Sportowy przegląd tygodnia: 3-9 kwietnia

+3
2017-04-10

Historyczne miejsce reprezentacji Polski w rankingu FIFA, dwie prestiżowe nominacje dla ludzi polskiego sportu, rozkręcone na dwóch kółkach emocje podczas kolarskich klasyków oraz medale – w tym najcenniejszy – Polaków na mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów. Co jeszcze zdarzyło się w sporcie w ubiegłym tygodniu?

Szymon Marciniak poprowadzi wtorkowy mecz ćwierćfinałowy piłkarskiej Ligi Mistrzów pomiędzy Juventusem Turyn i FC Barceloną. Jego asystentami na liniach będą Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki.

Będzie to już szóste spotkanie tegorocznej edycji Ligi Mistrzów z udziałem polskiego arbitra. Do tej pory Marciniak prowadził jeden mecz eliminacji do Champions League (AS Roma – FC Porto), trzy spotkania fazy grupowej (Atletico – Bayern, Lyon – Juventus, Real – Borussia) oraz pierwszy mecz 1/8 finału pomiędzy PSG i Barceloną.

-----

Lewis Hamilton wygrał wyścig o Grand Prix Chin rozgrywany w ramach mistrzostw świata Formuły 1. Brytyjczyk z teamu Mercedesa pokonał na torze w Szanghaju Sebastiana Vettela (Ferrari) i Maksa Verstappena (Red Bull). W najbliższy weekend odbędzie się trzecia eliminacja MŚ F1 – Gran Prix Bahrajnu.

-----

Reprezentacja Polski w piłce nożnej zanotowało kolejny historyczny awans w rankingu FIFA. Kadra prowadzona przez Adama Nawałkę plasuje się obecnie na jedenastym, najwyższym w dziejach miejscu. W zestawieniu prowadzi Brazylia przed Argentyną i Niemcami. Canarinhos wrócili na pierwszą pozycję w rankingu po siedmiu latach.

-----

Bayern Monachium pokonał 4:1 Borussię Dortmund w meczu 28. kolejki Bundesligi. Dwa gole dla Bawarczyków – w tym jedną z karnego, którego sam wywalczył – zdobył Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski okupił spotkanie kontuzją barku, przez którą zszedł z boiska w 72. minucie.

W środku tygodnia bardzo dobry występ w barwach Hull City zaliczył Kamil Grosicki. Reprezentacyjny skrzydłowy zanotował asystę przy bramce Abela Hernandeza, a jego „Tygrysy” pokonał Middlesbrough 4:2. Dziennikarze Sky Sports wybrali Polaka najlepszym zawodnikiem meczu.

-----

Hiszpan Alejandro Valverde (Movistar) zwyciężył w klasyfikacji generalnej wyścigu kolarskiego Dookoła Kraju Basków. Ostatni, szósty etap – jazdę indywidualną na czas – wygrał Słoweniec Primoz Roglic (Lotto), który wyprzedził właśnie Valverde. Michał Kwiatkowski (Sky) zajął w klasyfikacji końcowej wyścigu 30. miejsce. Drugi z Polaków, Michał Gołaś (Sky), uplasował się na 115. pozycji.

-----

Joanna Łochowska (UKS Zielona Góra) zdobyła złoty medal mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów w kategorii 53 kg w chorwackim Splicie. Polka uzyskała w dwuboju 192 kg. Na koncie reprezentacji Polski znalazły się również dwa brązowe medale – Arkadiusza Michalskiego (Budowlani opole, kat. 105 kg) i Krzysztofa Zwarycza (Budowlani Opole, 85 kg)

-----

Justyna Kowalczyk (Team Santander) zajęła trzecie miejsce w narciarskim maratonie Yllas-Levi w Finlandii na dystansie 67 km. Bieg ten zakończył cykl Ski Classic. W klasyfikacji generalnej Polka zajęła drugie miejsce za Szwedką Brittą Johansson Norgren.

-----

Mistrz olimpijski z Rio de Janeiro, Greg Van Avermaet (BMC Racing) po raz pierwszy w karierze wygrał klasyk kolarski Paryż-Roubaix. Belg wyprzedził na mecie Zdenka Stybara (Quick-Ster Floors) oraz Sebastiana Langevelda (Cannondale-Drapac). W 115. edycji prestiżowego wyścigu kolarze mieli do pokonania 257 km z Compiegne do Roubaix.

-----

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej zatwierdził ramowy terminarz ligowych rozgrywek w sezonie 2017/18. Nowy sezon LOTTO Ekstraklasy rozpocznie się 14 lipca. Runda jesienna zakończy się dopiero 18 grudnia, a zimowa przerwa potrwa do 9 lutego. Ostatnie mecze fazy finałowej, w związku z przyszłorocznymi mistrzostwami świata w Rosji, zaplanowano na 20 maja.

-----

Reprezentacja Polski w futsalu przegrała z Serbią 0:4 (0:1) oraz pokonała Mołdawię 4:2 (3:2) w odbywającym się w Elblągu turnieju eliminacyjnym do mistrzostw Europy. Biało-czerwoni zajmują po dwóch seriach gier trzecie miejsce w grupie. Z kompletem zwycięstw prowadzi obrońca tytułu Hiszpania, z którą Polacy zagrają we wtorek na zakończenie turnieju.

W eliminacjach gra 48 zespołów. Zwycięzcy siedmiu grup zapewnią sobie awans do finałów, drużyny z miejsc drugich i najlepszy zespół z trzeciego miejsca będą rywalizowały w fazie play-off o kolejne cztery miejsca. Stawkę dwunastu finalistów, którzy powalczą o tytuł w 2018 roku, uzupełni gospodarz turnieju – Słowenia.

-----

Lech Poznań pokonał Pogoń Szczecin 1:0 (1:0) w rewanżowym meczu półfinału piłkarskiego Pucharu Polski i awansował do finału rozgrywek. Poznaniacy wygrali dwumecz 4:0. W drugiej półfinałowej parze Wigry Suwałki pokonały na wyjeździe Arkę Gdynia 4:2 (2:0), ale w pierwszym meczu przegrały 0:3 i to Arka awansowała do finału. Finał Pucharu Polski odbędzie się 2 maja na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

-----

Były selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Anglii Roy Hodgson nieco ponad pół roku po zwolnieniu z tej funkcji znalazł nową pracę. 69-letni Anglik będzie doradcą w australijskim klubie Melbourne City.

-----

Karolina Riemen-Żerebecka, która po poważnym wypadku na treningu przed mistrzostwami świata w narciarstwie dowolnym w Sierra Nevada przebywała przez ostatnie tygodnie w szpitalu w Granadzie, wróciła do Polski. Narciarka, która przez wiele dni znajdowała się w stanie śpiączki farmakologicznej, została przetransportowana do kraju specjalnym samolotem medycznym. Jej stan zdrowia uległ znacznej poprawie jeszcze w Hiszpanii. Obecnie będzie przechodzić specjalistyczną rehabilitację, która – zdaniem hiszpańskich lekarzy – daje dużą szansę na powrót Polki do pełnej sprawności.

-----

Zbigniew Boniek został wybrany podczas Kongresu Zwyczajnego UEFA w Helsinkach do Komitetu Wykonawczego europejskiej centrali. Otrzymał 45 na 55 możliwych głosów. W ten sposób prezes PZPN stał się drugim w historii, po Leszku Rylskim, Polakiem w najważniejszych strukturach UEFA.

-----

Witold Bańka został przedstawicielem Europy w Komitecie Wykonawczym Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Szef polskiego sportu będzie reprezentantem 47 krajów członkowskich Rady Europy. Kandydatura polskiego ministra została jednogłośnie poparta przez wszystkie państwa reprezentowane w Komitecie RE ds. WADA (CAHAMA). Bańka jest jednocześnie pierwszym Polakiem wybranym do światowych struktur antydopingowych na tak istotne stanowisko.

-----

Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Jakub Wolny i Krzysztof Miętus mają stanowić skład kadry A w skokach narciarskich w przyszłym sezonie. Taką informację w rozmowie z eurosport.onet.pl przekazał prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner.

-----

Gonzala Bulldogs z Przemysławem Karnowskim w składzie przegrali 65:71 z North Carolina Tar Heels w finale koszykarskiej ligi uniwersyteckiej NCAA. Karnowski jest pierwszym Polakiem, który w nim wystąpił. Dla zespołu z Północnej Karoliny był to szósty mistrzowski tytuł, a także drugi finał z rzędu.