Kolejne znakomite występy polskich skoczków narciarskich, bramki kadrowiczów w Serie A i Bundeslidze, powołania na mistrzostwa świata w piłce ręcznej czy koniec sezonu motorowego w Polsce – to tylko namiastka sportowych wydarzeń, które mogliśmy obserwować w ubiegłym tygodniu. Co jeszcze wydarzyło się w sporcie w ciągu siedmiu minionych dni?
Radosław Kawęcki zdobył trzeci z rzędu złoty medal mistrzostw świata w pływaniu na krótkim basenie na dystansie 200 m stylem grzbietowym. W finałowym wyścigu podopieczny Pawła Słomińskiego zdystansował rywali, osiągając czas 1.47,63. Drugi był Amerykanin Jacob Pebley z czasem gorszym od Polaka o 1,35 s, natomiast trzeci na mecie Japończyk Masaki Kaneko stracił do zwycięzcy 1,55 s.
W mistrzostwach świata rozgrywanych w Windsor (Kanada) medal wywalczył również Wojciech Wojdak. Polak zajął trzecie miejsce w wyścigu na 1500 m kraulem.
***
Kamil Stoch wygrał niedzielny konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Lillehammer, wyprzedzając o 0,6 pkt drugiego z Polaków, Macieja Kota. Trzecie miejsce zajął Niemiec Markus Eisenbichler. Taka sytuacja – gdy dwóch Polaków zajęło dwa najwyższe miejsca w konkursie – zdarzyła się dopiero trzeci raz w historii. W 1980 roku w Zakopanem wygrał Piotr Fijas przed Stanisławem Bobakiem, a w 2013 roku w Engelbergu triumfował Jan Ziobro, zaś Stoch był drugi.
W sobotę Stoch zajął czwarte miejsce, a Kot skończył konkurs na piątej pozycji.
Wyniki niedzielnego konkursu w Lillehammer:
1. Kamil Stoch (134 m/130,5) – 289,9 pkt
2. Maciej Kot (129,5/136) – 289,3
3. Markus Eisenbichler (128,5/135) – 286,2
---
14. Dawid Kubacki (130/133) – 276,2
19. Stefan Hula (123,5/129) – 264,6
22. Aleksander Zniszczoł (130/126,5) – 256,8
***
Twente Enschede pokonało na własnym stadionie Ajax Amsterdam 1:0, a jedyną bramkę – w drugiej minucie doliczonego czasu gry – zdobył z rzutu karnego Mateusz Klich.
Świetną formę utrzymuje Piotr Zieliński. Polak zdobył drugą bramkę w sezonie, trafiając do siatki w drugim meczu ligowym z rzędu. W 16. kolejce Serie A Napoli rozbiło na wyjeździe Cagliari aż 5:0.
Robert Lewandowski strzelił dwie bramki w meczu 14. kolejki Bundesligi pomiędzy Bayernem i Wolfsburgiem (5:0). Po porażce RB Lipsk Bawarczycy objęli prowadzenie w tabeli.
Kontuzji nabawił się za inny reprezentant Polski występujący w niemieckiej ekstraklasie. Łukasz Piszczek musiał zejść z boiska już w 27. minucie spotkania Borussia Dortmund – FC Koeln. Na razie nie wiadomo, jak groźny jest uraz.
***
Piłkarze Seattle Sounders po raz pierwszy w historii klubu zdobyli tytuł mistrzów północnoamerykańskiej ligi MLS. W finale pokonali na wyjeździe Toronto FC. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne, bowiem w ciągu 120 minut gry nie padła żadna bramka. W konkursie „jedenastek” Sounders wygrali 5:4.
***
Niepokonany na zawodowym ringu (18-0) Anthony Joshua pokonał przez techniczny nokaut w trzeciej rundzie Amerykanina Erika Molinę na gali boksu w Manchesterze. Brytyjczyk obronił tym samym po raz drugi tytuł mistrza świata IBF wagi ciężkiej.
Wiadomo już, że 29 kwietnia na stadionie Wembley Joshua zmierzy się z Władimirem Kliczką. Kliczko po raz ostatni boksował w listopadzie 2015 roku, kiedy przegrał na punkty z Tysonem Furym. Stawką walki Joshua – Kliczko będzie należący do tego pierwszego pas IBF oraz wakujący tytuł „super czempiona” WBA.
***
Dariusz Banaszek został nowym prezesem Polskiego Związku Kolarskiego. Podczas zjazdu sprawozdawczo-wyborczego w Pruszkowie zwyciężył w pierwszej turze głosowania, otrzymując 52 głosy. Banaszek zastąpi na tym stanowisku Wacława Skarula, którego poparło 20 delegatów, i będzie sprawował tę funkcję do 2020 roku.
***
Fot. Marcin Snopkowski/kajto.pl
Dwukrotny rajdowy mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz z pilotem Jarosławem Baranem (Ford Fiesta R5) zwyciężyli po raz czwarty z rzędu w Rajdzie Barbórki. Kajetanowicz był najszybszy na wszystkich sześciu odcinkach specjalnych 54. edycji imprezy, wyrównując tym samym rekord należący do Tomasza Kuchara, który do tej pory jako jedyny w historii wygrywał ten rajd cztery razy z rzędu. Impreza rozgrywana w Warszawie tradycyjnie kończy sezon motorowy w Polsce.
***
Justyna Kowalczyk wygrała bieg na 10 km techniką klasyczną w Pucharze Kontynentalnym w Valdirento. Polka postanowiła zrobić sobie kilka tygodni przerwy od startów w Pucharze Świata, przygotowując się do mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, które w dniach 22 lutego – 5 marca 2017 roku odbędą się w fińskim Lahti.
***
Polskie panczenistki (Katarzyna Bachleda-Curuś, Natalia Czerwonka i Katarzyna Woźniak) zajęły trzecie miejsce w wyścigu drużynowym w zawodach Pucharu Świata w Heerenveen. Biało-czerwone stanęły na podium po raz pierwszy w tym sezonie. Zwyciężyły Japonki. Na drugim miejscu uplasowały się Niemki.
Po raz dziesiąty w karierze w zawodach Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim na podium stanął Artur Waś. Polski sprinter zajął drugie miejsce w wyścigu na 500 metrów. Dla Wasia to drugie podium w sezonie. Przed tygodniem zajął trzecie miejsce podczas zawodów w Astanie.
***
Wystartowała siatkarska Liga Mistrzów. Na inaugurację sensacyjną porażkę 1:3 (28:30, 23:25, 25:19, 22:25) w wyjazdowym meczu z rumuńskim SCMU Craiova poniosła Skra Bełchatów.
Od zwycięstwa rozpoczęli zmagania siatkarze Asseco Resovii Rzeszów, którzy po tie-breaku pokonali na wyjeździe 3:2 (25:14, 25:16, 21:25, 23:25, 17:15) czeską Duklę Liberec.
Znakomity start zanotowała ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, pokonując 3:0 (25:12, 28:26, 29:27) turecki Istanbul BBSK.
***
Komitet Wykonawczy UEFA obradujący w Nyonie zatwierdził zmiany w rozgrywkach europejskich pucharów, które będą obowiązywać przez trzy lata od początku sezonu 2018/19.
Spotkania Ligi Mistrzów będą odbywać się w dwóch porach: o godz. 19 (dwa mecze) oraz o godz. 21 (sześć meczów). Zmiany dotknęły także kwalifikacji. Gdy któryś z mistrzów kraju odpadnie z eliminacji Ligi Mistrzów, będzie czekało na niego automatyczne miejsce w eliminacjach Ligi Europy, w których stworzona zostanie ścieżka mistrzowska podobna do tej obowiązującej w Champions League.
Modyfikacjom ulegnie również system przyznawania punktów w rankingu UEFA. Drużynom nie będzie już doliczane 20 procent punktów zgromadzonych przez wszystkie zespoły z danego kraju. Ma to pomóc klubom z mniejszych federacji, które nie mają tak dobrych współczynników jak najmocniejsze ligi, np. Premier League czy La Liga.
Na piątkowym posiedzeniu potwierdzono, że finał Ligi Europy w 2018 roku odbędzie w Lyonie.
***
Międzynarodowy Komitet Olimpijski ponownie przebada wszystkie 254 próbki rosyjskich sportowców, którzy wystartowali w igrzyskach olimpijskich w Soczi w 2014 roku. To reakcja na publikację drugiej części raportu o dopingu w Rosji. W raporcie przygotowanym na zlecenie Międzynarodowej Agencji Antydopingowej (WADA) potwierdzono, że w latach 2011-2015 w proceder zamieszanych było ponad 1000 rosyjskich sportowców z ponad 30 dyscyplin.
MKOl przyjrzy się próbkom moczu, ponieważ badanie 63 próbek krwi, które zostały ponownie wzięte pod lupę, dało w każdym przypadku negatywny wynik. Śledztwo wykazało jednak, że mogło dochodzić do manipulacji i podmieniania fiolek. Komitet ma zbadać również próbki pobrane od Rosjan podczas igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku. W dotychczasowych powtórnych badaniach złapano już 11 reprezentantów Rosji, w tym złotą medalistkę w rzucie młotem, Tatianę Łysenko, która wyprzedziła wówczas Anitę Włodarczyk.
***
Reprezentacja Polski pożegnała się z mistrzostwami Europy kobiet w piłce ręcznej, które odbywają się w Szwecji. Biało-czerwone przegrały wszystkie mecze w fazie grupowej. Po porażce z Francją podopieczne Leszka Krowickiego uległy najpierw Holandii (21:30), a na zakończenie zmagań przegrały z Niemkami (22:23).
***
W pierwszej rundzie Grupy I Strefy Euro-afrykańskiej przyszłorocznej edycji Pucharu Davisa Polska zagra z Bośnią i Hercegowiną w Zenicy – poinformował Polski Związek Tenisowy. Mecz odbędzie się w dniach 3-5 lutego. W przypadku zwycięstwa biało-czerwoni zmierzą się w kolejnej rundzie (7-9 kwietnia) z Holandią. Baraże o prawo gry w Grupie Światowej zaplanowano na wrzesień przyszłego roku.
***
Były lider światowego rankingu tenisistów Novak Djoković po trzech latach zakończył współpracę z Borisem Beckerem. Były znakomity tenisista, a obecnie szkoleniowiec doprowadził Serba do sześciu tytułów wielkoszlemowych. Na razie nie wiadomo, kto będzie następcą Niemca.
***
Fot. G.Trzpil/zprp.pl
Reprezentacja Polski w piłce ręcznej zagra w mistrzostwach świata bez Sławomira Szmala, Karola Bieleckiego i Krzysztofa Lijewskiego – cała trójka nie znalazła się bowiem w kadrze na MŚ ogłoszonej przez Tałanta Dujszebajewa. Nie wiadomo, czy na turniej zdoła wykurować się inny podstawowy zawodnik kadry, Michał Jurecki, który podczas meczu polskiej PGNiG Superligi pomiędzy Vive Tauronem Kielce i Orlen Wisłą Płock złamał rękę. Mistrzostwa świata szczypiornistów odbędą się we Francji w dniach 11-29 stycznia. Polacy będą bronić w nich brązowego medalu wywalczonego w 2015 roku w Katarze.
Skład reprezentacji Polski na MŚ 2017:
Bramkarze: Adam Malcher, Piotr Wyszomirski, Adam Morawski.
Zawodnicy z pola: Piotr Chrapkowski, Mariusz Jurkiewicz, Mateusz Jachlewski, Paweł Paczkowski, Patryk Walczak, Tomasz Gębala, Maciej Gębala, Michał Daszek, Przemysław Krajewski, Rafał Przybylski, Krzysztof Łyżwa, Adrian Nogowski, Arkadiusz Morytko, Paweł Niewrzawa, Mateusz Kornecki, Marek Daćko, Kamil Syprzak, Łukasz Gierak.
***
Węgierka Katinka Hosszu i Amerykanin Michael Phelps zostali wybrani pływakami 2016 roku. Uroczysta gala światowej federacji (FINA) odbyła się w kanadyjskim Windsor tuż przed rozpoczęciem mistrzostw świata w pływaniu na krótkim basenie.
***
Legia Warszawa pokonała 1:0 Sporting Lizbona w meczu 6. kolejki grupy F Ligi Mistrzów. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył Brazylijczyk Guilherme. Dzięki zwycięstwu mistrzowie Polski zajęli trzecie miejsce w grupie, awansując do 1/16 finału Ligi Europy. W losowaniu, które odbędzie się 12 grudnia (poniedziałek), Legia znajdzie się wśród nierozstawionych drużyn.
W jednym z najciekawszych spotkań ostatniej kolejki fazy grupowej LM Bayern Monachium pokonał na własnym stadionie Atletico Madryt 1:0. Jedyną bramkę w tym spotkaniu zdobył z rzutu wolnego Robert Lewandowski.
***
Agnieszka Radwańska, Magda Linette oraz Jerzy Janowicz wystąpią w turnieju głównym pierwszego w sezonie turnieju wielkoszlemowego Australian Open. Organizatorzy poinformowali, że na kortach w Melbourne zamelduje się praktycznie cała światowa czołówka tenisistów i tenisistek. Jedyną nieobecną spośród setki najlepszych zawodniczek będzie zajmująca 13. miejsce w rankingu WTA Wiktoria Azarenka. Białorusinka, która dwukrotnie (2012, 2013) wygrywała Australian Open, jest w ciąży.
Turniej w Melbourne rozpocznie się 16 stycznia. Tytułów będą bronić Serb Novak Djoković i Niemka Angelique Kerber.