Jak dobrać najlepsze halówki? [PORADY]

+1
2019-08-29

Rok szkolny (i sezon halowy) za pasem. Już w poniedziałek zabrzmi pierwszy dzwonek we wszystkich szkołach i tak samo, jak z każdym kolejnym rokiem, wraz z nieubłaganie mijającym sierpniem rodzice wpadają w „wyprawkową” rutynę. O ile przygotowanie dzieci i młodzieży do kolejnego etapu edukacji pod względem podręczników i pomocy naukowych nie stanowi większego problemu, ponieważ większość pozycji jest wypisana czarno na białym z dość sporym wyprzedzeniem, o tyle...

Problem pojawia się, kiedy trzeba wyposażyć nasze pociechy w sprzęt do lekcji wychowania fizycznego, czyli popularnego WF-u. Zresztą to temat, z którym często borykają się nie tylko rodzice, ale też sportowcy, którzy w amatorskim lub nawet zaawansowanym stopniu przygotowują się do kolejnego sezonu rozgrywek halowych. O co chodzi? Oczywiście o dobór odpowiedniego obuwia. Wachlarz możliwości oferowany przed producentów jest ogromny. Dobrze dobrane obuwie powinno w pierwszej kolejności być dla nas wygodne, komfortowe, zapewniać swobodę i przede wszystkim – chronić od różnego rodzaju urazów mechanicznych, o co na hali nietrudno. Wygląd? Jasne, ma znaczenie. Raczej drugorzędne, ale ma. W końcu to cholewka jest czymś, co najbardziej przykuwa naszą uwagę... Więc może od niej zacznijmy.

Z pewnością dla wielu z nas czynnikiem decydującym o zakupie danego obuwia jest marka i wygląd. Są zwolennicy kolorów stonowanych, którzy przebierają raczej w butach klasycznych, czy też fani najnowszych kolekcji, które niejednokrotnie przykuwają uwagę wyglądem. Bardzo często producenci stosują jaskrawe kolory obuwia. Dlaczego? Przy prowadzeniu piłki zawodnik nie musi koncentrować całej swojej uwagi na futbolówce, ponieważ dzięki tylko samej kolorystyce obuwa potrafimy kontrolować piłkę kątem oka, dzięki czemu może skierować swoją uwagę na wydarzenia boiskowe lub – w tym akurat przypadku – halowe. Jednak w tym aspekcie nie możemy wam doradzić. Bo przecież... co kto lubi!

Zupełnie innym tematem jest materiał, z którego skonstruowano cholewkę. Tu wybór jest zasadniczo prosty, bo tak naprawdę możemy zdecydować się na trzy opcje. Pierwszą z nich są buty ze skóry naturalnej. Ich zaletą jest niewątpliwie trwałość. Buty skórzane zapewniają dobry przepływ powietrza i dostosowują się do kształtu stopy. Najbardziej charakterystyczną cechą halówek skórzanych jest ich odkształcanie się. Należy pamiętać, że przy zakupie butów skórzanych powinniśmy wybrać rozmiar „na styk”, ponieważ wraz z eksploatacją buty nieco powiększą swoją objętość i dopasują się do naszej stopy.

Drugą grupę stanowią halówki wykonane z materiału syntetycznego. Jest on cieńszy, a co za tym idzie – lżejszy. Dzięki temu obuwie traci na wadze. Jeżeli coś nas uwiera w bucie, należy zrezygnować z danego modelu, ponieważ syntetyk nie rozbije się tak, jak dzieje się to w przypadku skóry. Dużym atutem halówek wykonanych z syntetyku jest fakt, że praktycznie od pierwszego treningu stopa dobrze czuje piłkę przy podaniach, strzałach czy dryblingu.

Na rynku znajdziemy jeszcze halówki posiadające cholewkę wykonaną z materiału tekstylnego. Ich cena zazwyczaj nie jest wygórowana. I nie powinno to nas dziwić, ponieważ ochrona stopy podczas gry stoi na bardzo niskim poziomie. Każde nadepnięcie przez przeciwnika jest bardzo odczuwalne, co znacznie zmniejsza komfort gry.

Duże znaczenie ma profil obuwia. Tu możemy rozróżnić obuwie tzw. „szersze” i „węższe”. Nawet najbardziej przyciągające uwagę halówki mogą najzwyczajniej nie pasować do profilu naszej stopy. Przed zakupem warto skonsultować się ze sprzedawcą, który bez problemów oceni profil stopy, dzięki czemu będzie w stanie dobrać najlepiej pasujący model halówek. Tu również należy wziąć pod uwagę materiał, z jakiego wykonane są halówki. Buty ze skóry naturalnej zdecydowanie polecamy zawodnikom z szerszą stopą. Buty syntetyczne skierowane są z kolei dla graczy o węższej stopie.

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest wyściółka. Wyściółka to miejsce, gdzie nasza stopa musi czuć się stabilnie i komfortowo. Zazwyczaj wykonana jest z materiału tekstylnego lub skóry syntetycznej. Według nas materiał tekstylny daje poczucie większej stabilności niż wyściółka wykonana ze skóry syntetycznej. Być może dzieje się tak dlatego, że w kontakcie ze spoconą stopą skóra nie potrafi utrzymać jej w pierwotnej pozycji. Z drugiej strony skóra jest znacznie wytrzymalsza niż materiał tekstylny, który po pewnym czasie staje się luźniejszy.

Ostatnim aspektem, na który musimy zwrócić uwagę, jest podeszwa. Podeszwę należy podzielić na dwa rodzaje: środkową i zewnętrzną. Podeszwa środkowa odpowiada głównie za amortyzację. I – podczas kupowania butów – na tym aspekcie nie można oszczędzać. Należy wybierać modele, które mają na tyle dużo pianki amortyzującej, że nawet idąc, czujemy odpowiednią sprężystość. Podłoże na hali jest bardzo twarde, przez co stawy narażone są na duże obciążenia. Na ten aspekt musi zwrócić uwagę każdy, kto kupuje halówki, w szczególności zaś zawodnicy ważący więcej – to oni będą najbardziej narażeni na urazy. Jeśli coś może nam pomóc w zmniejszeniu ryzyka kontuzji, trzeba z tego bezwzględnie korzystać.

Podeszwa zewnętrzna halówek, nawet tych z najniższej półki, wykonana jest z gumy. To daje gwarancję dobrej przyczepności, umożliwiając jednocześnie nagłą zmianę kierunku biegu podczas gry, co w poruszaniu się na hali jest bardzo ważne. Kolejny istotny element podeszwy zewnętrznej? System non-marking. Dzięki niemu będziemy mogli grać na każdej hali, ponieważ podeszwa z tym systemem nie pozostawia brudnych śladów na parkiecie. Na halach sportowych często widnieje informacja, iż zawodnicy posiadający obuwie z czarną podeszwą mają zakaz wstępu na halę – właśnie z obawy o pozostawianie śladów.

Odpowiednio skonstruowana podeszwa powinna nas dobrze „trzymać” podłogi oraz zapewnić odpowiednią przyczepność i stabilizację. W tym momencie jednak można wtrącić małą uwagę. Nie ma tragedii, jeżeli obuwie ma lekki, nieznaczny poślizg. Buty, które mają bardzo dobrą przyczepność, powodują, że obciążenia na stawy kolanowe i skokowe są dużo większe, co w dalszej perspektywie może być czynnikiem kontuzji owych stawów, czego oczywiście chcemy uniknąć. Jeśli budzik nieco "posuwa" się po podłodze, to nie stanowi to większego problemu, dopóki przyczepność jest na tyle dobra, że możemy swobodnie wykonywać zwroty i nie ślizgamy się.

Chyba wystarczająco zobrazowaliśmy wam temat halówek. Ich szeroki wybór znajdziecie w sklepie hurtowniasportowa.net.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+1
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: piłka nożna Nike Nike Football adidas adidas Football Puma Joma Under Armour buty piłkarskie buty halowe halówki porady
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE