Dietetyczne fakty i mity, cz. I

0
2016-01-19

Świadomość żywieniowa każdego z nas sukcesywnie wzrasta. Wiemy, jak istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie ma odpowiednio zbilansowana dieta. Przed zakupem określonego produktu coraz częściej sięgamy po informacje zawarte na opakowaniu, a także słuchamy głosów płynących do nas z różnych stron na temat zdrowego odżywania. Sygnały te są jednak wielokrotnie sprzeczne. Dlatego będziemy się z nimi regularnie rozprawiać. Czy chcąc schudnąć, należy wykluczyć z diety ziemniaki, makaron i pieczywo? Czy cukier brązowy jest zdrowszy od białego? I czy pieczywo chrupkie faktycznie jest zdrowsze niż chleb? Sprawdź to w pierwszym odcinku nowego cyklu "Dietetyczne fakty i mity".

Dieta - fakty i mity

STWIERDZENIE NR 1: Chcąc schudnąć, nie należy jeść ziemniaków, makaronów i pieczywa

Należy zapamiętać, że nie ma produktu, który sam w sobie powoduje tycie. Ziemniaki, makaron i pieczywo to źródło węglowodanów złożonych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Produkty tego typu powinny stanowić podstawę naszej diety, a ich brak może przyczyniać się do powstawania nadwagi. Niedobór węglowodanów w diecie skutkuje zmniejszeniem metabolizmu. W rezultacie jest jednym ze źródeł odkładania tkanki tłuszczowej na zapas. Ziemniaki dostarczają do organizmu 60kcal/100g, chleb jasny - 248 kcal/100g, natomiast makaron bezjajeczny - 363 kcal/100g. Ich kaloryczność zdecydowanie wzrasta, jeśli dodamy do nich tłuszcz czy sos. Jednak odpowiednio skomponowane posiłki mogą być źródłem energii i niezbędnych składników pokarmowych, nie zaś nadmiaru kalorii.

OCENA EKSPERTA: MIT
___________________

STWIERDZENIE NR 2: Cukier brązowy jest zdrowszy od białego

W cukrowej ofercie znajdziemy cukier rafinowany (z buraka cukrowego), cukier trzcinowy (nierafinowany) i cukry barwione (brązowe). Wszystkie cukry mają podobną kaloryczność i ten sam indeks glikemiczny. Cukier brązowy jest najczęściej zwykłym cukrem, tyle że zabarwionym melasą lub karmelem. W obu przypadkach dostarczymy do organizmu tę samą energię. Natomiast naturalny cukier brązowy (trzcinowy) nie jest poddawany procesowi rafinacji. Zawiera więc melasę oraz pewne ilości składników mineralnych. Dla ludzkiego organizmu są to jednak ilości śladowe, dlatego to, czy posłodzimy herbatę cukrem białym, czy brązowym, nie stanowi różnicy. Cukier to cukier. I nie ma znaczenia, czy pozyskiwany jest z buraków, czy z trzciny, ponieważ wciąż będzie to ta sama sacharoza.

OCENA EKSPERTA: MIT
___________________

STWIERDZENIE NR 3: Dbając o smukłą sylwetkę, należy jeść chrupkie pieczywo zamiast chleba

W 100 g chleba razowego znajduje się ok. 220-230 kcal, w pszennym jest 30 kcal więcej, natomiast chrupkie pieczywo zawiera... aż 350 kcal. Normalne pieczywo ma w sobie dużo składników mineralnych, więcej białek, posiada węglowodany złożone, a poza tym jest bardziej sycące. Pieczywo chrupkie i ryżowe należą do grupy produktów wysokoprzetworzonych, mają niską wartość sycącą i odżywczą. Rezygnując z chleba i wybierając w zamian pieczywo chrupkie, spożywa się zatem więcej kalorii. Dlaczego? Aby się nim najeść, zjada się je po prostu w większej ilości lub z wysokokalorycznymi dodatkami.

OCENA EKSPERTA: MIT

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
0
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: dieta dietetyczne fakty i mity odżywianie odchudzanie
WRÓĆ