawdziliśmy, jak trenują młodzi zawodnicy Zielonogórskiego Klubu Karate Kyokushin.

Sekcji działającej przy SP 7 brakuje do kolekcji wyłącznie medalu mistrzostw świata. A takim, w dodatku z najcenniejszego kruszcu, może pochwalić się trenerka zielonogórskiego klubu Aneta Żuk, która w 2014 roku przywiozła mistrzostwo globu z kolebki karate - japońskiego Tokio. Bezprecedensowy w historii klubu sukces został dodatkowo doceniony zwycięstwem w plebiscycie "Gazety Lubuskiej" na najpopularniejszego sportowca Ziemi Lubuskiej 2014 roku. Obok Anety Żuk zajęcia prowadzą także: jej mąż Marcin, Tomasz i Eliasz Madejowie oraz wspomniany już Mariusz Cielepa.

Obecnie treningi w sali przy SP 7 w Zielonej Górze prowadzone są w trzech grupach, które w sumie liczą ponad 65 osób. Najmłodsi uczestnicy mają po 3-4 lata, najstarsi są u progu pełnoletniości.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+1
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: sporty walki karate kyokushin sport dzieci i młodzieży
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE