Wielkie piłkarskie imprezy rodziły nie tylko znakomitych piłkarzy i nowe gwiazdy futbolu. Czasami wielkimi zwycięzcami okazywali się także producenci piłkarskich butów, którzy na marketingowej tarczy trafiali w samą dziesiątkę, zmieniając jednocześnie bieg historii swojej i konkurentów. Zobacz drugą część przeglądu kultowych butów piłkarskich, które zapisały się w annałach piłki nożnej.
Nike Air Mercurial
W 1996 roku, gdy Nike była już sponsorem technicznym reprezentacji Brazylii, jej szefowie postanowili wybrać z reprezentacji Canarinhos kogoś, kto stanie się twarzą marki. Wybór padł na Ronaldo. W 1994 roku, kiedy Romario i Bebeto prowadzili swoją reprezentację do tytułu mistrzów świata na mundialu w USA, 17-letni wówczas Ronaldo przyglądał się wszystkiemu z ławki rezerwowych. Miał oswoić się z wielką imprezą, by rozbłysnąć na kolejnym turnieju - we Francji. Wtedy też, w 1998 roku, Nike wypuściła na rynek absolutnie nowatorski model butów piłkarskich - Nike Air Mercurial, które stworzono właśnie dla Ronaldo. Mercurial, czyli w języku angielskim po prostu "bystry", odnosił się do gry młodego Brazylijczyka.
Szybkość, dynamika, lekkość poruszania się z piłką i mijania rywali - wszystkie te cechy Ronaldo prezentował na boisku, zachwycając cały piłkarski świat. Te same cechy można przypisać modelowi Air Mercurial, pierwszemu na rynku rodzajowi obuwia w wersji light, które całkowicie zrewolucjonizowało rynek. - Wszystko, co robiliśmy w trakcie projektowania nowego modelu butów, było szokujące jak na tamte czasy. Innowacyjne spojrzenie i materiały sprawiały, że ludzie nie wiedzieli, co myśleć. To był naprawdę ekscytujący moment - stwierdził jeden z projektantów Nike Air Mercurial, Włoch Luca Bolpagni.
Pojawienie się nowego, odchudzonego buta dało początek wielkiemu technologicznemu wyścigowi zbrojeń pomiędzy producentami butów piłkarskich, którzy stopniowo, krok po kroku, zbijali potem wagę obuwia. Nike Air Mercurial przez długi czas pozostawały ulubionymi korkami Brazylijczyka. Wprawdzie Ronaldo nie poprowadził Brazylii do mistrzostwa świata we Francji (wokół finału narosło wiele tajemnic - według jednej z wersji piłkarz dostał ataku padaczki w pokoju hotelowym, dławiąc się językiem, i cudem uniknął śmierci), ale dokonał tego cztery lata później, w czasie mundialu w Korei Płd. i Japonii. Co zaś tyczy się samych butów, dały początek wieloletniemu liderowi w wadze superlekkiej obuwia - butom Nike Mercurial Vapor.
__________
adidas Copa Mundial
Nieśmiertelny i najbardziej dochodowy but piłkarski w historii, wyprodukowany przez adidasa. Pierwszy model adidas Copa Mundial pojawił się w 1979 roku, choć imprezą wskazaną przed niemieckiego producenta do jego popularyzacji stały się mistrzostwa świata w Hiszpanii (1982). Co interesujące, przez ponad 30 lat od tamtych wydarzeń obuwie to uległo nieznacznym tylko przemianom. Jego znakiem firmowym wciąż pozostaje kangurza skóra, z którego jest produkowany. Materiał wykonania, sztywny zapiętek, elastyczna i trwała podeszwa, wytrzymałe korki i wygoda - to wszystko sprawia, że mimo upływu lat i wprowadzenia na rynek ogromnej liczby znacznie lżejszych rodzajów butów, model Copa Mundial wciąż cieszy się zaufaniem wielkiego grona zachwyconych nim piłkarzy, zwłaszcza tych grających w defensywie.
Model ten nazywany jest także Kaiserami ze względu na fakt, że jego wielkim fam i propagatorem był legendarny niemiecki piłkarz, Franz Beckenbauer, który ochrzczono mianem "Cesarza". Oprócz tego grały w nich takie sławy, jak choćby Diego Maradona, Pele czy Zinedine Zidane. Model adidas Copa Mundial od lat wyznacza standardy jakości i wygody dla każdego rodzaju obuwia piłkarskiego.