Spadek otrzymany w DNA. Trzy typy sylwetek człowieka

+13
2017-04-20

Predyspozycje do określonej sylwetki otrzymujemy w spadku – wraz z kodem genetycznym. Nie oznacza to jednak, że nie możemy jej zmienić. Budowa ciała człowieka dostarcza bowiem istotnych informacji, które pomagają ułożyć odpowiednią dietę i plan treningowy.

Budowa ciała człowieka może dostarczyć wielu informacji, które – w połączeniu z wynikami stanu zdrowia i analizą żywieniową – potrafią pomóc w walce z niedoskonałościami. Predyspozycje do określonej sylwetki przekazywane są genetycznie. Niektórzy rodzą się z dużą ilością komórek tłuszczowych i mają większe tendencje do gromadzenia nadmiernej ilości tkanki zapasowej. Inni natomiast odznaczają się drobną budową i wiele wysiłku wkładają w wypracowanie masy mięśniowej. Dlatego zawsze powtarzam, że indywidualność – i takie podejście do każdego człowieka – jest najważniejszą zasadą w dietetyce. Nie ma złotego środka do osiągnięcia określonego celu. Tak jak nie ma dwóch identycznych osób na świecie.

Ze względu na budowę ciała wyróżniamy trzy typy sylwetek, które zapisane mamy w genach: sylwetkę endomorficzną, mezomorficzną i ektomorficzną. Każda z nich  wykazuje inna specyfikę, każda też ma tendencję do rozwoju masy mięśniowej lub tłuszczowej.

1. ENDOMORFIK

– krągła budowa,

– rozwinięta tkanka tłuszczowa,

– tendencja do tycia,

– krótkie kończyny,

– wolne tempo metabolizmu.

W przypadku sylwetki endomorficznej bardzo ważne jest zbilansowanie diety pod kątem energetycznym. Zbyt drastyczne zredukowanie kaloryczności może jeszcze bardziej osłabić metabolizm. Pomocna będzie aktywność fizyczna o lekkiej lub umiarkowanej intensywności.

2. MEZOMORFIK

– bardzo dobrze rozwinięta masa mięśniowa,

– mocne kości,

– barczyste ramiona,

– szeroka klatka piersiowa,

– rozwinięte łydki i przedramiona,

– zarysowane mięśnie.

Sylwetka mezomorficzna określana jest jako atletyczna. Charakteryzuje się tendencją do rozwoju beztłuszczowej masy ciała. Bardzo łatwo poddaje się modelowaniu poprzez aktywność fizyczną.

3. EKTOMORFIK

– bardzo szczupła sylwetka,

– długie kończyny,

– wąskie barki,

– wąska klatka piersiowa,

mała masa mięśniowa,

– szybki metabolizm,

– bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej.

Przy sylwetce ektomorficznej należy odpowiednio zbilansować składniki odżywcze z nadwyżką kaloryczną. Jednak zaleca się wyeliminowanie tak zwanych „pustych kalorii”, które dostarczają duże ilości energii, ale mało budulca. Przy odpowiednim planie treningowym i diecie zasadne jest wprowadzenie suplementacji w celu rozbudowy beztłuszczowej masy ciała. 

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+13
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: typy sylwetek porady żywieniowe dieta sportowca modelowanie sylwetki
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE