Sportowy przegląd tygodnia: 13-19 lutego

+6
2017-02-20

Lance Armstrong może być zmuszony do zapłacenia gigantycznego odszkodowania za defraudację publicznych pieniędzy w związku z dopingiem. Stosowanie niedozwolonych środków odbija się również czkawką norweskiej biegaczce Therese Johaug. W miniony weekend niekwestiowanym liderem wśród piłkarskich reprezentantów Polski był Łukasz Piszczek, który przyćmił wyczyny Roberta Lewandowskiego, Piotra Zielińskiego i Łukasza Teodorczyka. Mecz gwiazd w NBA, próby generalne przed mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym i sensacyjny transfer... sędziego. To wszystko – i znacznie więcej – zdarzyło się w sporcie w ubiegłym tygodniu.

Mimo porażki już w drugiej rundzie turnieju tenisowego w Dausze, Agnieszka Radwańska wciąż zajmuje szóste miejsce w rankingu WTA. W całej czołowej dziesiątce zestawienia nie doszło do żadnych zmian – liderką wciąż pozostaje triumfatorka tegorocznego Australian Open, Amerykanka Serena Williams, która wyprzedza Niemkę Angelique Kerber i Czeszkę Karolinę Pliskovą.

W rankingu ATP najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest Jerzy Janowicz, który awansował na 248. pozycję. Na czele światowej listy znajduje się Szkot Andy Murray. Drugi jest Serb Novak Djoković, a trzeci – Szwajcar Stan Wawrinka.

-----

W 66. edycji Meczu Gwiazd NBA w Nowym Orleanie Zachód wygrał ze Wschodem 192:182. 374 zdobyte punkty to nowy rekord w historii wszystkich spotkań NBA. Tytuł najlepszego gracza meczu zdobył Anthony Davis z New Orleans Pelicans. Davis rzucił 52 punkty, bijąc 55-letni rekord należący do Wilta Chamberlaina.

-----

Justyna Kowalczyk zajęła piąte miejsce w biegu na 10 km techniką klasyczną w estońskim Otepaeae, który był dla niej generalnym testem przed nadchodzącymi mistrzostwami świata w Lahti. Zwyciężyła Norweżka Marit Bjoergen, która wyprzedziła drugą na mecie Charlottę Kallę (Szwecja) i liderkę Pucharu Świata, Heidi Weng (Norwegia).

-----

Legia Warszawa zremisowała bezbramkowo z Ajaksem Amsterdam w pierwszym meczu 1/16 finału Ligi Europy. Rewanżowe spotkanie w Amsterdamie odbędzie się w czwartek (23 lutego) o godz. 19:00. Transmisja w Eurosport 1.

-----

Mark Clattenburg opuszcza Premier League i będzie sędziował mecze w Arabii Saudyjskiej – poinformowała oficjalna strona angielskiej ekstraklasy. Clattenburg prowadził mecze Premier League od 2004 roku. W 2016 roku był głównym arbitrem finału Euro 2016 oraz finału Ligi Mistrzów.

-----

Od sezonu 2017/18 rozgrywki Bundesligi i Bundesligi 2. będą pokazywane w telewizji Eleven. Dotychczas prawa do transmisji spotkań niemieckiej ekstraklasy i drugiej ligi posiadał Eurosport. Kontrakt podpisano na cztery lata.

-----

Reprezentanci Polski błysnęli w ten weekend w piłkarskich ligach całej Europy. Łukasz Piszczek zdobył bramkę i zanotował dwie asysty w wygranym przez jego Borussię Dortmund 3:0 meczu 21. kolejki Bundesligi z VFL Wolfsburg. Błysnął też Robert Lewandowski, który uratował punkt Bayernowi Monachium w wyjazdowym spotkaniu (1:1) z Herthą Berlin. Polak wszedł na boisko z ławki rezerwowych i strzelił gola w doliczonym czasie gry.

Do siatki po raz kolejny trafił Piotr Zieliński. Pomocnik Napoli rozpoczął spotkanie 25. kolejki Serie A przeciwko Chievo Verona (3:1) na ławce, ale pojawił się na boisku już w pierwszej połowie. Gola zdobył natomiast w 58. minucie.

W niedzielnym meczu 27. kolejki belgijskiej Jupiler Pro League z KV Oostende (4:1) Łukasz Teodorczyk przerwał trzymeczową serię bez gola. Polski napastnik strzelił bramkę dla Anderlechtu w doliczonym czasie gry II połowy. Za fetowanie bramki wspólnie z kibicami został upomniany przez sędziego żółtą kartką – piątą w tym sezonie, dlatego Teodorczyka zabraknie w najbliższym ligowym spotkaniu przeciwko KRC Genk.

Asystę zanotował Paweł Wszołek w wygranym przez jego Queens Park Rangers 4:1 meczu 33. kolejki angielskiej Championship przeciwko Birmingham City.

-----

Maciej Kot po raz drugi w karierze wygrał zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Polak triumfował w drugim konkursie na skoczni w Pjongczangu, gdzie za rok odbędą się zimowe igrzyska olimpijskie. Drugie miejsce zajął Austriak Stefan Kraft, a trzeci był Niemiec Andreas Wellinger. Kamil Stoch zajął szóstą pozycję. W pierwszym konkursie, rozegranym w środę, Kamil Stoch stanął na najniższym stopniu podium. Zwyciężył Kraft przed Wellingerem.

Polak nadal pozostaje liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, wyprzedzając o 60 punktów Krafta. Trzeci jest Norweg Daniel-Andre Tande.

-----

Zdyskwalifikowany dożywotnio za stosowanie dopingu Lance Armstrong może zostać zmuszony do wypłaty niemal 100 milionów dolarów odszkodowania. Kolarz, któremu odebrano m.in. siedem zwycięstw w Tour de France, stanie przed sądem z oskarżeniem o zdefraudowanie publicznych pieniędzy z budżetu amerykańskiej grupy US Postal, sponsorowanej przez United States Postal Service – agencji odpowiedzialnej za świadczenie usług pocztowych.

-----

Obóz mistrza świata WBC wagi ciężkiej Deontaya Wildera wygrał przed nowojorskim sądem sprawę cywilną przeciwko ekipie Aleksandra Powietkina. Na mocy werdyktu promotor Rosjanina będzie musiał wypłacić Amerykaninowi gażę w wysokości 4,5 miliona dolarów, przewidzianą za zakontraktowaną na maj ubiegłego roku walkę, którą ostatecznie odwołano. Pojedynek Wildera z Powietkinem nie doszedł do skutku, ponieważ w organizmie rosyjskiego pięściarza wykryto ślady meldonium, środka dopingującego, który jest zakazany od stycznia 2016 roku.

-----

Reprezentacja Polski na mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym, które odbędą się w dniach 22 lutego – 5 marca w fińskim Lahti, będzie liczyć 16 zawodników – to decyzja prezydium zarządu Polskiego Związku Narciarskiego.

Skład reprezentacji Polski:

Biegi narciarskie: Justyna Kowalczyk, Kornelia Kubińska, Ewelina Marcisz, Martyna Galewicz, Maciej Staręga, Paweł Klisz, Jan Antolec, Dominik Bury.

Kombinacja norweska: Adam Cieślar, Paweł Słowiok.

Skoki narciarskie: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Jan Ziobro.

-----

Producent i dostawca nart, firma Fischer, zerwał umowę z Therese Johaug na skutek dopingowych zarzutów Norweżki i 13-miesięcznej dyskwalifikacji. Johaug straci w ten sposób kilka milionów koron. – Każdy z zawieranych przez nas kontraktów zawiera klauzulę antydopingową. Ponieważ Therese Johaug została zdyskwalifikowana, nasza umowa jest nieważna – poinformowała rzeczniczka prasowa firmy, Tanja WInterhalder.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+6
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: Sportowy przegląd tygodnia
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE