Prawidłowa technika biegu. Jak biegać zdrowo i efektywnie?

0
2016-05-22

Jeśli biegacie już jakiś czas, z pewnością zauważyliście, że do biegania potrzebujecie nie tylko nóg. Równie ważne są inne części ciała. Dużą rolę odgrywają ręce, które niekiedy ratują nas w sytuacjach, gdy nogi odmawiają posłuszeństwa. To one ciągną nas wtedy do przodu. Ogólnie ważny jest układ i siła całego ciała. Równie istotna jest technika biegu - technika, nad którą możemy pracować, zaczynając naszą przygodę z bieganiem. Przedstawię Wam kilka wskazówek dotyczących układu elementarnych części naszego ciała, aby bieg przebiegał prawidłowo i był efektywny. Poniższe zalecenia dotyczą treningów biegowych na płaskim terenie.

technika biegu

GŁOWA

Najważniejsza część ciała podczas biegu. Trzymamy ją prosto, nie powinna się przechylać na żadną ze stron. Patrzymy prosto przed siebie, by móc w porę dostrzec niebezpieczeństwa na trasie.

__________

RĘCE

Ich prawidłowe ułożenie jest równie ważne jak ułożenie głowy. W czasie biegu powinny być zachowane ruchy naprzemienne rąk i nóg. Ramię względem przedramienia powinno być unieruchomione, kąt zgięcia w stawie łokciowym mieścić się w przedziale pomiędzy 80 a 90 stopni, a dłoń należy traktować jako przedłużenie przedramienia. Palce zwijamy naturalnie w kłębek, natomiast kciuk opieramy na palcu wskazującym.

__________

BARKI

Barki trzymamy nieruchomo i staramy się nie skręcać ich na boki w rytm biegu. Ponadto należy ułożyć je prostopadle do kierunku biegu, dzięki czemu zapewnimy sobie utrzymanie pełnej równowagi w czasie biegu.

__________

TUŁÓW I BIODRA

Tułów powinien być wyprostowany w każdym momencie biegu. Jego pionowa pozycja ułatwi pracę płucom i wszystkim narządom jamy brzusznej. Lekkie wypięcie bioder do przodu uniemożliwi pochylenie tułowia w tym samym kierunku - mogłoby to spowodować utrudnienia pracy płuc i narządów jamy brzusznej.

__________

NOGI I STOPY

Ułożenie nóg jest niekiedy wymuszone przez pracę stóp. Jeśli stopy posiadają jakąś wadę, wpłynie to jednocześnie na pracę nóg. Dlatego też bardzo ważny jest prawidłowy dobór obuwia. To, jak układamy stopy, w dużej mierze zależy od rodzaju i specyfiki obuwia, w jakim biegamy. Jeśli używamy butów z amortyzacją, lądujemy na pięcie. Z kolei w przypadku butów bez amortyzacji ciało podpowie nam, by wylądować na śródstopiu bądź palcach.
_________

prawidłowa technika biegu

Jeśli chcielibyście biegać bardziej efektywnie i jeśli czujecie, że nie wszystkie części Waszego ciała są wystarczająco silne, by wspierać nogi, warto zastanowić się nad ich wzmocnieniem. Można tego dokonać poprzez wzbogacenie planu o cotygodniowe treningi o innej specyfice niż bieganie. Wśród tych najbardziej popularnych znajdują się: jazda na rowerze, pływanie, crossfit, joga czy ćwiczenia siłowe na przyrządach. Wzmacniajcie mięśnie dzięki różnorodnemu podejściu do uprawiania sportu - dzięki temu łatwiej będzie Wan również zadbać o prawidłową technikę biegu.