Porady: wszystko, co chciałbyś wiedzieć o ochraniaczach piłkarskich

+14
2016-03-08

Nawet najlepszy piłkarz, który nie dba jednocześnie o własne zdrowie, nie wejdzie na najwyższy poziom, ponieważ nie pozwolą mu na to kontuzje. Ochraniacze piłkarskie pozwalają zniwelować ich liczbę. I wcale nie muszą przeszkadzać w grze.

__________

BUDOWA

Budowa ochraniaczy nie należy do skomplikowanych. Standardowe ochraniacze piłkarskie posiadają twardą płytkę zewnętrzną wykonaną przeważnie z polipropylenu oraz piankę po wewnętrznej stronie. Jeśli mowa o ochronie kostki, zapewnia ją poliestrowy, kompresyjny materiał z plastikowymi wkładkami w najbardziej newralgicznych miejscach. Istnieją trzy rodzaje ochraniaczy: same płytki, płytki z integralną częścią chroniącą kostki oraz płytki połączone z częścią chroniącą kostki za pomocą rzepu, dzięki czemu ochraniacze spełniają dwie funkcje.

__________ 

WYBÓR I WYGODA

Wybór ochraniaczy to bardzo indywidualna sprawa. Każdy piłkarz musi czuć się w "deskach" komfortowo, nie mogą one przeszkadzać w grze. Nie mogą także być zbyt duże lub zbyt małe - odpowiedni komfort gry zapewnią wyłącznie ochraniacze idealnie spasowane z goleniami. Producenci sprzętu piłkarskiego tworzą ochraniacze w wielu rozmiarach, więc ich odpowiednie dopasowanie nie powinno stanowić problemu. Z kolei ich długość zależy od naszych preferencji - podstawą jest to, by dobrze przylegały do nogi.

ochraniacze piłkarskie adidas

Z własnego doświadczenia wiem, iż zawodnicy często zastanawiają się, czy jeśli wybiorą ochraniacze osłaniające jedynie golenie, nie będą zsuwać im się z nogi. Otóż nie. Do większości ochraniaczy producenci dołączają tzw. rękawy kompresyjne, które zakłada się na nogę, a pod nie wsuwa ochraniacz. W niektórych modelach jest specjalnie zaprojektowana kieszonka w rękawie, aby płytka nie wypadła dołem. Pamiętajmy, że na "deski" zakładamy jeszcze getrę. Jeśli rozmiar będzie odpowiednio dobrany, mamy pewność, że będą one praktycznie nieodczuwalne.

ochraniacze piłkarskie - rękawy kompresyjne

Ochraniacze na golenie i kostki są przeważnie wybierane przez najmłodszych piłkarzy. Na najwyższym poziomie praktycznie się z nich nie korzysta, ponieważ każdy gracz chce jak najbardziej obniżyć wagę "ekwipunku", który musi dźwigać podczas meczu. Dlatego też wymaga się od nich jak najniższej wagi, czego ochraniacze na golenie i kostki zagwarantować nie mogą.

ochraniacze piłkarskie - golenie i kostki

Ochraniacze piłkarskie to o tyle istotny element sprzętu meczowego, że powinny jednocześnie wyeliminować ryzyko niepotrzebnych kontuzji i... nie sprawiać problemów w grze. Rynek jest bogaty w różnorodne modele, z których można wybrać taki, który zapewni nam zarówno niezbędną ochronę, jak i wygodę. To indywidualna sprawa. Natomiast odpowiedź na pytanie, czy w ochraniaczach grać, czy nie, może być tylko jedna. I nie podlega żadnej dyskusji.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+14
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: ochraniacze piłkarskie porady kontuzje akcesoria piłkarskie
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE