Rozebraliśmy piłkę nożną na czynniki pierwsze - dosłownie, przy użyciu nożyczek. Wszystko po to, by sprawdzić, co kryje się w środku i jak jest zbudowana.
WARSTWY PIŁKI
Każda piłka składa się z kilku warstw materiału, które wpływają na jej właściwości. Można wyróżnić cztery główne warstwy, zaczynając od wewnętrznych, aż po zewnętrzne:
[WARSTWA NR 1]: pęcherz.
[WARSTWA NR 2]: okładzina wewnętrzna, czyli materiału poliestrowe i bawełniane.
[WARSTWA NR 3]: poszycie.
[WARSTWA NR 4]: powierzchnia zewnętrzna, która zazwyczaj wykonana jest z materiałów syntetycznych.
MATERIAŁ
Na przestrzeni lat materiał syntetyczny wyparł z powierzchni piłki skórę naturalną. Zdarzyło się to z bardzo prostego powodu: możliwości wchłaniania wody. Syntetyk, w przeciwieństwie do skóry, nie wchłania wody, co jest niezwykle istotne, by piłka mogła zachować swoje właściwości. Istnieje wiele rodzajów syntetyków, natomiast w procesie tworzenia piłki najczęściej wykorzystuje się poliuretan lub PVC, czyli polichlorek winylu.
__________
LICZBA PANELI
Bardzo ważnym aspektem jest przy tym liczba paneli, z których składa się piłka, oraz sposób ich łączenia. Zależność jest dość prosta: w teorii im mniej łat, tym lepiej, ponieważ piłka zachowuje dzięki temu lepszą kulistość. Klasyczna konstrukcja piłki składa się z 32 paneli, natomiast obecnie odchodzi się od tego modelu, stosując coraz mniejszą liczbę.
__________
SPOSÓB SZYCIA
Najniższe modele piłek są zazwyczaj szyte maszynowo lub klejone, najwyższe zaś - zgrzewane termicznie. Piłki szyte ręcznie są zazwyczaj przeznaczone do treningu, mimo że jeszcze kilka lat temu rozgrywano nimi mecze w najwyższych klasach rozgrywkowych. Jednak wraz z rozwojem piłki nożnej ich pozycja w hierarchii jakości spadła.
__________
PĘCHERZ
Wnętrze piłki przeważnie zrobione jest z pęcherza butylowego lub lateksowego. Częściej używa się jednak pęcherza butylowego, ponieważ - w przeciwieństwie do lateksowego - potrafi utrzymać powietrze w piłce przez długi czas, zapewniając jej odpowiednie ciśnienie.