Superfood. Jedzenie o niezwykłych mocach (cz. 1)

+8
2017-05-17

W ostatnim czasie głośno zrobiło się o produktach żywnościowych posiadających niezwykłą moc – SUPERFOOD. Co się kryje pod tym pojęciem?

Superfood to produkty spożywcze, które wyróżniają się dużą zawartością cennych składników, czyli witamin, składników mineralnych oraz antyoksydantów. Zaliczają się do nich produkty naturalne, które mogą chronić organizm przed różnymi chorobami. Superfood kojarzy się często z egzotycznymi produktami sprowadzanymi z odległych krajów. Jednak nie doceniamy naszych rodzimych, nadzwyczajnych pokarmów.

Oto pierwsza część listy produktów z kategorii superfood, na które warto szczególnie zwrócić uwagę.

SIEMIĘ LNIANE

Zawiera kwasy ALA obniżające poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Dzięki lignanom dobroczynnie wpływa na pracę jelit, przeciwdziała nowotworom, chorobom seca i stanom zapalnym. Obniża poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Potwierdzono badaniami dobroczynne działanie w chorobie wrzodowej.

NASIONA CHIA

przyczyniają się do obniżenia poziomu "złego" cholesterolu LDL i trójglicerydów oraz do podwyższenia stężenia "dobrego" cholesterolu HDL. Wspomagają proces trawienia i pobudzają perystaltykę jelit. Zapobiegają rozwojowi nowotworów, a także wzmacniają układ kostny, poprawiają pracę mózgu, nastrój i koncentrację oraz kondycję włosów, paznokci i skóry.

QUINOA (KOMOSA RYŻOWA)

Zawiera saponiny, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i immunostymulujące. Komosa ryżowa ma niski indeks glikemiczny, dzięki czemu nie powoduje skoków stężenia glukozy we krwi. Pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Wzmacnia układ kostny, reguluje pracę jelit oraz poprawia stan skóry, włosów i paznokci.

ORZECHY WŁOSKIE

Zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Obecna jest L-arginina, która wpływa na rozszerzanie naczyń wieńcowych. Zawierają argininę, aminokwas chroniący przed zakrzepami. Obniżają poziom złego cholesterolu, działają przeciwzapalnie, zmniejszają lepkość krwi i tendencję do powstawania zakrzepów.  Działanie przeciwnowotworowe. Wzmacniają układ nerwowy, usprawniają pracę mózgu. Poprawiają kondycję skóry oraz włosów. Osoby jedzące regularnie orzechy włoskie są narażone na mniejsze ryzyko wzrostu masy ciała. Najprawdopodobniej przyśpieszają one spalanie kalorii, a kombinacja błonnika, białka i tłuszczu zmniejsza apetyt.

KASZA GRYCZANA

Działa przeciwnowotworowo. Wzmacnia układ nerwowy. Poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci. Zapobiega przerostowi gruczołu krokowego. Wzmacnia układ kostny. Wspomaga pracę układu trawiennego. Polecana jest również chorym na cukrzycę, ponieważ zawiera związek, który bierze udział w prawidłowym działaniu insuliny.

KASZA JAGLANA

Jeden z nielicznych produktów zbożowych o właściwościach zasadotwórczych. Ma właściwości antywirusowe, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych (wysusza nadmiar wydzieliny). Poprawia kondycję skóry włosów i paznokci. Korzystnie wpływa na koncentrację oraz pamięć. Reguluje poziom cholesterolu we krwi. Ma działanie przeciwnowotworowe.

JAGODY GOJI

Mają korzystny wpływ na pracę serca i regulację ciśnienia tętniczego krwi. Składniki obecne w jagodach chronią wątrobę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Za najcenniejszy składnik jagód goji uważa się rozpuszczalny w wodzie bioaktywny kompleks polisacharydowy LBP. Wyniki wielu badań wskazują na jego działanie stymulujące układ odpornościowy, właściwości przeciwutleniające, a przede wszystkim przeciwnowotworowe.

ŻURAWINA

Posiada silne właściwości przeciwbakteryjne, skutecznie zwalcza choroby układu moczowego, stany zapalne dziąseł. Substancje zawarte w żurawinie powstrzymują niektóre bakterie wywołujące wrzody żołądka przed osadzaniem się na ściankach układu trawiennego. Odnotowano korzystny wpływ na rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Zapobiegają również utlenianiu cholesterolu, co zmniejsza ryzyko zapychania naczyń krwionośnych.

ARONIA

Obecność kwasu chlorogenowego sprawia, że aronia polecana jest diabetykom. Korzystnie działa na naczynia krwionośne – wzmocnienie, uelastycznienie i uszczelnienie naczyń. Obniża ciśnienie tętnicze. Opóźnia postęp chorób oczu, takich jak jaskra, zaćma oraz degeneracja plamki żółtej na siatkówce. Ogranicza utlenianie lipidów, obniża poziom złego cholesterolu LDL, podwyższa poziomu dobrego cholesterol HDL. Skutecznie zwalcza wolne rodniki.

PORZECZKA

Związki obecne w porzeczce mają zdolność tworzenia kompleksów z metalami ciężkimi (kadmem i ołowiem) i w ten sposób ułatwiają usuwanie tych szkodliwych dla organizmu pierwiastków. Napary z liści zawierają garbniki, które działają ściągająco na błony śluzowe żołądka i jelit oraz hamują rozwój drobnoustrojów przewodu pokarmowego a także fitoncydy, które zapobiegają zakażeniom układu moczowego.

OWOCE JAGODOWE

Wyciąg z owoców jagodowych często wchodzi w skład leków na zatrucia. Poprawiają sprawność umysłową. Prewencja chorób sercowo-naczyniowych. Działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe. Pozytywny wpływ na wzrok – poprawa krążenia krwi w gałce ocznej.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+8
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: porady żywieniowe dieta superfood
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE