Małe kompendium wiedzy o piłce do... piłki nożnej

+29
2016-02-19

Piłka nożna to bez wątpienia najczęściej wybierana opcja spośród szerokiej gamy możliwości. Nie dziwi zatem fakt, że na rynku właściwie co chwilę pojawiają się kolejne jej modele. Różnorodność futbolówek jest ogromna, biorąc pod uwagę nie tylko ich kolorystykę, ale również przeznaczenie, jakość czy rozmiar.

JAKOŚĆ

Zanim każda piłka trafi do sprzedaży, przechodzi obecnie szereg rozmaitych testów. Oczywiście im wyższy model piłki, tym bardziej specjalistycznym testom jest poddawana. Opatentowane przez FIFA certyfikaty pozwalają uszeregować je pod względem jakości. Do niedawna światowa federacja "nagradzała" piłki atestem FIFA QUALITY APPROVED, który był najwyższym atestem FIFA, oraz FIFA QUALITY INSPECTED. Od pewnego czasu FIFA wprowadziła nowe oznaczenia, którymi zastąpiła poprzednie. Znak jakości FIFA QUALITY PRO otrzymują piłki najwyższej jakości - jest on dowodem na to, że piłka przeszła pozytywnie testy pod względem wagi, okrągłości, odbicia, wchłaniania wody, spadku ciśnienia i utrzymywania kształtu, natomiast drugim z atestów jest FIFA QUALITY.

__________

STOPIEŃ ZAAWANSOWANIA

Wyróżniamy trzy główne poziomy zaawansowania piłki:

* rekreacyjna - zdecydowanie najliczniejsza grupa piłek. Przeważnie szyte są maszynowo i posiadają ogromną różnorodność tak pod względem kolorystyki, jak i umieszczonych na nich grafik. 

* treningowa - piłki przeznaczone, jak sama nazwa wskazuje, do treningów. Równie liczna grupa piłek, co nie może dziwić - na całym świecie funkcjonuje mnóstwo szkółek piłkarskich, które mają za zadanie szkolić przyszłe gwiazdy futbolu. Najistotniejszą cechą piłek treningowych powinna być ich wytrzymałość.

* meczowa - zdecydowanie najmniej liczna grupa piłek. Z drugiej strony ich liczbę rekompensuje jakość - są to piłki na najwyższym poziomie.

__________

ROZMIAR PIŁKI

Największą piłką nożną jest ta w rozmiarze 5. To tradycyjny rozmiar, którym rozgrywane są wszystkie seniorskie rozgrywki. Rozmiar 4 przeznaczony jest dla trampkarzy, którzy dopiero zaczynają przygodę z futbolem i są na początku swojej piłkarskiej drogi. Piłka w rozmiarze 3 nie występuje często. Jej przeznaczeniem są głównie zabawy rekreacyjne. W rozmiarze 1 występują najmniejsze piłki, służące do zabawy lub traktowane jako element kolekcjonerski. Najczęściej są to futbolówki nawiązujące do określonego klubu piłkarskiego - z reguły widnieje na nich herb, a ich kolorystyka ściśle wiąże się z barwami danego klubu.

Różne rozmiary piłek powodują także, że zmienia się ich waga. Z kolei waga piłek w ramach tego samego rozmiaru waha się z uwagi na jakość wykonania oraz rodzaj użytych materiałów.

PIŁKA Z... NISKIM KOZŁEM

Na rynku pojawia się również coraz więcej piłek do gry w futsal, czyli halową odmianę piłki nożnej. Ich specyfika różni się nieco od tradycyjnych piłek. Do ich produkcji dodaje się większej ilości pianki, dzięki której futbolówka posiada tzw. "niski kozioł" - po prostu znacznie słabiej odbija się od podłoża, ułatwiając tym samym kontrolę nad nią. Rozmiar piłki do futsalu jest też mniejszy od standardowej piłki w rozmiarze 5.

Rynek sprzętu piłkarskiego jest bogaty w różne rodzaje piłek, które mogą służyć do zabawy, treningów albo rozgrywania meczów na najwyższym poziomie. W teorii cel przeznaczenia jest głównym wyznacznikiem wyboru odpowiedniej futbolówki. Jednak najważniejszą sprawą jest radość z gry. Bez względu na to, czy jesteśmy amatorami, czy profesjonalistami, czy gramy na podwórku, czy przed tysiącami kibiców na stadionie i milionami ze wzrokiem wlepionym w ekran telewizora - piłka powinna nas cieszyć.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+29
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: piłki akcesoria piłkarskie porady
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE