Polacy uwielbiają sport. Badania to potwierdzają

+1
2017-09-07

Nie jest źle. Naprawdę nie jest źle, bo już prawie dwóch na trzech Polaków przyznaje się do bycia aktywnym fizycznie! Według statystyki CBOS dwie trzecie badanych (66%) uprawiało sport bądź ćwiczenia w przeciągu ostatniego roku, przy czym 40% podejmowało aktywność fizyczną regularnie (minimum trzy razy w tygodniu), zaś 26% sporadycznie. Jednym słowem - brawo MY!

Wśród aktywnych fizycznie Polaków zmianie uległ sposób konsumpcji oraz formy aktywności fizycznej. Dostrzegają to m.in. międzynarodowe sieci klubów fitness, coraz chętniej wchodząc na polski rynek, który według nich ma jedne z najlepszych perspektyw rozwoju w Europie. Można tu bezsprzecznie stwierdzić, iż zdrowy styl życia jest po prostu modny; imprezy biegowe organizowane są nawet w mniejszych miejscowościach, a na siłowniach można spotkać cały przekrój społeczeństwa - nie tylko „pakerków”. Zumba to w ogólnej świadomości już nie jakieś zagubione, afrykańskie państwo, a fajny sposób na utrzymanie formy.

Różne są wśród krajan motywy uprawiania sportu. Bieganie, pływanie, fitness czy jazda na rowerze to sporty uprawiane przez nas przede wszystkim dla zdrowia. Aktywność na siłowni uprawiana jest równie często dla zdrowia jak i urody. Natomiast trekking, piłka nożna, siatkówka czy szusowanie na nartach to kwestia nie tyle pro zdrowotna, co uprawiana dla przyjemności. O dziwo to nie piłka nożna jest najczęściej wybieranym wśród Polaków sportem – uwierzycie, że ta jest dopiero piąta? Po zielonej trawce gania „zaledwie” 14 % z nas. Króluje za to jazda na rowerze (31% wskazań), nieznacznie wyprzedzając bieganie (29%). Dalej jest pływanie i turystyka piesza.

Aktywnych rodaków przybywa z roku na rok i nic nie powinno zakłócić tej tendencji! Producenci wyposażenia i odzieży sportowej już zacierają ręce; ta gra toczy się nie tyle o miliony, co miliardy złotych. Nie wierzycie? Według Euromonitor International w 2021 roku tylko wartość sprzedaży wyspecjalizowanej odzieży do uprawiania sportu ma sięgnąć niemal miliarda złotych. Ale to nie wszystko. Według danych Ministerstwa Sportu i Turystyki na 10 gospodarstw, 4 przeznaczają pieniądze na sport i rekreację ruchową. Polacy wydają na ten cel średnio 1000 zł rocznie, z czego co piąta złotówka jest przeznaczana na zakup sprzętu sportowego.

Według danych serwisu 4Outdoor.pl, sklepy ze specjalistycznym sprzętem sportowym od ubiegłego roku notują spore wzrosty. Wzrost zainteresowania takim sprzętem jak zegarki z modułem GPS, gogle, czy latarki czołowe i kempingowe pokazuje, jaki sposób spędzania wolnego czasu coraz bardziej interesuje Polaków. Wracamy do natury! Uciekamy z miast, szukając wolności! Według sprzedawców ogromną popularnością cieszą się akcesoria dedykowane biegaczom oraz zwolennikom wypoczynku na łonie natury – z roku na rok przybywa miłośników ASG (Air Soft Gun).

Jak dowodzą badania Schopper Study, Polacy nie kierują się już tylko ceną – jako dojrzali konsumenci wolimy wydać więcej, ale otrzymać lepszy i trwalszy produkt. Sam często wam o tym piszę - lepiej jest wydać raz dobrze, niż pięć razy głupio - a wszystko to w myśl staropolskiego przysłowia: „Chytry traci dwa razy”.

Na wzrost zainteresowania sportami outdoorowymi może mieć też wpływ sposób spędzania urlopu przez Polaków. Jak wynika z badań Diners Club Polska, pod względem planów wakacyjnych na ten rok dominowała postawa „patriotyczna” - aż 36% badanych deklarowało, że wakacje spędzi w Polsce. Coraz bardziej modnym staje się patriotyczny konsumpcjonizm - bezpowrotnie mijają czasy, kiedy każdy na mieście „jarał się” zagranicznymi ciuchami. W Polsce rządzi 4F, a najlepiej widać to zimą i jesienią, kiedy praktycznie każdy na ulicy nosi kurtki tejże firmy. Jedno jest pewne - Polska odzieżą sportową stoi! I jest to odzież bardzo dobrej jakości. Wystarczy się tylko dobrze rozejrzeć.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+1
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE