Dieta to nie sprint. Odchudzaj się z głową

+4
2016-03-04

Mówi się, że dieta jest jak pogoda - raz lepsza, raz gorsza, z tą różnicą, że na pogodę nie mamy wpływu. Przechodzenie na dietę na ogół kojarzy się z głodem, wyrzeczeniami żywieniowymi, odchudzaniem. Ale na diecie jest każdy, kto spożywa pokarm. Dieta oznacza bowiem sposób odżywiania.

Większość pacjentów mojej poradni stanowią osoby borykające się z problemem nadwagi i otyłości. Zdarza się, że oczekują recepty z przepisem na szybkie pozbycie się niechcianych kilogramów. Panuje nawet przekonanie, że kilkutygodniowe lub kilkumiesięczne głodzenie się lub stosowanie konkretnej diety przyniesie oczekiwany skutek. Walka z nadwagą i otyłością nie ma wyznaczonych ram czasowych. To długofalowy proces obejmujący uświadomienie przyczyn problemu, wychwycenie popełnianych błędów, wyznaczenie celu, ustalenie planu działania i stabilizację efektów.

W obecnych czasach zazwyczaj wiemy, jak powinno wyglądać zdrowe odżywianie. Jednak sama teoria nie spowoduje, że kilogramów z organizmu będzie ubywać. W poradni pacjenci szukają pomocy, ponieważ nie mają wystarczającej wiedzy na temat funkcjonowania organizmu, jego potrzeb i reakcji na różne produkty, nie wiedzą też, kiedy i jak spalamy kalorie oraz jak działa metabolizm.

zdrowe jedzenie - dieta

Aby odchudzanie przyniosło efekty, z reguły nie wystarczy samo zredukowanie kaloryczności posiłków. Plan żywieniowy należy dopasować "na miarę". W pierwszym etapie wspólnie z pacjentem przyglądamy się jego organizmowi. Istotny jest stan zdrowia, zażywane leki, poziom aktywności fizycznej, rodzaj wykonywanej pracy, plan dnia, a także upodobania kulinarne i zwyczaje żywieniowe. Musimy prześledzić, jak odżywiał się do tej pory, szczegółowo opisać, co je, co pije, w jakich godzinach to robi i kiedy ma "zachcianki". Sprawdzamy typ sylwetki, skład ciała i tempo metabolizmu.

Układamy plan działania dostosowany do trybu dnia. Nie może być zanadto skomplikowany, wprowadzać rewolucji w kuchni i utrudniać życia. Indywidualny plan żywieniowy ma wyrobić dobre nawyki. Pacjent uczy się, co jeść o danej porze dnia, jak łączyć produkty, jak ułatwić przygotowywanie posiłków i dostosować żywienie do swojego trybu dnia, w jaki sposób radzić sobie w chwilach kryzysu czy zaspokoić nagły głód lub ochotę na słodycze. Dowiaduje się, czym kierować się w czasie zakupów żywności. Zdarzają się pacjenci, którzy umawiają się ze mną na wspólne zakupy lub konsultacje domowe w kuchni.

Pamiętajmy, że dieta nie wyłącza z życia towarzyskiego. Wyjście ze znajomymi na pizzę czy zjedzenie kawałka okazyjnego tortu nie przekreśli wypracowanych rezultatów. Ważne, by każdego dnia praktykować zdrowe zasady ustalone świadomie z samym sobą, a przed oczami mieć wizję celu - nowego, zdrowszego siebie.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+4
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: dieta porady odchudzanie odżywianie
WRÓĆ