Sportowy przegląd tygodnia: 28 listopada – 4 grudnia

0
2016-12-05

Bramki Polaków w najsilniejszych ligach zagranicznych, start mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet, zmiany trenerskie na ławkach w polskiej lidze i za granicą, a także sensacyjne zakończenie kariery tuż po zdobyciu mistrzostwa świata – sprawdź, co wydarzyło się w sporcie w minionym tygodniu.

Norweska agencja antydopingowa zarekomendowała 14 miesięcy dyskwalifikacji dla Therese Johaug. W organizmie norweskiej biegaczki we wrześniu tego roku wykryto klostebol, który jest sterydem anabolicznym. W październiku Johaug została zawieszona na dwa miesiące. Ostateczny wymiar kary ustali na początku stycznia Norweska Konfederacja Sportu.

***

Gareth Southgate został trenerem piłkarskiej reprezentacji Anglii. Z angielską federacją podpisał czteroletni kontrakt. Zastąpił zwolnionego pod koniec września Sama Allardyce’a. Przed podpisaniem stałej umowy Southgate pełnił funkcję tymczasowego selekcjonera reprezentacji, którą poprowadził w czterech meczach: zanotował dwie wygrane (z Maltą i ze Szkocją) oraz dwa remisy (ze Słowenią i z Hiszpanią). 

***

Stelmet BC Zielona Góra pokonał na własnym parkiecie 78:75 AEK Ateny w meczu 7. kolejki Ligi Mistrzów FIBA. Rywalizujący w grupie E mistrzowie Polski mają na koncie trzy zwycięstwa w siedmiu spotkaniach. Takim samym bilansem po porażce w wyjazdowym meczu z Neptunasem Kłajpeda (63:66) legitymuje się występująca w grupie C Rosa Radom. Do fazy pucharowej koszykarskiej Ligi Mistrzów awansują po cztery najlepsze zespoły z każdej grupy. Do zakończenia fazy grupowej pozostało jeszcze siedem kolejek.

***

Świeżo upieczony mistrz świata Formuły 1 Nico Rosberg, który zdobył niedawno swój pierwszy tytuł mistrzowski w F1, sensacyjnie ogłosił zakończenie kariery ze skutkiem natychmiastowym. Niemiec startował w wyścigach od 2006 roku. Dwa razy zdobył wicemistrzostwo świata, a niedawno sięgnął po najważniejsze trofeum w F1 – wszystkie te sukcesy świętował w barwach Mercedesa. Łącznie wystąpił w 206 wyścigach o Grand Prix F1 – wygrał 23 razy.

***

W katastrofie samolotu pod Medellin z piłkarzami brazylijskiego klubu Chapecoense zginęło 71 osób, a sześć przeżyło – poinformowały kolumbijskie władze. Piłkarze Chapecoense lecieli na pierwszy mecz finałowy Copa Sudamericana, w którym mieli zmierzyć się z Atletico Nacional Medellin. Przyczyną tragedii było prawdopodobnie wyczerpanie się zapasów paliwa. Wśród sześciu osób, które przeżyły katastrofę, są trzej piłkarze, dwoje członków załogi oraz jeden dziennikarz.

***

Lech Poznań zagra z Pogonią Szczecin, a Wigry Suwałki z Arką Gdynia w półfinałowych parach piłkarskiego Pucharu Polski. „Kolejorz” wyeliminował w ćwierćfinale Wisłę Kraków (1:1 i 4:2). Pogoń Szczecin uporała się z Puszczą Niepołomice (2:1 i 2:0). Wigry Suwałki, które są jedynym zespołem z I ligi na tym etapie rozgrywek, wygrały w dwumeczu z GKS-em Jastrzębie (2:1 i 1:1), zaś Arka Gdynia wyrzuciła za burtę Drutex Bytovię Bytów (1:2 i 1:0). Zwycięzcy półfinałowych dwumeczów, które zostaną rozegrane od lutego do kwietnia przyszłego roku, spotkają się na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie. Finał Pucharu Polski odbędzie się 2 maja 2017 roku.  

***

Damian Janikowski, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w zapasach z Londynu, zadebiutuje w przyszłym roku w MMA. To pokłosie kontraktu podpisanego z federacją KSW.

***

Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) zatwierdziła kalendarz rajdowych mistrzostw świata WRC na przyszły sezon. W 2017 roku odbędzie się 13 imprez, w tym Rajd Polski zaplanowany na przełom czerwca i lipca. Będzie to ósma eliminacja cyklu. Sezon rozpocznie się 20 stycznia rajdem w Monte Carlo, a zakończy 19 listopada w Australii.

FIA zatwierdziła również kalendarz mistrzostw świata Formuły 1 na 2017 rok. Mistrzostwa rozpocznie wyścig o Grand Prix Australii (26 marca), a zakończy 26 listopada wyścig w Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Na razie niepewny jest los Grand Prix Brazylii. Negocjacje w sprawie przedostatniej eliminacji cyklu mają zakończyć się w styczniu. Zgodnie z zapowiedziami, z kalendarza F1 zniknęła Grand Prix w Niemczech.

***


Fot. u21poland.com

Broniąca tytułu Szwecja, Słowacja i Anglia będą rywalami reprezentacji Polski w fazie grupowej piłkarskich mistrzostw Europy do lat 21, które odbędą się w przyszłym roku w Polsce. W meczu otwarcia podopieczni Marcina Dorny zmierzą się ze Słowacją (16 czerwca, Lublin). W grupie B zagrają Portugalia, Serbia, Hiszpania i Macedonia. Do grupy C trafiły Niemcy, Czechy, Dania i Włochy. Awans do półfinału wywalczą zwycięzcy grup oraz najlepsza drużyna z drugich miejsc.

***

Andrzej Rybarski został zwolniony z funkcji trenera Górnika Łęczna. Rybarski był w sztabie szkoleniowym Jurija Szatałowa, którego zastąpił w maju 2016 roku. Nowym szkoleniowcem drużyny zajmującej obecnie ostatnie miejsce w tabeli piłkarskiej Ekstraklasy zostanie prawdopodobnie były selekcjoner reprezentacji Polski, Franciszek Smuda.

***

Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) podtrzymało wykluczenie Rosji ze wszystkich zawodów organizowanych pod swoją egidą. Decyzję podjęła jednogłośnie rada IAAF podczas obrad w Monte Carlo. Kara została nałożona na rosyjską federację w listopadzie 2015 roku z powodu istniejącego w tym kraju systemu dopingowego. Na skutek sankcji rosyjscy lekkoatleci nie wystąpili na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro.

W grudniu 2014 roku ujawniono doping rosyjskich lekkoatletów na ogromną skalę. W raporcie Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), opisującym proceder dopingowy w Rosji, ujawniono, iż w aferę byli zamieszani nie tylko sportowcy, ale również laboratorium w Moskwie i ministerstwo sportu.

***

Robert Lewandowski został wybrany do jedenastki 13. kolejki Bundesligi przez magazyn „Kicker”. Polak zdobył dwie bramki w zwycięskim meczu wyjazdowym Bayernu przeciwko Mainz (3:1).

Skutecznością popisywali się również inni reprezentanci Polski występujący w najsilniejszych ligach zagranicznych. Gola zdobył Łukasz Piszczek w wygranym 4:1 meczu Borussii Dortmund z Borussią Moenchengladbach. Piotr Zieliński zdobył gola i zaliczył asystę w meczu Serie A, w którym jego Napoli pokonało 3:0 Inter Mediolan. W innym spotkaniu włoskiej ligi pomiędzy Sampdorią a Torino (2:0) asystę zanotował Karol Linetty, który wszedł na ostatnie pół godziny.

Tempa nie zwalnia Łukasz Teodorczyk. Gol w zwycięskim meczu Anderlechtu przeciwko Kortrijk (2:1) był jego trzynastą bramką w rozgrywkach belgijskiej Jupiler Pro League, a dwudziestą pierwszą we wszystkich rozgrywkach w tym sezonie.

Do siatki trafił również Kamil Grosicki w meczu Ligue 1 pomiędzy Stade Rennes i Saint-Etienne (2:0). Warto dodać, że Polak pojawił się na boisku dopiero w 74. minucie.

***

Piłkarze ręczni Vive Tauronu Kielce wygrali 27:24 z Vardarem Skopje w meczu 9. kolejki Ligi Mistrzów. Dzięki zwycięstwu awansowali na pierwsze miejsce w grupie B. Ogromną niespodziankę sprawili szczypiorniści Orlen Wisły Płock, którzy zremisowali na wyjeździe (24:24) z faworyzowanym THW Kiel. Ekipa z Płocka zajmuje w grupie A szóste miejsce.

***

Reprezentacja Polski w skokach narciarskich wygrała po raz pierwszy w historii drużynowy konkurs Pucharu Świata. Na skoczni w Klingenthal w Niemczech biało-czerwoni (w składzie: Maciej Kot, Kamil Stoch, Piotr Żyła i Dawid Kubacki) zwyciężyli z ogromną przewagą (41,5 pkt) nad gospodarzami. Trzecie miejsce zajęli Austriacy.

W konkursie indywidualnym zwyciężył zaledwie 17-letni Słoweniec Domen Prevc, który dzięki wygranej wskoczył na pierwsze miejsce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Kamil Stoch zajął czwarte, a Maciej Kot piąte miejsce. W pierwszej „20” konkursu znaleźli się również: Dawid Kubacki (13. miejsce), Stefan Hula (18. miejsce) oraz Piotr Żyła (był 20.).

***

Cristiano Ronaldo, Leo Messi i Antoine Griezmann znaleźli się na finałowej liście nominowanych do nagrody Złotej Piłki FIFA za 2016 rok. Zwycięzca zostanie ogłoszony 9 grudnia podczas gali w Zurychu.

*** 

Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański zajęli trzecie miejsce w wyścigu drużynowym w zawodach Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim w kazachskiej Astanie. Wygrali Japończycy, za którymi uplasowali się Kanadyjczycy. To pierwsze podium polskich panczenistów w tym sezonie.

***

Reprezentacja Polski przegrała 22:31 z Francją w swoim pierwszym meczu w mistrzostwach Europy kobiet w piłce ręcznej, które od 4 grudnia odbywają się w Szwecji. W drugim spotkaniu grupy B Niemki pokonały Holandię 30:27.

***

W przypadku dogrywki kobiece i męskie zespoły rywalizujące w Pucharze Niemiec będą mogły dokonać czwartej zmiany – poinformowała tamtejsza federacja piłkarska. Zmiana przepisów wejdzie w życie od 1/8 finału rozgrywek. Jednocześnie jest to projekt próbny, bowiem obecne reguły pozwalają każdej drużynie przeprowadzić maksymalnie trzy zmiany w trakcie meczu. Projekt był już próbowany podczas tegorocznej edycji Copa America i uzyskał zgodę Międzynarodowej Rady Piłkarskiej (IFAB), która zajmuje się przepisami gry. Testowe rozwiązanie zostało również zaakceptowane przez wszystkie kluby biorące udział w Pucharze Niemiec. Od sezonu 2017/18 nowy przepis ma obowiązywać na wszystkich szczeblach tych rozgrywek.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
0
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: Sportowy przegląd tygodnia
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE