Odżywianie bez tajemnic. Zapis czatu z dietetyk Marzeną Pałasz

0
2016-03-09

W poniedziałek, za pośrednictwem naszego Facebooka, na Wasze pytania z zakresu diety i odżywiania odpowiadała dietetyk Marzena Pałasz. Poniżej prezentujemy zapis czatu.

Dieta i odżywianie - porady

Bartłomiej: Często po posiłkach, przede wszystkim po jabłkach lub gazowanych napojach, mam wzdęcia. Jaki składnik może za to odpowiadać? Nie ukrywam, że często nie mam czasu na posiłki i jem je w pośpiechu. Zapewne to też jest jedną z przyczyn, ale przy jabłkach to nie ma znaczenia. Zawsze mam po nich wzdęcia.

Przyczyn może być wiele. Jedną z nich jest nietolerancja pokarmowa na dany produkt. Aby to stwierdzić, wykonuje się odpowiednie testy na nietolerancje pokarmowe. Następnie odstawia się nietolerowany produkt/nietolerowane produkty na pewien czas. Jedzenie w pośpiechu sprzyja wzdęciom. Połykanie dużych kęsów, łykanie powietrza może powodować te przykre dolegliwości. Istotna jest też regularność posiłków, rozłożenie racji pokarmowej na kilka mniejszych zamiast jedzenia obfitych.

Mariusz: Dzień dobry, kiedyś od lekarza usłyszałem, że moja niska waga jest spowodowana ektomorficznym typem sylwetki i że będzie mi bardzo trudno przybrać na wadze. Czy to prawda? Czy powinna mnie obowiązywać jakaś specjalna dieta, inna niż te popularne, które można znaleźć w Internecie? Chodzi oczywiście o zwiększenie masy ciała.

- Osoby o sylwetce ektomorficznej charakteryzują się drobniejszą budową ciała. Można jednak dostosować dietę wraz z treningami w taki sposób, aby przede wszystkim wzmocnić mięśnie. Nie polecałabym korzystania z diet internetowych. Istotne jest wykonanie diagnostyki – badania krwi, moczu, metabolizmu i składu ciała. Należy odpowiednio dostosować posiłki do trybu dnia i treningów, odpowiednie posiłki przed- i potreningowe. Pomocna będzie też odpowiednia suplementacja. Ważną sprawą jest jednak wytrwałość i konsekwencja, ponieważ budowanie masy mięśniowej jest procesem długotrwałym.

Konrad: Jaki posiłek poleciłaby Pani przed treningiem?

- Przed treningiem posiłek powinien być lekkostrawny. W jego skład powinno wchodzić źródło wysokowartościowego białka, np. jajka, indyk czy kurczak gotowany/grillowany/pieczony + dobre źródło węglowodanów złożonych, takie jak kasza gryczana, jaglana, komosa ryżowa, ryż + warzywa z olejem rzepakowym. Inna propozycja to np. omlet z amarantusem, wiórkami kokosowymi + owoce jagodowe. Oczywiście jest to ogólny przykład. Najlepiej byłoby zebrać więcej informacji – jaki to trening, jak długo trwa, o jakiej porze dnia się odbywa itp.

picie wody - dieta

Marcelina: Czy picie wody mineralnej niegazowanej bez cytryny jest zdrowe?

- Woda jest podstawowym płynem nawadniającym nasz organizm. Można pić wodę bez cytryny, rozkładając ją sobie w ciągu dnia na mniejsze porcje.

Mariusz: Ile napojów energetycznych można pić dziennie?

- Nie polecam spożywania napojów energetycznych. Zawierają one w sobie bardzo dużą ilość cukru. Mają sztuczny skład i niekorzystnie wpływają na organizm. Po spożyciu napoju energetycznego w pierwszej chwili czujemy pobudzenie, jednak efekt ten jest krótkotrwały. Wyrzut insuliny w odpowiedzi na dużą dawkę cukru spowoduje jego szybki spadek i znowu poczujemy się senni. Lepiej sięgnąć po naturalną kofeinę, np. w kawie.

Kinga: Czy jogurty light są zdrowe?

- Nie jestem zwolennikiem produktów LIGHT, ponieważ ich skład jest bardzo wątpliwy. Po usunięciu z produktu tłuszczu lub cukru, producent musiał ten składnik czymś zastąpić. Niestety, często są to dodatki sztuczne, bezwartościowe. Takie produkty są wysokoprzetworzone, o obniżonej wartości odżywczej. Jedząc produkty LIGHT, ma się złudzenie, że spożywa się mniej kalorii, w związku z tym daje się sobie przyzwolenie na zjedzenie większej ilości takich produktów. Trzeba też pamiętam, że w odżywianiu nie chodzi o liczenie kalorii, ale przede wszystkim o dostarczenie wszystkich składników odżywczych, których nasz organizm potrzebuje. Jogurty LIGHT, pozbawione tłuszczu, pozbawione są równocześnie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz wapnia. Dlatego wybrałabym jogurt naturalny, ale na pewno nie light.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
0
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: dieta porady odżywianie produkty light nawadnianie posiłki treningowe napoje energetyczne
WRÓĆ