Piwo po treningu i kac na meczu, czyli szkolenie UEFA od kuchni

+2
2016-09-02

Na czym polega panel dietetyczny na szkoleniu UEFA dla przyszłych trenerów? I czy słynne piwo po treningu jest dozwolone? Dietetyk Marzena Pałasz opowiada, jak wygląda szkolenie UEFA. Dosłownie i w przenośni - od kuchni.

JAK DOSZŁO DO WSPÓŁPRACY Z UEFA?

Otrzymałam oficjalną propozycję z informacją, że UEFA chce rozbudować kursy o panel żywieniowy, aby trenerzy poszerzali wiedzę z zakresu odżywiania. Federacja szukała praktycznego, nie tylko teoretycznego podejścia. W ten sposób poprowadziłam już dwa kursy - UEFA A i UEFA B.

Zanim przeszłam do zagadnień praktycznych, każdy trener musiał otrzymać teoretyczną podstawę. Na zasadzie: od ogółu do szczegółu. Powiem szczerze, że przebieg i poziom zajęć był świetny. Pracowałam z grupą fajnych trenerów, skoncentrowanych na osiągnięciu sukcesu. Chcieli dowiedzieć się jak najwięcej, toteż prowadzenie zajęć było wielką przyjemnością. Odbyliśmy wiele ciekawych dyskusji. Z niektórymi trenerami, na ich prośbę, nawiązałam także współpracę. Mamy stały kontakt ze sobą, część z nich chciałaby również, abym współpracowała z klubami czy szkółkami piłkarskimi. Dorzucenie panelu żywieniowego do kursu uważam za fajną inicjatywę. Cieszę się, że temat prawidłowego odżywiania zatacza coraz szersze kręgi i wchodzi z butami do każdego rodzaju sportu.

Tak jak wspomniałam, wykłady były nastawione na praktykę. Rozmawialiśmy o jadłospisie piłkarza, rozrysowywałam także pewne schematy. Zajęcia trwały 3-4 godziny. Gdybym miała prowadzić pięcio-, a nawet sześciogodzinny panel, znalazłabym jednak równie wiele ciekawych tematów. Po zakończeniu zajęć widziałam pewien niedosyt - trenerzy wysyłali później maile z dodatkowymi pytaniami i chcieli utrzymać kontakt.

JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA NA KURSIE UEFA?

Zaczęliśmy od teorii w formie prezentacji. Nie wiedziałam, czy każdy z trenerów posiada podstawy wiedzy w zakresie żywienia. Mówiłam więc o prawidłowym żywieniu sportowców w ogólnym ujęciu, opowiadałam o podstawowych źródłach białek czy węglowodanów, elementarnych zasadach przygotowania posiłków. Czas na pytania od trenerów przewidziano na zakończenie panelu, ale dyskusja toczyła się właściwie przez cały czas. Widziałam, że są ciekawi wielu zagadnień. Zadawali wiele pytań z życia wziętych. Opowiadali o piłkarzach, ich problemach, chorobach czy zaburzeniach.

Pisałam na blogu o problemach z układem pokarmowym, o probiotykach i kilku innych sprawach. To były właśnie pomysły, które zrodziły się na wykładach. O czym jeszcze rozmawialiśmy? Jak powinien wyglądać jadłospis piłkarza kilka dni przed meczem, w dniu meczowym, co powinien jeść po spotkaniach, wreszcie jak powinna przebiegać regeneracja. Trenerzy otrzymali przykładowe przepisy. 

PIWO PO TRENINGU - PRAWDA CZY MIT?

Jeden z uczestników szkolenia zapytał wprost o alkohol i opowiedział historię swojego zawodnika, który często wychodzi na mecz czy trening skacowany, a mimo to osiąga znakomite wyniki w testach i jest jednym z najlepszych piłkarzy w jego drużynie. Jak mam to wytłumaczyć? Powiedziałam, by spróbował sobie wyobrazić, jakie wyniki osiągałby ów piłkarz, dbając o dietę. Odparł wówczas: - No tak, grałby pewnie teraz w znacznie lepszym klubie. Swoją drogą, bohater tej opowieści dostosował się do późniejszych zaleceń.

Organizmy współczesnych sportowców narażone są na wielkie wyzwania. I choćby z tego względu należy traktować je absolutnie poważnie - w kategoriach narzędzia do zarabiania pieniędzy i wykonywania swojego zawodu ze 100-procentową powagą. Pytań o alkohol było zresztą więcej. Na przykład o mityczne piwo po treningu.

Dlaczego mityczne? Ponieważ alkohol odwadnia organizm i to słynne piwo po treningu jest wciąż pokutującym stereotypem, który jednak już dawno został obalony. Oczywiście dodałam, że w trakcie przerwy w rozgrywkach, gdy zawodnik jest na wakacjach czy grillu, może napić się odrobinę alkoholu. Jeśli jednak mamy do czynienia z profesjonalistami, myślimy poważnie o wynikach i sukcesach, musimy równie poważnie podchodzić do diety. Jest ona jednym ze składowych sukcesu. Dlatego trzeba ją traktować jako styl życia sportowca, a nie jako ciekawy dodatek.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+2
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: dieta sportowca kurs UEFA porady żywieniowe
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE