Tornister czy plecak? Jakie buty musi mieć dziecko na zajęciach sportowych, a jakie sprawdzą się lepiej na co dzień? I czym kierować się przy wyborze stroju sportowego na WF? Te i inne pytania zadaje sobie każdy rodzic przed rozpoczęciem roku szkolnego.
Każdy z nas, rodziców, chce bowiem jak najlepiej przygotować swoje dziecko przed startem szkoły. To ważny czas nie tylko dla niego - to również wyzwanie dla nas. Zdarza się, że start szkoły wyzwala w rodzicach większe nerwy niż u dziecka - to bardzo naturalny odruch. Zastanawiamy się, jak sobie poradzi i chcemy zapewnić mu wszystko, co najlepsze. Z jednej strony martwimy się o jego zdrowie i bezpieczeństwo, a jednocześnie pragniemy, aby szkoła kojarzyła się dziecku z pozytywnymi emocjami, nauką i dobrą zabawą w gronie rówieśników. Jak tego dokonać?
Przygotujmy się na rozpoczęcie roku szkolnego... wspólnie. Jestem trenerem i nauczycielem, ale przede wszystkim, tak jak Wy, jestem dumnym i troskliwym rodzicem.
Poprawcie statystyki i przygotujcie się na... huragan
Na początku dokonałbym rozróżnienia pomiędzy plecakiem a tornistrem, ponieważ pojęcia te są czasami mylnie traktowane jako ta sama rzecz. Tornister to przedmiot przeznaczony wyłącznie do użytku w szkole, wyposażony w usztywnienie, które samo w sobie waży sporo - dzięki temu zapewnia jednak odpowiednią stabilizację kręgosłupa. Książki naładowane wiedzą muszą swoje ważyć :) Z kolei plecak jest bardziej uniwersalny. Przyda się nie tylko w szkole, ale również do aktywności pozaszkolnej, w każdej sytuacji, w której dziecko gdzieś wychodzi lub wyjeżdża - na wycieczce, podczas pieszych wędrówek, wszelkich wyjazdów, a czasami nawet podczas zwykłego wyjścia do kolegi czy koleżanki na wspólną zabawę. Żeby go trafnie dobrać, trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych warunkach, które powinien spełniać.
1. Usztywniana tylna ścianka, która dopasowuje się do pleców, zapobiega urazom i deformacjom kręgosłupa, a także kształtuje prawidłową postawę dziecka. Aby ten warunek został spełniony, należy zadbać o odpowiednio wyregulowane szelki. To już zadanie stojące przed Wami, rodzicami. Albo przed sprzedawcami w sklepie sportowym, którzy powinni wyjaśnić wszelkie wątpliwości i - jeśli zachodzi taka potrzeba - w profesjonalny sposób wytłumaczyć, jak należy wyregulować szelki zgodnie z przyjętymi zasadami.
2. Nie wolno przeładowywać plecaka. Zgodnie z zaleceniami WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ciężar tego, co znajdzie się w środku, nie może przekraczać 10 proc. wagi dziecka do 13. roku życia. W przypadku starszych dzieci można zwiększyć obciążenie do 15 proc. wagi ich ciała. Mimo zaleceń wyniki badań wciąż są dalekie od ideału. Według statystyk około 60 proc. dzieci nadal nosi do szkoły przeładowany bagaż. Równomierne obciążenie osiągniecie dzięki odpowiedniej regulacji szelek. Jeśli plecak będzie zwisał, waga jego zawartości może wzrosnąć nawet do 60 proc. wagi ciała dziecka. Zwróćcie też uwagę na prawidłowy sposób noszenia plecaka - koniecznie na obu ramionach. Plecak wiszący na jednym ramieniu wygląda fajnie tylko w amerykańskich filmach ;)
3. Bezpieczeństwo dziecka, które znacznie zwiększa się dzięki odblaskom. Jeśli plecak nie posiada takich elementów, można je dokupić i doczepić do plecaka. To o tyle uniwersalne rozwiązanie, że można nimi... żonglować - z plecaka przenieść na kurtkę, z kurtki na czapkę i tak dalej, w zależności od aktualnych potrzeb i pory roku.
4. Prawie każdy rodzic zna ten widok. Dziecko wraca ze szkoły, otwiera plecak, a w środku wszystko wygląda jak po przejściu huraganu. Lekarstwem na pozbycie się bałaganu są przegródki - im więcej przegródek, tym lepiej. Pozwolą utrzymać niezbędny porządek wewnątrz plecaka i przydadzą się jako miejsce na drobne przedmioty, takie jak piórnik czy pojemnik na śniadanie. Dodatkowo warto sprawdzić, czy plecak posiada uchwyt i zewnętrzną kieszonkę, w którą można włożyć coś do picia.
Dajcie dziecku i sobie chwilę oddechu
Strój sportowy na WF powinien być przede wszystkim wygodny, by nie krępować ruchów dziecka, a także odpowiednio dobrany do jego wzrostu. Zwróćcie szczególną uwagę na materiał, z którego wykonane są poszczególne elementy stroju, takie jak np. koszulki, bluzy czy spodenki. Po pierwsze, tkaniny muszą oddychać, by w czasie wysiłku zapewniać dziecku wentylację. Po drugie, najlepiej jeśli szybko schną - przyda się to nie tylko podczas intensywnych zajęć sportowych, ale także podczas prania. Gdy zajęcia odbywają się dosyć często, szybkoschnące tkaniny ułatwią Wasze życie - życie każdego rodzica. Zaoszczędzony w ten sposób czas możecie wykorzystać na coś znacznie przyjemniejszego - wspólne chwile spędzone na zabawie albo nauce.
Dbajcie o wspólne dobro
Wybierając buty na WF, powinniście kierować się podobnymi zasadami jak w przypadku doboru stroju sportowego. Obuwie musi być - i od tej zasady absolutnie nie obowiązują odstępstwa - wygodne, a także wykonane z oddychających materiałów. Kolejny aspekt to bezpieczeństwo podczas zajęć: obuwie powinno zapewniać dziecku niezbędną amortyzację i stabilność na powierzchni sali gimnastycznej. Im niższa waga butów, tym lepiej - dodatkowy balast jest zbędny. Przy tym powinniście zadbać o stabilizację stawu skokowego. Przy zrywach czy startach obciążenia na twardej nawierzchni są duże.
Dokonując wyboru butów na zajęcia sportowe, należy zwrócić szczególną uwagę na podeszwę. Całkowicie niedozwolone są buty z czarną podeszwą - wszędzie dba się o to, by podczas zajęć obuwie nie brudziło i nie rysowało parkietu. Osobiście polecam jasne podeszwy wykonane z kauczuku. Oprócz tego, że nie zostawiają śladów, bardzo dobrze trzymają się powierzchni sali gimnastycznej.
Czy buty dla sportowców sprawdzą się u dziecka?
Wygodne, lekkie, z ciekawy designem, a do tego zapewniające stopie wentylację, czyli wykonane z oddychającego materiału. Jak widać, cech butów sportowych, których dziecko będzie używać na co dzień, jest całkiem sporo. Nie ma w tym nic dziwnego - pamiętajcie, że dziecko będzie w nich chodzić całymi dniami.
Stopa w bucie musi mieć dostęp do powietrza - cyrkulacja w naturalny sposób zagwarantuje stopie niezbędną wentylację. Powinna być także odpowiednio zabezpieczona przed kaprysami pogody. Ponadto nie oszczędzałbym na jakości. Uważam, że lepiej zakupić odrobinę droższe buty, ale wykonane porządnie, z dobrych materiałów i przez dobrą firmę niż sugerować się wyłącznie niską ceną albo ładnym wyglądem. Jeśli skupicie się tylko na tych aspektach, łatwo o pomyłkę. Buty wykonane z niskiej jakości materiałów mogą szybko przysporzyć zmartwień. Pękające i przemakające obuwie prędzej czy później doprowadzi do przeziębienia i problemów dziecka z normalnym funkcjonowaniem, a domowy budżet obciąży dodatkowym balastem - koniecznością zakupu kolejnej pary.
Warto spojrzeć na buty ze skóry, która po rozbiciu dopasowuje się do stopy, zapewnia wygodę i krążenie powietrza, albo na buty... biegowe i treningowe. Na pierwszy rzut oka może się to wydać dziwne - w końcu nazwa sugeruje, że mamy do czynienia z obuwiem przeznaczonym do uprawiania sportu. Tyle że zarówno buty biegowe i treningowe tworzy się z uwzględnieniem wysokich wymagań współczesnego sportu. Posiadają szereg nowoczesnych rozwiązań, które mają zadbać o amortyzację, bezpieczeństwo i komfort użytkownika. Tworzy się je z myślą o intensywnej eksploatacji w warunkach często trudniejszych niż te, które spotykamy na co dzień. A do tego w większości przypadków są bardzo wygodne i od dawna widać je na ulicach równie często, co na ścieżkach biegowych i w klubach fitness.
Nie szata zdobi człowieka, ale...
Czy tego chcemy, czy nie, dzieci lubią wyróżniać się z tłumu - interesujący design i kolorystyka nie powinny przesłaniać funkcjonalnych cech produktu, ale wygląd plecaka, stroju sportowego czy butów ma dla dzieci znaczenie. Na szczęście rynek sprzętu sportowego jest obecnie tak bogaty i różnorodny, że do połączenia rodzicielskiego pragmatyzmu z dziecięcą fantazją wystarczy odrobina wolnego czasu i uwagi - dokładnie tyle potrzeba do porównania oferty poszczególnych producentów i wyboru tej, która najbardziej odpowiada Waszym wymaganiom.
Słuchajcie głosu rozsądku i głosu dziecka
Dokonując wyboru odpowiedniego sprzętu dla dziecka, musicie wziąć pod uwagę szereg warunków, które sprzęt ten powinien spełniać, aby stanowić gwarancję zdrowia, bezpieczeństwa i prawidłowego rozwoju najmłodszych. Głos rozsądku może jednak stosunkowo łatwo zagłuszyć głos... dziecka. Słuchając jego opinii i pozwalając wpłynąć na decyzję, zaspokoicie potrzebę niezależności dziecka. Pozwólcie mu zatem aktywnie uczestniczyć w zakupach. Nie zapominajcie, że buty, strój sportowy czy plecak będą mu towarzyszyć - tak jak koledzy i koleżanki - przez cały rok szkolny. Powinno więc dobrze czuć się w ich towarzystwie.
__________
OBEJRZYJ TAKŻE FILM Z PORADAMI TOMKA: