UEFA EURO 2016: Szymon Marciniak w elitarnej grupie arbitrów

0
2015-12-22

Szymon Marciniak znalazł się na ogłoszonej przez UEFA liście osiemnastu sędziów, którzy poprowadzą mecze mistrzostw Europy w piłce nożnej. Polski arbiter pracował na ten sukces od kilku lat.

Powiedzieć, że polskie środowisko sędziowskie czekało na podobne wyróżnienie dość długo - to nic nie powiedzieć, ponieważ zdarzyło się ono jeszcze w ubiegłym stuleciu. Ostatnim Polakiem, który prowadził spotkania w roli głównego sędziego na wielkiej piłkarskiej imprezie, był Ryszard Wójcik podczas mistrzostw świata we Francji w 1998 roku. Teraz podobna szansa spotka 34-letniego arbitra z Płocka, który na nominację pracował od kilku lat.

Szymon Marciniak euro 2016
Źródło: pzpn.pl

Marciniak zadebiutował w polskiej ekstraklasie w kwietniu 2009 roku, będąc rozjemcą meczu GKS Bełchatów - Odra Wodzisław. Do dziś poprowadził 170 spotkań w najwyższej klasie rozgrywkowej. Udane występy na krajowym podwórku utorowały mu drogę do Europy, w której pokazał się po raz pierwszy w 2011 roku podczas mistrzostw Starego Kontynentu drużyn do lat 17. W kolejnym roku sędziował towarzyskie spotkanie reprezentacji Izraela i Ukrainy, doczekał się również debiutu w Lidze Europy. Z kolei we wrześniu 2014 roku otrzymał szansę poprowadzenia meczu w Lidze Mistrzów, w której do tej pory sędziował sześciokrotnie. Prawdopodobnie najważniejszy test zdał podczas ubiegłorocznych młodzieżowych mistrzostw Europy. Wystąpił w nich trzykrotnie, w tym jako arbiter finału, po którym zebrał doskonałe recenzje od obserwatora UEFA, legendarnego włoskiego sędziego Pierluigiego Colliny.

- Uważam, żeby nie zachłysnąć sukcesem, traktuję to jako zwieńczenie ciężkiej pracy. Za naszym zespołem dwa-trzy lata sędziowania na dobrym poziomie. Niektórzy mówią, że teraz można odpocząć, ale to właśnie czas, kiedy muszę różne rzeczy udowadniać – najpierw, że grupa Elite mi się należała, a teraz, że Euro nie dostałem za darmo - mówił tuż po otrzymaniu nominacji Szymon Marciniak.

Przed Euro 2016 wszystkich nominowanych arbitrów czeka cykl szkoleń i przygotowań. Najpierw - w końcówce stycznia na Cyprze - przejdą je asystenci, natomiast w dniach 1-5 lutego 2016 sędziowie z grupy UEFA Elite, w której znajduje się Marciniak. Wówczas odbędzie się tradycyjne zimowego zgrupowanie, podczas którego każdy z arbitrów otrzyma również indywidualne wytyczne dotyczące m.in. przygotowania fizycznego pod kątem Euro 2016.

Szymon Marciniak - sędzia
Źródło: uefa.com

We Francji grupa sędziów pojawi się pierwszy raz w drugiej połowie kwietnia, gdzie czekają ich m.in. testy medyczne. W swojej bazie na Euro 2016 wszyscy spotkają się ponownie cztery dni przed meczem otwarcia mistrzostw.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
0
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: euro 2016 Szymon Marciniak sędziowie piłkarscy
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE