Porady: jak dobrać halówki?

+3
2016-10-19

Cholewka skórzana czy syntetyczna? Z jakim rodzajem wyściółki? I jaka podeszwa zapewni przyczepność i zwycięstwo w bitwie z... kierownikiem hali? Sprawdzamy, na co trzeba zwrócić uwagę, by dobrać odpowiednie buty do gry na hali.

Halowa piłka nożna, czyli futsal, jest bardzo szybką i widowiskową grą. W klimacie, w którym żyjemy, przychodzi pora uniemożliwiająca grę na otwartych boiskach z różnych powodów. Niska temperatura, śnieg albo brak dostępności boisk, które w tym okresie są zamknięte, powodują, że częściej gra się pod dachem. Idziemy zatem do sklepu, by kupić buty do gry na hali. I w tym momencie rodzą się pytania: wybrać halówki skórzane czy syntetyczne? Droższy czy tańszy model? Postawić na buty ładne czy przede wszystkim wygodne? Zanim zdecydujemy się na zakup, warto poznać kilka informacji, które umożliwią nam wybór halówek, z których będziemy zadowoleni.

Halówki – jak każde inne buty – składają się z cholewki, wyściółki i podeszwy, a wykonane są z przeróżnych materiałów, czy to syntetycznych, czy naturalnych. Modeli jest bardzo dużo, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Na bazie własnej wiedzy i doświadczeń postaram się Wam nieco pomóc i wyjaśnię, na co zwrócić uwagę, dobierając buty na halę pod indywidualne predyspozycje.

CHOLEWKA

To na nią zwracamy największą uwagę podczas kupowania nowych halówek. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ stanowi ona znaczącą część buta, odpowiadając przy tym również za wygląd. Jak wiemy, często ten aspekt decyduje, czy zainteresujemy się danym modelem, czy nie zwrócimy na niego uwagi.

Jeśli Twoja stopa ciężko dostosowuje się do nowych butów, zdecydowanie należy wybrać halówki wykonane ze skóry. Skórzane buty dostosują się do stóp łatwiej, a przede wszystkim szybciej, dając im komfort podczas gry. W przypadku skóry optymalne czucie piłki pojawi się po kilku treningach, kiedy buty zdążą się dobrze rozbić. Jak rozbić buty piłkarskie ze skóry? W TYM MIEJSCU tłumaczy Maciej Murawski.

Drugą grupę stanowią halówki wykonane z materiału syntetycznego. Jest on cieńszy, a co za tym idzie – lżejszy. Dzięki temu obuwie traci na wadze. Jeżeli coś nas uwiera w bucie, należy zrezygnować z danego modelu, ponieważ syntetyk nie rozbije się tak, jak dzieje się to w przypadku skóry. Dużym atutem halówek wykonanych z syntetyku jest fakt, że praktycznie od pierwszego treningu stopa dobrze czuje piłkę przy podaniach, strzałach czy dryblingu.

Na rynku znajdziemy jeszcze halówki posiadające cholewkę wykonaną z materiału tekstylnego. Ich cena zazwyczaj nie jest wygórowana. I nie powinno to nas dziwić, ponieważ ochrona stopy podczas gry stoi na bardzo niskim poziomie. Każde nadepnięcie przez przeciwnika jest bardzo odczuwalne, co znacznie zmniejsza komfort gry.

Skoro jesteśmy przy budowie cholewki, dodam jeszcze jedną rzecz. Jeżeli halówki psują się nam na czubku, warto spojrzeć w stronę modeli, które ten czubek mają dodatkowo przeszyty. Mocna nić zwiększa ich wytrzymałość, dzięki czemu buty posłużą nam trochę dłużej.

WYŚCIÓŁKA

Wyściółka to miejsce, gdzie nasza stopa musi czuć się stabilnie i komfortowo. Zazwyczaj wykonana jest z materiału tekstylnego lub skóry syntetycznej.

Moim zdaniem materiał tekstylny daje poczucie większej stabilności niż wyściółka wykonana ze skóry syntetycznej. Być może dzieje się tak dlatego, że w kontakcie ze spoconą stopą skóra nie potrafi utrzymać jej w pierwotnej pozycji. Z drugiej strony skóra jest znacznie wytrzymalsza niż materiał tekstylny, który po pewnym czasie staje się luźniejszy.

PODESZWA

Podeszwę należy podzielić na dwa rodzaje: środkową i zewnętrzną. Podeszwa środkowa odpowiada głównie za amortyzację. I – podczas kupowania butów – na tym aspekcie nie można oszczędzać. Należy wybierać modele, które mają na tyle dużo pianki amortyzującej, że nawet idąc, czujemy odpowiednią sprężystość. Podłoże na hali jest bardzo twarde, przez co stawy narażone są na duże obciążenia. Na ten aspekt musi zwrócić uwagę każdy, kto kupuje halówki, w szczególności zaś zawodnicy ważący więcej – to oni będą najbardziej narażeni na urazy. Jeśli coś może nam pomóc w zmniejszeniu ryzyka kontuzji, trzeba z tego bezwzględnie korzystać.

Podeszwa zewnętrzna halówek, nawet tych z najniższej półki, wykonana jest z gumy. To daje gwarancję dobrej przyczepności, umożliwiając jednocześnie nagłą zmianę kierunku biegu podczas gry, co w poruszaniu się na hali jest bardzo ważne. Kolejny istotny element podeszwy zewnętrznej? System non-marking. Dzięki niemu będziemy mogli grać na każdej hali, ponieważ podeszwa z tym systemem nie pozostawia brudnych śladów na parkiecie. Na halach sportowych często widnieje informacja, iż zawodnicy posiadający obuwie z czarną podeszwą mają zakaz wstępu na halę – właśnie z obawy o pozostawianie śladów. Kupując buty z systemem non-marking, z pewnością wygracie bitwę na argumenty z każdym gospodarzem hali ;)

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+3
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: buty piłkarskie buty halowe jak dobrać halówki? porady
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE