Suplementacja diety sportowca. Wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

+1
2016-07-15

Czym są suplementy diety? Jak je wybierać, by pomagały, zamiast szkodzić? I czy suplementacja diety jest sportowcom w ogóle potrzebna?

Odpowiednio zbilansowana dieta jest w sporcie niezbędnym składnikiem sukcesu. Źle odżywiony organizm nie będzie w stanie wypracować dobrych efektów treningu (odpowiedniej masy ciała, wydolności, siły) czy dostatecznie się regenerować po wysiłku. Idealnym rozwiązaniem jest codzienne praktykowanie założeń ustalonego planu żywieniowego. Niestety, czasem mimo starań nie ma możliwości zjedzenia zbilansowanego posiłku. Zdarza się również, że treningi trwają codziennie po kilka godzin, podczas których organizm ma znacznie większe zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze niż zwykle. Brak czasu utrudnia natomiast utrzymywanie balansu i wyklucza przygotowanie dodatkowych przekąsek. Wtedy z pomocą przychodzi suplementacja.

CZYM SĄ SUPLEMENTY DIETY?

Suplement to produkt uzupełniający dietę w określone składniki. Musimy o tym pamiętać, ponieważ stosowanie suplementów ma sens wtedy, gdy w organizmie faktycznie brakuje jakiegoś składnika lub gdy organizm potrzebuje go w danym czasie w większej ilości, a samą dietą nie jesteśmy w stanie pokryć tego zapotrzebowania.

JAK WYBIERAĆ SUPLEMENTY DIETY?

Pierwszą i nadrzędną kwestię w wyborze suplementu stanowi jego bezpieczeństwo. Nie istnieją regulacje prawne, tak jak np. w przypadku leków, dzięki którym suplementy przechodziłyby szereg badań, zanim zostaną dopuszczone do obrotu handlowego. Należy ostrożnie wybierać producenta suplementów i czytać skład produktów. Można poszukać informacji u źródła badań, które potwierdzają skuteczność suplementu. Nie należy także ufać informacjom umieszczonym na opakowaniu i zapewniającym o niesamowitych właściwościach produktu. Im bardziej górnolotne obietnice, tym mniej ufałabym produktowi. Nie kierujmy się modą w wyborze suplementacji. Sprawdźmy, co dany produkt zawiera w składzie, jak działa substancja czynna w organizmie i czy dany suplement faktycznie jest nam potrzebny. Nie łączmy kilku różnych produktów, ponieważ może to skutkować przedawkowaniem określonego składnika.

Im krótsza lista składników w danym suplemencie, tym lepiej. Zwróćmy uwagę na kolejność wymienianych składników. Są one wymieniane w kolejności malejącej, to znaczy, że na pierwszym miejscu umieszcza się składnik, którego w produkcie jest najwięcej. Im dalej, tym zawartość następnych składników się zmniejsza. Dlatego jeśli w składzie suplementu na początku znajduje się woda, cukier, wypełniacze, stabilizatory i tak dalej, a dopiero na końcu składnik, o który nam chodzi, to... lepiej poszukać innego produktu. Takiego, który dostarczy nam w głównej mierze składnika, którego szukamy. Sprawdźmy również dawkę substancji czynnej w produkcie.

CZY SUPLEMENTACJA DIETY JEST POTRZEBNA?

Osobiście zawsze będę bronić zdania, że najlepszym rozwiązaniem jest dostarczanie organizmowi składników odżywczych w naturalnej postaci - z produktów spożywczych. Zbilansowanie diety w taki sposób, aby zapewnić podaż wszystkich potrzebnych elementów w odpowiednim czasie, jest możliwe. Jednak dobrze dobrana suplementacja może wspomóc dietę w okresach zwiększonego zapotrzebowania organizmu lub w stanie niedoboru.

Dla sportowców suplementacja często jest koniecznością. W chwilach większego zapotrzebowania na energię, białko czy substancje przyspieszające regenerację, warto sięgnąć po dodatkowe wsparcie. Dobrze dobrana suplementacja, odpowiednio wkomponowana w tryb dnia i plan treningowy, a do tego skutecznie realizowany i dobrze ułożony plan żywieniowy, to połączenie, które pomoże osiągnąć założone cele. I da nam to, czego organizm faktycznie potrzebuje.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+1
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: dieta sportowca suplementacja diety suplementy odżywki
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE