Dieta na wakacjach. Co jeść w czasie urlopu?

+4
2016-07-09

Na co dzień żyjesz aktywnie, ustawiłeś sobie plan treningów i wkomponowałeś go w rytm dnia. Zdrowo się odżywiasz, przygotowujesz zbilansowane posiłki, które zabierasz do pracy lub do szkoły. Trzymasz się ustalonych założeń, a zdrowy styl życia stał się już Twoją rutyną. Opracowałeś metody i swoje sposoby, aby nie był kłopotliwy i czasochłonny. Nagle planujesz urlop i pojawia się problem. Co teraz z dietą? Odpuścić na czas wakacji? Czy może myśleć przez cały czas o tym, co powinieneś jeść?

W diecie nie chodzi o to, byś skrupulatnie wyliczał makroskładniki, ustawiał alarm w telefonie, aby nie pominąć posiłku albo ciągle myślał o tym, co zjesz za kilka godzin. W diecie liczą się odpowiednie wybory. Jeśli na co dzień trzymasz się swojego planu żywieniowego i wypracowałeś prawidłowe nawyki, na urlopie z pewnością dasz sobie radę.

WAKACJE W HOTELU

Wakacje w hotelu to żaden problem. Posiłki podawane w formie bufetu dają Ci doskonałą możliwość komponowania menu w oparciu o produkty, które sam wybierzesz. Nie odmawiaj sobie tradycyjnych, regionalnych smaków. Masz przecież możliwość skosztowania produktów, które lubisz i które są zdrowe, ale nie występują naturalnie w Twojej strefie klimatycznej. Jeśli wybierasz się np. nad Morze Śródziemne, wybieraj owoce morza, ryby, cytrusy, orzechy, oliwki i oliwę. Masz niemal stuprocentową pewność, że są to produkty świeże, których nie transportowano na długie odległości. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to... lekka wstrzemięźliwość. Bogactwo wyboru kolorów i smaków może zawrócić w głowie. Grunt, by zachować w tym umiar i się nie przejadać.

WEŹ DODATKOWY BAGAŻ

Udając się w miejsce, gdzie musisz sam zadbać o wyżywienie, możesz zabrać ze sobą produkty trwałe, w małych opakowaniach. Pomogą one urozmaicić Twoje posiłki albo będą idealną, zdrową przekąską pomiędzy głównymi posiłkami. O jakich produktach mowa? Orzechy, nasiona, pumpernikiel, owoce, pakowane warzywa (mix sałat gotowych do spożycia, marchewki w wersji mini, kiełki), chipsy warzywne (z buraczków, marchewki, jarmużu) - wszystkie ważą niewiele i są na tyle kompaktowe, że powinny bez problemu zmieścić się w bagażu.

W sklepie możesz również znaleźć produkty łatwo dostępne, a jednocześnie wygodne do spożycia - owoce, kefir, jogurt naturalny do picia, serek twarogowy czy kulki mozzarelli. Możesz także zaopatrzyć się w odżywcze produkty - moja propozycja to batoniki białkowo-węglowodanowe, rzecz jasna bez cukru, takie jak np. baton MATRIX OLIMP. Dostęp do jak najmniej przetworzonych produktów wysokiej jakości ułatwi kontynuowanie regularnych posiłków, ograniczając sięganie po niezdrowe przekąski między posiłkami.

GRILLUJ Z GŁOWĄ

Będąc w restauracji lub na stołówce, wybieraj potrawy jak najmniej przetworzone. Unikaj panierek, zasmażek i sosów. Jeśli obiad, to porcja ryby lub mięsa z gotowanymi warzywami i surówką. Zwróć uwagę na obróbkę. Zrezygnuj ze smażonych potraw (często nie można być pewnym jakości tłuszczu używanego w zakładach zbiorowego żywienia).

Poza tym lato to czas grilla - grillowany drób, ryby oraz warzywa to z pewnością zdrowsza propozycja niż tradycyjne potrawy z grilla. Zamiast tłustej kiełbasy czy karkówki, zrób szaszłyki z kurczaka lub indyka, które można okrasić dowolnymi warzywami, np. papryką, cukinią, bakłażanem, cebulą czy pieczarkami. Owiń w przedziurawioną folię aluminiową filet z ryby, kurczaka czy indyka, posyp go ziołami i kawałkami ulubionych warzyw.

SPOSOBY NA UPAŁ

Na jedną z przekąsek możesz przygotować owocowy deser z sezonowych owoców - tych jest obecnie w sklepach mnóstwo. A dla ochłody najlepszy będzie sorbet z zamrożonych owoców - bez polewy i zbędnych dodatków, które zawierają dużo cukru.

W ciepłe, a nawet upalne dni - zresztą nie tylko wtedy - kwestią priorytetową staje się nawadnianie organizmu. Pij wodę mineralną. Zrezygnuj z wód smakowych, soków, napojów, kompotów i słodkich kaw ze śmietanką. To dodatkowa porcja cukru. Spożywanie tych produktów pomiędzy posiłkami obciąży Twój metabolizm.

A jeśli masz ochotę na coś specjalnego? Lody albo deser? Pozwól sobie na tę przyjemność. Jeśli raz na jakiś czas dasz sobie zielone światło na coś ekstra, nie spowoduje to przecież utraty wypracowanych efektów albo problemów metabolicznych organizmu. Trzymaj się regularności w jedzeniu posiłków i wypracowanych, zdrowych nawyków. Wszystko jest dla ludzi.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+4
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: wakacyjna dieta odżywianie porady co jeść podczas urlopu?
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE