Naturalny doping... z buraka

+15
2017-07-12

Zupa, soki, sałatki a nawet chipsy. Buraki możemy jeść na różne sposoby. Na pewno warto. Warzywo to bogate jest w kwas foliowy, witaminy z grupy B, żelazo, cynk, potas i szereg innych mikroelementów. Oddziałują na układ sercowo-naczyniowy. Spożywane regularnie mają wpływ na obniżenie ciśnienia krwi, a zawarta w nich betaina pomaga obniżać poziom homocysteiny, której wysoki poziom przyczynia się do rozwoju miażdżycy i choroby zakrzepowej.

Burak dostarcza moc antyoksydantów, które wymiatają wolne rodniki z organizmu przez co wykazują działanie przeciwnowotworowe. Poza tym wykazują działanie odkwaszające (mają silny odczyn zasadowy), mają dobroczynny wpływ na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, wspomagają procesy procesy trawienne (wysoka zawartość błonnika pokarmowego), wpływają pozytywne na regulację cyklu menstruacyjnego oraz złagodzenie objawów menopauzy, poprawia płodność mężczyzn, wpływa na lepsze ukrwienie płatu czołowego odpowiedzialnego za pamięć i koncentrację... można by tak wymieniać jeszcze długo.

Buraki zdobywają coraz większe uznanie wśród sportowców. I nie bez powodu. Powodem pożądania buraków przez osoby aktywne są zawarte w nich azotany (NO3-) , które przekształcane są w organizmie w azotyny (NO2-), a następnie do tlenku azotu (NO), który jak wykazano w badaniach naukowych, poprawia funkcje hemodynamiczne i usprawnia metabolizm w mięśniach. Tlenek azotu jest neurotransmiterem regulującym pracę obwodowego układu nerwowego, stymuluje układ odpornościowy w walce organizmu z niesprzyjającymi mu patogenami oraz, co istotne dla osób aktywnych, rozszerza światło naczyń krwionośnych, zwiększając i usprawniając przepływ krwi przez pracujące mięśnie i dostarczając do nich substraty energetycznych i tlen. Jak wykazano w badaniach, picie soku z buraka przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia i zwiększenia wytrzymałości, obniża zużycie energetyczne podczas wysiłku fizycznego i przyczynia się do zwiększenia siły mięśni. Ponadto, istnieją dowody, że tlenek azotu poprawia metabolizm mięśni, zwiększając wydajność zużytkowania energii oraz wspomaga kierowanie glukozy do mięśni. W praktyce najlepiej wypić około 400-500 ml soku z buraka około 3 godziny przed planowanym wysiłkiem fizycznym.

Najszybszy sposób na przemycenie buraków w diecie to soki. Poniżej przedstawiam dwie propozycje świeżo wyciśniętych soczków:

 

BURACZANY DOPING
4 czerwone jabłka
3 czerwone buraki
1 szklanka wody kokosowej
267 kcal (475 ml)
Wartość odżywcza w 100g:
Białka: 0,9g
Tłuszcze: 0,2g
Węglowodany: 12,7g

LETNIE ORZEŹWIENIE
1 jabłko
½ buraka
1/3 ogórka
¼ grejpfruta
3 kostki lodu
276 kcal (475 ml)
Wartość odżywcza w 100g:
Białka: 1,3g
Tłuszcze: 1,0g
Węglowodany: 11,0g

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+15
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: dieta dieta sportowca porady żywieniowe
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE