Porady: jak wybrać rękawice bramkarskie?

+52
2016-08-08

Pozycję bramkarza można śmiało uznać za najtrudniejszą, a z pewnością obarczoną największą odpowiedzialnością na boisku. Zawodnik z pola może czasami pozwolić sobie na popełnienie kilku błędów, które przy odrobinie szczęścia pozostaną bez konsekwencji. Bramkarza rzadko spotyka taki przywilej – za większość pomyłek płaci utratą bramek, które mogą kosztować jego zespół stratę cennych punktów. Dlatego warto zadbać o detale, konkretnie zaś o jakość i właściwy dobór rękawic.

rękawice bramkarskie - adidasWybór odpowiednich rękawic bramkarskich nie sprawi wprawdzie, że żadna piłka nie prześlizgnie się przez ręce – może jednak w pewien sposób poprawić mankamenty golkipera, a przede wszystkim zminimalizować ryzyko popełniania błędów, które nie są związane z jego umiejętnościami. Każdy bramkarz, chcąc rywalizować z napastnikami i udoskonalanymi z dnia na dzień piłkami, które mają sprawiać mu jak najwięcej kłopotów, musi czuć się na boisku pewnie i komfortowo.

__________

NA TRENING I NA MECZ

Rękawice bramkarskie można podzielić na dwie zasadnicze grupy:

RĘKAWICE TRENINGOWE – jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do treningu. Część chwytna stworzona jest przeważnie z pianki soft, która dobrze „klei” piłkę, a przy tym jest wytrzymała.

RĘKAWICE MECZOWE – zazwyczaj są to modele najwyższej jakości, które zachowują swoje właściwości w każdych warunkach pogodowych, bez względu na to, czy bronić trzeba w słońcu, czy w ulewnym deszczu. Część chwytna wykonywana jest przeważnie z lateksu, który posiada doskonałe właściwości chwytne. Za niewielką wadę można uznać ich miękkość, która sprawia, że przy podobnym poziomie eksploatacji ścierają się szybciej niż rękawice treningowe.

Obecnie odchodzi się od tego podziału, ponieważ bramkarze nierzadko przeznaczają na trening swoje stare rękawice meczowe, zaś w meczach grają w rękawicach nowo zakupionych, które nie są jeszcze zniszczone. Pozwala to bowiem zarówno na treningu, jak i w meczu grać w identycznym kroju rękawic, które są dopasowane w ten sam, dobrze znany i wypróbowany przez golkipera sposób. Nie trzeba chyba dodawać, że ma to niebagatelny wpływ na komfort gry, przede wszystkim na czucie piłki.

__________

KRÓJ

Kolejnym kryterium podziału rękawic bramkarskich jest ich krój. Na tej podstawie można wyróżnić trzy główne rodzaje:

FLAT – najpopularniejszy krój, posiadający zewnętrzne szwy, zaś pomiędzy piankami materiał, który je ze sobą łączy. Przeznaczony głównie dla początkujących bramkarzy. Prostota wykonania rękawic bramkarskich typu flat sprawia, iż jest on tańszy niż pozostałe modele i wytrzymały – w razie rozprucia jesteśmy w stanie naprawić go samodzielnie. Z kolei w modelach, do wykonania których użyto siateczki zamiast materiału, gwarantuje dużą przewiewność. Co można zaliczyć do minusów? Słabsze dopasowanie do dłoni oraz fakt, że przez luźny krój dobranie odpowiedniego rozmiaru może sprawiać problemy.

ROLLFINGER – krój polegający na obszyciu pianką dookoła palca. Celem tego zabiegu jest zwiększenie obszaru części chwytnej. Pomoże to pewnie chwytać piłkę bramkarzom z nieco mniejszymi dłońmi i to niewątpliwie jedna z zalet tego typu rękawic. Kolejne to wygoda i popularność. Wśród wad należy wymienić cenę (są stosunkowo drogie) oraz to, że w razie usterek jest trudny do naprawienia we własnym zakresie.

NEGATIVE – krój polegający na zszyciu paneli bocznych z pianką za pomocą wewnętrznego szwa. Dzięki temu rękawice lepiej przylegają do dłoni, gwarantując odpowiednie dopasowanie i lepsze czucie piłki. Ma to pomóc utrzymać piłkę w dłoniach nawet po mocniejszych strzałach. Jakie inne zalety posiada ten rodzaj rękawic? Zwiększoną powierzchnię chwytną i wygodę. Ponadto wnętrze dłoni dobrze przylega do powierzchni rękawicy. Jako wadę można podać fakt, że rękawice z tej grupy podatne są na uszkodzenia mechaniczne, duże naprężenie pianki na palcach czy słabą wentylację.

rękawice bramkarskie adidas

__________

PIANKA

Pianka to kolejny aspekt, który trzeba brać pod uwagę. Wybór jest dość szeroki, dlatego przybliżymy tylko najpopularniejsze rodzaje.

SOFT – najlepszy rodzaj pianki dla bramkarzy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z piłką i uczą się technik bramkarskich. Modele rękawic z tą pianką posiadają przystępną cenę, a stosunek ich ścieralności do chwytności prezentuje się pozytywnie. Sprawdzą się również dla amatorów, którzy bronią wyłącznie w gierkach na orliku z przyjaciółmi.

SUPERSOFT I LATEKS – przeznaczeniem takich rękawic są zazwyczaj mecze, przy czym mogą one służyć jako rękawice treningowe. Doskonale sprawdzą się w suchych warunkach, zachowując przy tym wszystkie właściwości. Są dość delikatne pod względem ścieralności, zatem nie nadają się raczej do gry na sztucznych nawierzchniach. Pianka supersoft i lateks wydaje się idealnym rozwiązaniem dla golkiperów, którzy chcą kupić rękawice meczowe przy mniejszym nakładzie finansowym.

PIANKA Z DUŻĄ DOMIESZKĄ LATEKSU NATURALNEGO – rękawice stricte meczowe, które znajdą zastosowanie zarówno w mokrych, jak i suchych warunkach. Najczęściej stosowane są przez bramkarzy występujących na najwyższym poziomie rozgrywkowym, z tego względu, iż mimo słonecznej pogody murawa jest na ogół zraszana przed meczem.

Istnieją także pianki, które przeznaczone są wyłącznie do gry w mokrych warunkach. Jest to zawsze dokładnie opisane przez producenta. W rzeczywistości rękawice te doskonale sprawdzają się nawet podczas ulewnego deszczu.

rękawice bramkarskie - adidas, nike, reusch

__________

TECHNOLOGIA FINGERSAVE

Oprócz kroju czy pianki, czyli aspektów niezwykle istotnych w doborze odpowiednich „łapek”, rękawice wyposażane są również w technologie poprawiające ich parametry. Najważniejszą z nich jest technologia Fingersave, czyli plastikowe usztywniacze w palcach. Ta innowacja idealnie sprawdzi się u bramkarzy, którzy mają problemy z palcami – pozwala bowiem minimalizować ryzyko kontuzji.

Rękawice to podstawowy element sprzętu bramkarza i podstawowe narzędzie jego pracy. Producenci oferują mnóstwo modeli z różnorodną kombinacją krojów i pianek, dlatego każdy golkiper może znaleźć odpowiedni dla siebie model. Ważne, by przed zakupem określić, czego od nich oczekujemy i pod tym względem dokonywać przemyślanych wyborów. Koniec końców należy pamiętać, że owszem, rękawice bramkarskie mogą pomóc w interwencjach i dodać niezbędnej na tej pozycji pewności siebie, ale nigdy nie zastąpią talentu, umiejętności i charakteru bramkarza. A większość tych cech, niezależnie od rodzaju rękawic, można wyrobić wyłącznie poprzez ciężką pracę na treningach.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+52
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: rękawice bramkarskie porady akcesoria piłkarskie Fingersave
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE