Porady: jak zadbać o buty piłkarskie ze skóry?

+21
2016-04-04

Buty piłkarskie ze skóry wymagają profesjonalnej opieki. Większość osób dba np. o obuwie codziennie, tymczasem buty piłkarskie wymagają dużo większej dbałości - są bowiem eksploatowane znacznie intensywniej.

Wysokiej jakości buty piłkarskie, niezależnie od nawierzchni, na którą są przeznaczone, to niemały wydatek. Profesjonalne obuwie do gry w piłkę oznacza także, że warto dbać o nie w profesjonalny sposób - większość osób dba np. o obuwie codziennie, tymczasem obuwie piłkarskie wymaga znacznie większej opieki. Jest bowiem narażone na znacznie intensywniejszą eksploatację niż to, które nosimy na co dzień. O tej prostej, wydawałoby się, regule zapomina jednak wielu piłkarzy.

Każde buty posiadają swoje zalety i wady. Te wykonane z materiałów syntetycznych są łatwe w czyszczeniu, ale, z drugiej strony, nie gwarantują np. takiego dopasowania jak buty piłkarskie ze skóry. Te z kolei należy otoczyć większą opieką niż buty z tworzyw syntetycznych. W oparciu o własne doświadczenia oraz indywidualne preferencje, każdy musi wybrać odpowiednie obuwie dla siebie. Każdy miłośnik skórzanych butów wie także, że pierwsze treningi w nowym obuwiu nie należą do najprzyjemniejszych, natomiast po odpowiednim rozbiciu się skóry gwarantują one doskonałe dopasowanie. W jaki sposób przejść ten pierwszy okres, a także co zrobić, aby buty pozostały w dobrej kondycji przez dłuższy czas?

Aby pierwszy trening nie okazał się koszmarem, świeżo zakupione buty ze skóry - czy to korki, czy turfy - warto natrzeć oliwką dla dzieci. Dzięki temu skóra zrobi się miękka. Następnie należy powyginać but w każdą stronę, oczywiście z umiarem, najlepiej w okolicach najczęstszego występowania otarć, czyli pięty i przodu buta. Buty skórzane mają tę właściwość, że materiał, z którego są wykonane, z czasem się rozbija, dlatego należy kupować je "na styk". Kiedy podczas treningu - nawet jeśli jest to jego początkowa faza - poczujemy chociażby najmniejszy ból, należy z powrotem założyć stare, wypróbowane już obuwie. To skórzane potrzebuje z reguły kilku treningów, aby idealnie dopasować się do stopy.

Równie istotną sprawą jest ich pielęgnacja. Kiedy buty są już dobrze rozbite, dając nam maksymalny komfort, trzeba o nie dbać. Z doświadczenia wiem, że gros zawodników nawet nie wyciąga butów z torby po treningu czy meczu, stwarzając w ten sposób raj dla bakterii i pleśni - nie zmieni tego nawet fakt, iż np. wiele modeli butów piłkarskich marki adidas wyposażonych jest w system Agion, który zapobiega rozwijaniu się bakterii. Po każdym treningu czy meczu należy dokładnie umyć obuwie mokrą szmatką oraz je wysuszyć.

Suszenie to również bardzo ważny element pielęgnacji butów. Pod żadnym pozorem nie można kłaść obuwia na grzejnik, zostawiać w bezpośrednim pobliżu kaloryfera czy wystawiać na słońce, aby przyspieszyć ten proces. Wysoka temperatura negatywnie wpływa na skórę, która robi się wówczas twarda, a następnie, podczas użytkowania, pęka. Buty należy pozostawić w jakimś neutralnym miejscu, w temperaturze pokojowej, a do środka włożyć prawidła. Jeśli ich nie posiadacie, wystarczy wypełnić buty gazetami, które wchłoną nadmiar wilgoci.

W momencie, gdy buty już wyschły, należy natłuścić skórę, co nada jej naturalnej miękkości i elastyczności. Sprawi to również, że obuwie będzie mniej podatne na wchłanianie wody podczas gry i treningów na mokrej murawie. Na rynku znajduje się wiele specyfików do pielęgnacji skórzanego obuwia, zatem ich kupno nie stanowi wielkiego problemu.

Na podstawie samej tylko pielęgnacji butów ze skóry widać, że ich użytkowanie wymaga od piłkarzy nieco więcej zaangażowania. Ma to, jak wszystko, plusy i minusy. Z jednej strony musimy poświęcić im więcej uwagi, a co za tym idzie, również cennego czasu. Z drugiej natomiast - i tu argumentów przemawiających za tym, że mimo wszystko warto, jest zdecydowanie więcej - otrzymujemy w zamian obuwie idealnie spasowane ze stopą, a odpowiednio konserwowane - służące z pewnością dłużej niż jedną rundę czy jeden sezon. Wydaje mi się, że dobre czucie piłki, komfort podczas gry i wytrwałość butów to zalety, które całkowicie rekompensują ten "stracony czas" po treningu.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+21
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: buty piłkarskie porady pielęgnacja butów piłkarskich
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE