Sezon na dynię – praktyczne przepisy

+5
2017-09-26

Zaczynamy sezon na dynię! Chyba nie ma warzywa, które kojarzyłoby się z jesienią bardziej niż dynia. Dynia pochodzi z Ameryki Południowej, obecnie uprawiana jest w wielu miejscach na świecie. Piękny kolor, walory smakowe i halloweenowa tradycja to tylko nieliczne z jej zalet. 100g tego warzywa to tylko 32 kcal i niezliczona ilość wartościowych składników. Duża ilość karotenu (prowitaminy A), a także bogactwo witamin A, B1, B2, C, PP oraz składników mineralnych takich jak fosfor, żelazo, wapń, potas i magnez to jej znaki szczególne. Pamiętajmy, że im bardziej intensywny jest kolor miąższu, tym więcej witamin!

Owoce dyni poleca się osobom z miażdżycą, ze stwardnieniem tętnic, z nadciśnieniem tętniczym, a także w przypadkach obrzęków w niewydolności nerek, serca czy wątroby. Związki w nich zawarte działają moczopędnie, więc jej spożywanie zaleca się w chorobach reumatycznych, przy zapaleniu nerek oraz pęcherza moczowego. Mogą być również używane przy leczeniu zaparć szczególnie u ludzi otyłych. Dynia pomaga regulować gospodarkę wodno-elektrolitową. Korzystnie wpływa na stan włosów, skóry i paznokci. Polecana jest w profilaktyce chorób oczu. Warto wiedzieć, że dynia zmniejsza ryzyko rozwoju osteoporozy. Oto moje propozycje na dynię w trzech odsłonach.

1. Wzmocnienie przed treningiem - pyszne penne z dynią

Składniki:
250 g upieczonej / podsmażonej dyni
120 g pełnoziarnistego makaronu penne
2 ząbki czosnku
1/4 szklanki pestek dyni
2 łyżki oliwy z oliwek
6 suszonych pomidorów
garść szpinaku
80 g sera feta

Dynie kroimy na pół, usuwamy miąższ i pestki, kroimy w drobne kostkę. Podpiekamy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 20 minut lub podsmażamy na małej ilości oliwy pod przykryciem, od czasu do czasu mieszając (ok. 10 minut). Makaron gotujemy al dente w lekko osolonej wodzie. Na patelni podsmażamy pokrojony na cienkie plasterki czosnek oraz pestki dyni, w międzyczasie dodajemy pokrojone na paseczki suszone pomidory. Ugotowany i odcedzony makaron wsypujemy na patelnię, mieszamy i chwilę wszystko razem podsmażamy. Następnie dodajemy dynię oraz szpinak, mieszamy i podgrzewamy. Po zdjęciu z ognia posypujemy pokruszonym serem feta.

2. Rozgrzewający krem z dyni - idealny na obiad lub kolację:

Składniki:
ok. 700 g obranej i oczyszczonej z pestek dyni
1 litr wody
200 ml mleczka kokosowego (1/2 puszki)
1 łyżka oliwy z oliwek
3 ząbki czosnku
1 cebulka dymka
2 łyżki pestek dyni
mały kawałeczek ostrej papryczki i imbiru
1 łyżeczka imbiru w proszku
1/2 łyżeczki cynamonu
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
sól i pieprz do smaku

Dynię obieramy ze skóry oraz pozbywamy się środka (pestek nie wyrzucamy), kroimy na mniejsze kawałki. Czosnek, dymkę i papryczkę kroimy na drobne kawałki. W dużym garnku podgrzewamy oliwę, wrzucamy posiekane składniki, dodajemy starty imbir i podsmażamy. Wrzucamy przygotowaną wcześniej dynię, mieszamy, zalewamy wodą i gotujemy pod przykryciem ok. 20-25 minut. Po tym czasie doprawiamy cynamonem, gałką, solą i pieprzem do smaku. Blendujemy wszystko na gładki krem, dodajemy mleczko kokosowe, mieszamy i ponownie zagotowujemy. Krem podajemy posypany uprażonymi pestkami dyni.


3. Słodka i legalna - tarta dyniowa

Spód:
1 szklanka mąki pełnoziarnistej pszennej
1/2 szklanki zimnej wody
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki oleju kokosowego/masła
3 łyżki ksylitolu

Nadzienie:
500 g dyni (bez skórki i gniazda nasiennego)
50 g daktyli
2 duże jajka
1/4 szklanki wody
2 łyżki greckiego jogurtu naturalnego
2 łyżeczki cynamonu, 1 łyżeczka imbiru,
1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej, 1/4 łyżeczki kardamonu
(lub 3 łyżki gotowej przyprawy do piernika)
Kardamon - 1/4 łyżeczki

Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia i mąką ziemniaczaną, dodajemy zimną wodę, olej kokosowy, cukier i wyrabiamy ciasto. W razie potrzeby dosypujemy mąki, ciasto ma być miękkie i plastyczne, a także bez problemu odchodzić od rąk. Ciasto rozwałkowujemy i umieszczamy w formie sylikonowej/aluminiowej posmarowanej masłem i oprószonej bułką tartą. Dokładnie nakłuwamy widelcem, pieczemy przez 15 minut w temperaturze 180 stopni. W tym czasie obieramy dynię, usuwamy gniazdo nasienne, kroimy w kostkę. Suszone daktyle drobno siekamy. Przekładamy do garnka, dodajemy wodę i zagotowujemy. Następnie zmniejszamy ogień i gotujemy do miękkości od czasu do czasu mieszając. Kiedy dynia i daktyle będą już miękkie, zdejmujemy garnek z ognia, dodajemy przyprawy do smaku i miksujemy za pomocą blendera na gładką masę. Odstawiamy do ostygnięcia. Dwa rozbełtane wcześniej jajka mieszamy z jogurtem i chłodną masą dyniową i ponownie miksujemy blenderem. Wylewamy masę na ciasto i pieczemy w temperaturze 160 stopni przez 60 minut.

Smacznego!

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+5
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: dynia dieta porady dietetyczne przepisy dieta sportowca
WRÓĆ