Podstawowe rodzaje butów do biegania. Jakie obuwie biegowe pasuje do Ciebie?

0
2016-06-09

Obuwie biegowe niejedno ma imię. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje butów do biegania i który z nich będzie najodpowiedniejszy dla Ciebie.

BUTY TERENOWE

Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest agresywny bieżnik na podeszwie zewnętrznej. Umożliwia on "wgryzanie się" buta w ziemię, piach, błoto, kamienie, korzenie czy zbutwiałe liście. Cholewka tego rodzaju obuwia biegowego wykonana jest z mocniejszych materiałów niż np. w obuwie treningowym czy startowym. Jest również bardziej zabudowana. Musi być odporna na uszkodzenia mechaniczne, uderzenia czy zaczepienia terenu, a także chronić stopę biegacza. Może być również wodoodporna. W butach terenowych amortyzacja nie odgrywa najważniejszej roli, dlatego jest znacznie mniejsza niż w obuwiu przeznaczonym na asfalt. Naturalna nawierzchnia sama w sobie spełnia funkcję amortyzującą, a bieganie po niej jest dużo zdrowsze niż bieganie po twardym podłożu.

__________

BUTY TERENOWO-STARTOWE

W swej charakterystyce podobne do butów terenowych, tyle że - jak wskazuje ich nazwa - służą do biegania po nawierzchni naturalnej podczas zawodów, np. przełajów czy biegów górskich). Dlatego też producenci zwracają szczególną uwagę na ich przyczepność oraz wagę. Są one dużo lżejsze od butów terenowych, co pozwala na osiągnięcie większych prędkości.

__________

BUTY STARTOWE

Buty startowe przeznaczone są do treningów szybkościowych i startów w zawodach. Produkuje się je z myślą o bardziej zaawansowanych biegaczach. Charakteryzują się niską wagą, cienką podeszwą i cholewką. Zwiększają one szybkość biegu kosztem amortyzacji - w tym aspekcie dynamika i prędkość biegu mają górować nad ochroną ciała przed kontuzjami, dlatego też w butach startowych rzadko spotyka się elementy stabilizujące. Z tego względu powinny być używane przez "świadomych" biegaczy, stanowiących mniej liczną, choć bardziej elitarną grupę. Doświadczeni zawodnicy potrafią wykorzystać buty startowe do pobicia rekordów życiowych lub w walce o najwyższe lokaty w biegach ulicznych. Z uwagi na swoją konstrukcję obuwie startowe charakteryzuje się mniejszą trwałością i zużywa szybciej. Warto zakładać je przede wszystkim na specjalne okazje - wtedy, kiedy chcemy biegać naprawdę szybko i dynamicznie.

__________

BUTY TRENINGOWE

Najbardziej popularny i najczęściej używany typ obuwia biegowego. Jako że są stworzone do częstych, długich i spokojnych wybiegań, co stanowi nieodzowny element treningu zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, buty treningowe można śmiało nazwać podstawowym narzędziem pracy każdego biegacza. Cechą charakterystyczną tego rodzaju butów jest bardzo dobra amortyzacja, która ma za zadanie chronić ciało biegacza przed kontuzjami. Buty treningowe powinny także zapewniać wysoki poziom wsparcia dla stopy oraz idealną stabilizację. Niektóre z nich wyposażone są zresztą w elementy stabilizacyjne. Obuwie treningowe są doskonałą propozycją dla początkujących biegaczy. Mimo że ich waga zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia, charakteryzują się relatywnie wysoką trwałością. Producenci przyjmują, że można w nich pokonać średnio 800-1000 km.

Buty treningowe asics Gel-Phoenix 7 - sprawdź, jak wypadły w teście

__________

BUTY TRENINGOWO-STARTOWE

Propozycja dla wszystkich biegaczy, którzy mają problem z wyborem pomiędzy butami startowymi i butami treningowymi. Buty treningowo-startowe można sklasyfikować gdzieś pomiędzy tymi dwoma rodzajami obuwia - ich waga jest wyższa niż w przypadku butów startowych, ale z drugiej strony są lżejsze niż buty treningowe.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
0
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: buty biegowe buty terenowe buty startowe buty treningowe
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE