Kurkuma w diecie sportowca

+8
2017-09-05

Stosujecie w swojej kuchni kłącze ostryżu długiego? To nic innego jak roślina znana pod nazwą kurkuma lub szafran indyjski. Warto ją jeść z uwagi na zawartą w niej substancję aktywną - kurkuminę. Kurkumina nadaje złocisto-żółtą barwę kurkumie, wykorzystywana jest jako naturalny barwnik w przemyśle spożywczym.

 

Złoty lek

Kurkuma już od tysiącleci była ceniona w medycynie Dalekiego Wschodu. Jej właściwości były znane i wykorzystywane przez Hindusów, jako lekarstwo na wiele dolegliwości. Najważniejsze właściwości prozdrowotne kurkuminy to działanie przeciwzapalne i antynowotworowe. Łagodzi dolegliwości i pomaga leczyć wiele chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, dolegliwości przewodu pokarmowego, łagodzi dyskomfort trawienny (wzdęcia, biegunki), korzystnie działa na układ krążenia i wspomaga pracę serca. Wykazano dobroczynny wpływ kurkuminy na pracę mózgu. Dowiedziono, że obniża ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera oraz wspomaga koncentrację, a nawet ma pozytywny wpływ na samopoczucie. Kurkumina wzmacnia system odpornościowy organizmu i łagodzi objawy infekcji wirusowych i bakteryjnych. Kurkumina odgrywa istotną rolę w profilaktyce i wspomaganiu leczenia nowotworów. Zatrzymuje podziały komórkowe, przez co hamuje wzrost guza oraz blokuje angiogenezę, czyli tworzenie się naczyń włosowatych podczas rozwoju zmiany nowotworowej.

Kurkuma w diecie sportowca

Warto włączyć kurkumę do diety osób aktywnych i sportowców. Dzięki swoim właściwościom wspomaga regenerację, skraca czas odnowy organizmu po intensywnych obciążeniach treningowych, przyspiesza gojenie powstałych uszkodzeń w mięśniach i chroni organizm sportowca przed utratą masy mięśniowej. Warto dodać kurkumę do posiłków potreningowych. Doskonale pasuje do koktajli wypijanych po wysiłku fizycznym.

Najważniejsza systematyczność

Kurkumina charakteryzuje się niską biodostępnością, to znaczy, że tylko niewielka spożyta jej ilość zostanie przyswojona przez organizm. Dlatego ważne jest by spożywać ją regularnie jako dodatek do wielu dań. Długofalowe jej spożywanie przynosi wymierne efekty zdrowotne. Kurkumę warto łączyć z czarnym pieprzem i olejami roślinnymi. Piperyna zawarta w pieprzu oraz kwasy tłuszczowe zwiększają przyswajalność kuruminy.

Przyprawiaj na zdrowie

Jak zwiększyć spozycie kurkumy? Warto codziennie dosypywać ją do potraw, które jemy. Kurkumę znajdziemy także w popularnej przyprawie curry, jednak zawartość kurkuminy zależy od ilości kurkumy w przyprawie. Kurkuma pasuje do zup, potraw mięsnych, makaronu, ryżu, kaszy, owsianek, smothie, koktajli, sałatek oraz jako dodatek do kanapek. Nadaje się idealnie do przygotowania napoju z dodatkiem np. imbiru i owoców cytrusowych. Wkrótce zaproponuję pyszne przepisy z udziałem kurkumy.

 

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+8
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: dieta dieta sportowca kurkuma
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE