Futbol jako wolność... warunkowa

+3
2018-08-18

W pierwszej kolejce szkockiej Premier League doszło do bardzo niecodziennej sytuacji. Paul McGowan, zawodnik Dundee FC, zainaugurował sezon grając w opasce... elektronicznej. Tak, chodzi o opaskę, zakładaną przy areszcie domowym. 

Sierpień to jeden z najbardziej wyczekiwanych miesięcy wśród pasjonatów futbolu. To wtedy bowiem na start ruszają wszystkie poważne (i te mniej) ligi w Europie. Dziś na tapet weźmiemy szkocą Premier League, która ruszyła w pierwszej połowie miesiąca i z miejsca skupiła na sobie oczy całego piłkarskiego świata. Ale nie z powodu debiutu trenerskiego Stevena Gerrarda w Rangersach, nie z powodu Celticu, ale z powodu... opaski Paula MacGowanego. Bynajmniej nie kapitańskiej. Zawodnik Dundee FC zagrał w pierwszej kolejce z opaską... warunkującą areszt domowy.

McGowan wybiegł na murawę z elektroniczną bransoletką. Powodem jest zdarzenie z lipca, kiedy piłkarz wdał się w bójkę z jednym z ochroniarzy w nocnym klubie. Obrazek zawodnika grającego w - umówmy się - w miarę silnej lidze z elektroniczną bransoletką szybko obiegł świat i z pewnością będzie jednym z 'momentów sezonu' szkockiej ekstraklasy. Choć na samych Wyspach Brytyjskich ten fakt już nikogo nie dziwi. Paul jest znany z problemów ze szkockim wymiarem sprawiedliwości nie od dziś.

Od 2010 roku McGowan był pięciokrotnie aresztowany przez różne występki. 8 marca 2010 roku zawodnik otworzył swoją kartotekę grzywną w wysokości 200 funtów za napaść i zaburzenie porządku publicznego. Trzy lata później, 5 kwietnia 2013 roku, został ukarany kolejną grzywną, tym razem w wysokości 1600 funtów za groźne i agresywne zachowanie. W grudniu tego samego roku po kłótni z policjantem został oskarżony o napaść na funkcjonariusza i skazany na 130 godzin prac społecznych. 19 marca 2015 roku po raz kolejny wdał się w sprzeczkę ze służbami porządkowymi i został skazany na 16 miesięcy probacji (ograniczenia wolności).

Wydaje się, że Paul jest wyjątkowo oporny na brytyjski system resocjalizacji. Teraz, z powodu nałożenia kolejnej kary, przez najbliższe dwa miesiące McGowan musi biegać po wszystkich boiskach w Szkocji z elektroniczną bransoletką. Co ciekawe, piłkarz musi meldować się w domu codziennie przed godziną 19:00, dlatego też może uczestniczyć w meczach tylko wtedy, kiedy te nie kolidują z godzinami aresztu domowego. Tym samym futbol stał się dla Paula McGowana sposobem na wolność... warunkową.