Główne elementy budowy butów biegowych. Z czego się składają?

+2
2016-06-02

Kiedy pokonujesz kolejne kilometry na biegowej trasie, po prostu stawiasz kroki, które przybliżają Cię do celu. W teorii wszystko wydaje się bardzo proste - masz na nogach buty biegowe, które chronią Twoje stopy i są gwarancją komfortowego treningu. Praktyka jest nieco bardziej złożona. Sprawdź, z jakich elementów zbudowane jest obuwie do biegania i co sprawia, że nie musisz martwić się o kontuzje czy niewygody na trasie.

CHOLEWKA

Cholewka to w najprostszym ujęciu cała górna część buta obejmująca stopę. Innymi słowy: wszystko, co oferuje nam but, poza podeszwą. Cholewki najczęściej wykonane są z miękkiej, przewiewnej i oddychającej siatki. Dlaczego? Ponieważ właściwości tego materiału pozwalają na jego rozciąganie w czasie biegu i dopasowanie do każdej stopy. Siateczki są dodatkowo uzupełnione plastikowymi elementami, które nie pozwalają stopie wyjść poza podeszwę obuwia.

__________

JĘZYK I SZNURÓWKI

Element często pomijany przy zakupie obuwia biegowego. Funkcją języka jest ochrona stopy przed naciskiem sznurówek, które mocno zawiązujemy przed treningiem lub zawodami. Dlatego powinien być miękki, szeroki i układać się prosto na stopie. Ważne, aby buty wyposażone były w szlufki na sznurówki. Zmniejsza to ryzyko powstawania tzw. fałdek na języku, które powodują niekomfortowy ucisk stopy. Funkcja sznurówek jest dość łatwa do odgadnięcia - mają za zadanie trzymać cholewkę tak, aby bez problemu obejmowała podbicie w czasie nawet najszybszego ruchu. Przy tym sznurówki nie mogą powodować absolutnie żadnego ucisku na stopę. Jeśli jednak do tego dochodzi, oznacza to, że są zbyt cienkie lub zbyt cienki jest język buta.

__________

ZAPIĘTEK

W czasie zakupu obuwia biegowego zdarzają się sytuacje, gdy rozmiar buta wydaje się odpowiednio dobrany, a mimo to stopa nie układa się w bucie prawidłowo - pięta przesuwa się nadmiernie do przodu lub do tyłu. W takiej sytuacji kluczową kwestię stanowi zapiętek. Jego zadaniem jest uszczelnienie i stabilizacja stopy w bucie, dzięki czemu zaoszczędzimy sobie przykrych kontuzji stawu skokowego i pięty. Osobiście za najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie uważam zapiętki żelowe, gdyż są najbardziej odporne, a dodatkowo minimalizują ryzyko obtarcia pięty.

__________

PODESZWA

Element buta ściśle związany z amortyzacją. Zewnętrzna strona podeszwy, czyli bieżnik, zbudowana jest z trudnościeralnej gumy i zapewnia biegaczom kontakt z podłożem. Jej wewnętrzną stronę, znacznie grubszą, tworzy się ze specjalistycznej pianki amortyzującej wstrząsy. Dlaczego amortyzacja w butach biegowych jest tak ważna?

Większość biegaczy w czasie pokonywania kolejnych kilometrów ląduje na pięcie. W momencie uderzenia o podłoże kolana biegacza są wyprostowane lub prawie wyprostowane. Wówczas staw skokowy, kolana, biodra i kręgosłup przyjmują z każdym krokiem potężne uderzenie o dużym ciężarze, zwłaszcza jeśli biegamy po twardej nawierzchni, takiej jak beton, asfalt czy kostka. Aby złagodzić negatywne skutki wspomnianych uderzeń w stawy, pomiędzy piętą a podłożem powinna znajdować się sprężysta substancja, którą jest właśnie miękka podeszwa biegowego buta.

Główny składnik podeszwy wewnętrznej stanowią różnego rodzaju pianki. Dzięki bardzo licznym, mikroskopijnym pęcherzykom gazu zawartym w piance, podeszwa buta przyjmuje na siebie ciężar uderzeń w podłoże, oszczędzając go naszym stawom. Dzieje się to kilkaset razy w ciągu każdego przebiegniętego kilometra, dlatego nawet bardzo wytrzymały materiał po pewnym czasie ulega zniszczeniu.

Podeszwa ma także niebagatelny wpływ na przyczepność butów, która pozwala nam na komfort biegania i osiągnięcie oczekiwanej przez nas prędkości. W tym zakresie rozróżniamy buty dostosowane do różnych typów nawierzchni, po których biegamy. W sklepach możemy znaleźć buty terenowe, terenowo-startowe, startowe oraz treningowe. Różnią się one wagą, rodzajem bieżnika, materiałami, z których wykonane są poszczególne części obuwia, a także zastosowanymi technologiami.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+2
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: buty biegowe porady budowa butów biegowych
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE