Uniforia – oficjalna piłka Euro 2020

+2
2019-07-04

adidas Football zdradza pierwsze informacje dotyczące piłki na najważniejszą piłkarską imprezę przyszłego roku – Euro 2020. Najlepsze reprezentacje Starego Kontynentu zagrają piłką o nazwie Uniforia. Co o niej wiemy?

Futbolowy sezon ogórkowy za pasem. Co prawda do zakończenia zmagań na światowych arenach przyjdzie nam czekać do 7 lipca, kiedy to odbędą się finały Copa América 2019 i Złotego Pucharu CONCACAF 2019, jednak zdecydowana większość zawodników udała się na zasłużone wakacje po wyczerpującym sezonie 2018/2019. Urlopu nie mają jednak wszyscy.

Podczas gdy piłkarze ładują baterie przed wznowieniem treningów w okresie przygotowawczym, praca w klubowych biurach wre. Kilku trenerów straciło posady, kilku zmieniło miejsce pracy, ale tym, co najbardziej elektryzuje fanów, są transfery. Włodarze czołowych klubów Europy we współpracy ze sztabami szkoleniowymi planują wzmocnienia i – co za tym idzie – muszą skreślić poszczególnych zawodników, którzy nie mieszczą się w planach klubu na nadchodzący sezon. Swoją prywatną rozgrywkę latem toczą też zawodnicy, a właściwie ich agenci. Rozpoczynające się letnie okienko transferowe będzie zdecydowanie różnić się chociażby od poprzedniego, przynajmniej w teorii. Piłkarze, którzy nie otrzymywali regularnych szans na grę w minionym roku, będą szukali szczęścia w innych klubach, w których otrzymają niezwykle cenne minuty i załapią rytm meczowy. Wydaje się, że nawet zarobki mogą zejść na dalszy plan. Powód? Mistrzostwa Europy 2020, które mają być wisienką na torcie zatytułowanym „Sezon 2019/2020”.

Jak to zwykle bywa w przypadku wielkich imprez piłkarskich, za każdym razem mamy okazję poznania czegoś nowego, jak chociażby zastosowanie technologii goal-line na Mistrzostwach Świata 2012 w Korei i Japoni, czy wdrożenie systemu wideoweryfikacji (VAR) na ubiegłorocznym mundiali w Rosji. Futbolowi projektanci prześcigają się w pomysłach, by stworzyć jak najbardziej oryginalny trykot danej reprezentacji, a najwięksi producenci wypuszczają nowe serie korków mając nadzieję, że to właśnie zawodnik pod logiem ich firmy wzniesie najcenniejsze narodowe trofeum w Europie. Jedna rzecz pozostaje (nie)zmienna. To piłka. Zawsze okrągła, taka sama dla każdego, ale...

adidas Telstar Mechta - oficjalna piłka mistrzostw świata 2018 w Rosjiadidas Telstar Mechta - oficjalna piłka ubiegłorocznych mistrzostw świata w Rosji

Za każdym razem całkiem inna. Taka też ma być futoblówka na Euro 2020, które będzie turniejem wyjątkowym, ponieważ pierwszy raz w historii za organizację odpowiadać będzie nie jedno czy dwa państwa jednocześnie, ale aż dwanaście. Turniej rozgrywany będzie na dwunastu stadionach, a ostatecznego zwycięzcę poznamy podczas finału rozgrywanego na londyńskim Wembley. Okej, ale... co wiemy na temat piłki?

Futoblówka, którą oczywiście dostarczy firma adidas, nazywa się Uniforia. Przewiduje się, że piłka, która będzie następczynią tak popularnych modeli jak Beau Jeu z Euro 2016 czy Telstar z mistrzostw świata 2018, zostanie oficjalnie zaprezentowana przy okazji losowania grup na Euro 2020, które odbędzie się 30 listopada w Bukareszcie. Uniforia to neologizm łączący w sobie słowa universal i euphoria, które mają oddawać klimat przyszłorocznego turnieju o miano najlepszej reprezentacji Starego Kontynentu.

Na tę chwilę niemiecki producent nie zdradza szczegółów dotyczących designu piłki. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy jednak przypuszczać, że kolorystyka nawiązywać będzie do oficjalnego logotypu imprezy, na którym dominującymi barwami są błękit i niebieski, którym towarzyszą czerwone, pomarańczowe, zielone i fioletowe wstawki. Jeżeli adidas nie złamie schematu i „ubierze” piłkę w kolory zgodne z logo i koncepcją wizualną samego Euro 2020, to... zapowiada się kolorowo!

adidas Beau Jeu - oficjalna piłka Euro 2016 we Francjiadidas Beau Jeu - oficjalna piłka ostatnich mistrzostw Europy we Francji

Wiemy również, że adidas nieco odświeżył nazwy poszczególnych modeli. Tym samym OMB zmienił nazwę na PRO, Top Training na League, Training Pro na Match, Top Capitano na Training i Capitano na Club. Nie zmieniła się natomiast nazwa modelu Competition. Oficjalna futoblówka na Euro 2020 musi być dopracowana w najdrobniejszych detalach, co zapewnia jej znakomite właściwości meczowe – precyzję kształtu, stabilność w locie, przewidywalność po odbiciu od podłoża, wytrzymałość. Osiągnięto je dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów oraz innowacyjnej technologii produkcji.

Więcej szczegółów poznamy z pewnością w najbliższych tygodniach. Pewne jest jedno – ze sprzedażą ruszamy w listopadzie!