Sportowy przegląd tygodnia: 2-8 stycznia

+2
2017-01-09

Który z polskich medalistów olimpijskich doczekał się złotego krążka IO po blisko dziewięciu latach? Kto triumfował w 82. Plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca Polski? Kto wypadł z trenerskiej karuzeli, a kto na nią wskoczył? Podsumowanie ostatnich siedmiu dni w kolejnej odsłonie „Sportowego przeglądu tygodnia”.

Tałant Dujszebajew podał skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych we Francji. W 16-osobowej kadrze jest sporo absencji. Niedawno reprezentacyjną karierę zawiesili Krzysztof Lijewski, Karol Bielecki i Sławomir Szmal. Kontuzji, które wykluczają ich udział w MŚ, nabawili się Michał Jurecki, Kamil Syprzak oraz Piotr Wyszomirski. Na domiar złego w towarzyskim turnieju w Hiszpanii uraz dotknął Mariusza Jurkiewicza. Biało-czerwoni rozegrali tam trzy ostatnie spotkania kontrolne przed mundialem. Przegrali z Hiszpanią (20:30), Katarem (25:26) oraz zremisowali z Argentyną 26:26.

Pierwszy mecz w mistrzostwach świata Polacy rozegrają 12 stycznia przeciwko Norwegii.

Skład reprezentacji Polski na finały MŚ 2017:

Bramkarze: Adam Malcher (Gwardia Opole), Mateusz Kornecki (Górnik Zabrze), Adam Morawski (Orlen Wisła Płock)

Zawodnicy z pola: Piotr Chrapkowski, Mateusz Jachlewski, Patryk Walczak (wszyscy Vive Tauron Kielce), Tomasz Gębala, Maciej Gębala, Michał Daszek (wszyscy Orlen Wisła Płock), Przemysław Krajewski, Rafał Przybylski, Krzysztof Łyżwa (wszyscy Azoty Puławy), Arkadiusz Moryto (Zagłębie Lubin), Paweł Niewrzawa (Wybrzeże Gdańsk), Marek Daćko (Górnik Zabrze), Łukasz Gierak (TuS N-Lubbecke).

Rezerwowy: Paweł Paczkowski (Vive Tauron Kielce).

-----

W poniedziałek, 9 stycznia, o godzinie 12:00 rozpoczął się drugi etap sprzedaży biletów na mistrzostwa Europy siatkarzy 2017 w Polsce. W tym etapie kibice będą mogli kupić bilety na mecze play-off (30 sierpnia 2017) oraz ćwierćfinały (31 sierpnia 2017), które zostaną rozegrane w katowickim Spodku i krakowskiej Tauron Arenie. W tej fazie turnieju odbędzie się osiem spotkań.

-----

W sobotnim meczu 3. rundy Pucharu Anglii przeciwko Reading (4:0) Wayne Rooney zdobył bramkę numer 249. dla Manchesteru United, wyrównując tym samym klubowy rekord należący do Sir Bobby’ego Charltona. Kolejne trafienie kapitana reprezentacji Anglii sprawi, że zostanie on samodzielnym liderem klasyfikacji najskuteczniejszych piłkarzy w historii klubu z Old Trafford.

-----

Justyna Kowalczyk wygrała rozgrywany w ramach Pucharu Skandynawii bieg na 10 km techniką klasyczną w fińskim Lahti. Na tej samej trasie i w tej samej konkurencji odbędzie się 28 lutego walka o medal mistrzostw świata. Lahti będzie bowiem gospodarzem tegorocznych MŚ w narciarstwie klasycznym, które rozpoczną się 22 lutego.

-----

Michal Papadopulos przenosi się z Zagłębia Lubin do Piasta Gliwice – poinformował gliwicki klub na swojej oficjalnej stronie internetowej. 31-letni Czech grał w barwach Zagłębia od 2012 roku – wystąpił z nich 101 razy, strzelając 21 bramek. Z Piastem związał się kontraktem do 2018 roku.

-----

Anita Włodarczyk zwyciężyła w 82. Plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca Polski 2016 roku. Mistrzyni olimpijska z Rio i rekordzistka świata w rzucie młotem wyprzedziła w głosowaniu kibiców Roberta Lewandowskiego i Piotra Małachowskiego.

Czołowa „dziesiątka” 82. Plebiscytu Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca Polski 2016:

1. Anita Włodarczyk (176 640 punktów)

2. Robert Lewandowski (124 802)

3. Piotr Małachowski (73 212)

4. Rafał Majka (71 471)

5. Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj (70 282)

6. Maja Włoszczowska (69 565)

7. Jakub Błaszczykowski (58 153)

8. Bartosz Zmarzlik (50 681)

9. Karol Bielecki (46 440)

10. Marta Walczykiewicz (44 215)

-----

Novak Djoković pokonał w finale turnieju w Dausze Andy’ego Murraya (6:3, 5:7, 6:4). Serb przerwał tym samym wspaniałą serię 28. wygranych meczów z rzędu Szkota.

-----

Natalia Czerwonka zajęła siódme miejsce w wielobojowych mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie szybkim w holenderskim Heerenveen. Zwyciężyła reprezentantka gospodarzy, Ireen Wuest, druga była Czeszka Martina Sablikova, a trzecie miejsce zajęła Holenderka Antoinette de Jong.

-----

Kamil Stoch został zwycięzcą 65. Turnieju Czterech Skoczni. Polski mistrz olimpijski wygrał ostatnie zawody w Bischofschofen, przypieczętowując triumf w całych zawodach. Został jednocześnie drugim, po Adamie Małyszu, Polakiem, który sięgnął po złotego orła. Doskonale spisali się również inni reprezentanci Polski. Piotr Żyła zajął w klasyfikacji generalnej drugie miejsce, a Maciej Kot był czwarty.

-----

Tenisowa reprezentacja Francji pokonała Szwajcarię 2:1 w meczu grupy A i zagra w australijskim Perth w finale Pucharu Hopmana, który jest nieoficjalnymi mistrzostwami świata drużyn mieszanych. Finałowym rywalem „Trójkolorowych” będzie reprezentacja USA.

-----

Mariusz Wach (32-2, 17 KO) nie zmierzy się ostatecznie z Agitem Kabayelem (15-0, 12 KO) w pojedynku o mistrzostwo Europy wagi ciężkiej. Polak wycofał się z walki.

-----

Agnieszka Radwańska przegrała z Amerykanką Alison Riske (2:6, 6:3, 0:6) w ćwierćfinale turnieju WTA w Shenzhen. Polka broniła tytułu wywalczonego przed rokiem.

-----

Portugalczyk Marco Silva został nowym trenerem piłkarzy Hull City. Zastąpił na tym stanowisku zwolnionego w ubiegły wtorek Mike’a Phelana. „Tygrysy” z dorobkiem 13 punktów zamykają obecnie tabelę angielskiej Premier League.

-----

Robert Kubica wystartuje w barwach zespołu Foerch Racing powered by Olimp w 24-godzinnym wyścigu na torze w Dubaju, który odbędzie się w dniach 12-14 stycznia – poinformowano na oficjalnej stronie internetowej teamu. Polak usiądzie za kierownicą Porsche 911 GT3 R.

-----

Nigeryjczyk Daniel Chima Chukwu został nowym zawodnikiem Legii Warszawa. To trzecie wzmocnienie mistrzów Polski w zimowym oknie transferowym. 25-letni napastnik występował ostatnio w drugoligowym Shanghai Shenxin (Chiny).

-----

Szymon Kołecki po dziewięciu latach został mistrzem olimpijskim. Polak otrzyma złoty medal za  IO w Pekinie, gdzie w 2008 roku zajął drugie miejsce w kategorii 94 kg, ale po ponownym przebadaniu próbek badań udowodniono stosowanie dopingu ówczesnemu zwycięzcy, Kazachowi Ilyi Ilyinowi. Taką informację podał Polski Związek Podnoszenia Ciężarów.

-----

Francisco „Kiko” Ramirez Gonzalez został nowym trenerem Wisły Kraków. 46-letni Hiszpan podpisał kontrakt do końca obecnego sezonu. W czerwcu zarząd krakowskiego klubu zdecyduje, czy szkoleniowiec zostanie w klubie na dłużej. W sztabie szkoleniowym pozostaną Radosław Sobolewski i Kazimierz Kmiecik, którzy prowadzili zespół w pięciu ostatnich meczach.