Barwny prezent na osiemnastkę. Buty Nike Mercurial wchodzą w dorosłość

+4
2016-07-07

Buty piłkarskie Nike Mercurial obchodzą w tym roku osiemnaste urodziny. Z tej okazji Nike Football stworzyło niezwykle barwne wydanie modelu Superfly w limitowanej edycji, który wykonano z połączenia 16 różnych modeli Mercurial powstałych na przestrzeni ostatnich 18 lat. To doskonała okazja, by wprosić się na przyjęcie, zajrzeć do albumu i przypomnieć historię kilku z nich.

W czasie swojego debiutu w 1998 roku uznano je za prawdziwą rewolucję. Niespotykany sposób projektowania, który miał na celu poprawę dynamiki i szybkości piłkarzy, zrewolucjonizował myślenie o obuwiu dla najlepszych zawodników. Mercurial, czyli w języku Szekspira bystry, sprytny, żywy, stał się oznaką boiskowej nieprzewidywalności.

Wydanie okolicznościowego modelu korków Nike Mercurial Superfly to doskonały moment, by przyjrzeć się 18-letniej historii tego buta i wskazać część modeli, które projektantom posłużyły do stworzenia barwnej, jubileuszowej odsłony Mercurial Superfly. Odsłony złożonej z szesnastu elementów i kolorów wybranych spośród historycznych wydań Mercurial. What The Mercurial, akcja Nike Football, ma być historią modelu w pigułce - wciąż zmieniającego się i dostosowującego do futbolu charakteru buta, jego wyjątkowej estetyki i śmiałości w pokonywaniu kolejnych barier.

__________

1998 | NIKE MERCURIAL VAPOR

Latem 1998 roku światu ukazała się pierwsza odsłona butów spod znaku Mercurial. Nike Mercurial Vapor zostały zaprojektowane w celu zmniejszeniu wagi obuwia - efekt ten uzyskano m.in. dzięki cienkiej płytce w podeszwie oraz syntetycznym materiałom, znacznie lżejszym od tradycyjnej skóry. Ambasadorem modelu Mercurial Vapor stał się Brazylijczyk Ronaldo, który zadebiutował w tych korkach podczas mistrzostw świata we Francji. Śmiałość w jego grze odzwierciedlała odważna kolorystyka butów - srebrne, niebieskie i żółte barwy, które wraz z niespotykaną wcześniej funkcjonalnością nadały nowy kierunek rozwoju w nowoczesnym futbolu.

2013 | NIKE MERCURIAL IX SPECIAL EDITION

W 2013 roku Nike obchodziło 15-lecie pierwszego modelu Mercurial. Tę rocznicę postanowiło uczcić wydaniem okolicznościowych korków Nike Mercurial IX Special Edition. Projekt jak żywo przypomina Vapory, w których występował Ronaldo, jednak odświeżono nieco ich wygląd. Na butach umieszczono żywsze odcienie koloru żółtego, natomiast zamiast srebra - metaliczne wykończenia.

2010 | NIKE MERCURIAL VAPOR SUPERFLY II

Buty powstałe po konsultacjach z Cristiano Ronaldo, który podzielił się swymi spostrzeżeniami na temat gry z projektantami Nike. W efekcie światło dzienne ujrzał model Mercurial Vapor Superfly II, który stworzono z myślą o występach Portugalczyka w mistrzostwach świata w RPA. Kolory nie wzięły się z przypadku. Intensywny pomarańcz, który widać w tylnej części buta, na podeszwie i którego użyto do wykończeń, przetestowano pod kątem peryferyjnego widzenia. Okazało się, że faktycznie stymuluje on ten rodzaj widzenia, dzięki czemu łatwiej zauważyć partnerów z drużyny podczas dynamicznych akcji. Tył buta wyposażono także w technologię Nike SENSE, zaprojektowaną dla lepszego przyspieszenia i szybkich zmian kierunku biegu.

2013 | NIKE MERCURIAL VAPOR IX

Model Mercurial Vapor IX zadebiutował w filmie "Vapor Trail". W roli głównej obsadzono, rzecz jasna, Cristiano Ronaldo. Zwracająca uwagę kolorystyka stanowiła dopełnienie kolejnych nowinek technologicznych. Nike po raz pierwszy zastosowało teksturę Nike Speed Control. Delikatnie chropowata powierzchnia miała zapewniać łatwiejszą kontrolę nad piłkę, a jednocześnie wygodę i idealne dopasowanie buta do stopy.

2002 | NIKE MERCURIAL VAPOR I

Model Mercurial Vapor I, który pokazał się na nogach Ronaldo w 2002 roku, zawierał szereg nowatorskich rozwiązań. Najważniejsza i przełomowa informacja: to pierwszy but piłkarski w historii Nike, ważący poniżej 200 gramów.

2006 | NIKE MERCURIAL VAPOR III

W 2006 roku Brazylijczyk Ronaldo pobił strzelecki rekord wszech czasów w mistrzostwach świata - dokonał tego w limitowanej serii żółto-zielonych Mercurial Vapor III. Kolory pożyczono z brazylijskiej flagi. W tym modelu po raz pierwszy pojawiła się także technologia Teijin, mikrofibry zaprojektowanej w celu dostosowania stopy do górnej części cholewki buta.

2014 | NIKE MERCURIAL SUPERFLY IV

Ponownie wykorzystano spostrzeżenia Cristiano Ronaldo i ponownie - trudno zliczyć, który to już raz - zaprezentowano innowacyjne podejście do tworzenia butów piłkarskich. Tym razem użyto technologii Nike Flyknit, czyli specjalnej przędzy dziewiarskiej, która sprawia, iż określona część buta - w tym przypadku cholewka - tkana jest z jednej nici i nie zawiera szwów.

__________

Wszystkie modele butów Nike Mercurial, które złożyły się na powstanie urodzinowej wersji Mercurial Superfly, możecie obejrzeć w galerii zdjęć.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+4
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: buty piłkarskie Nike Mercurial Ronaldo Cristiano Ronaldo Nike Football
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE