Tajemnice porannego rytuału. Jak pić kawę, by pomagała zamiast szkodzić?

+11
2017-05-08

Jakie korzyści płyną z picia kawy? Jakim chorobom pozwala zapobiegać kofeina? Kto powinien na nią uważać szczególnie i ile wynosi optymalna dawka jej dziennego spożycia?

Nie wyobrażasz sobie poranka bez aromatu świeżo zmielonej kawy? Bez specyficznego smaku z nutką goryczy, który pobudza Twój organizm do życia? Jeśli znajdujesz się w tej grupie, a do tej pory targały Tobą wątpliwości, czy kawa na pewno jest zdrowa, mam dobre wiadomości. 

Pierwszą z zalet kawy jest zawartość przeciwutleniaczy, które neutralizują wolne rodniki w organizmie. Nadmiar wolnych rodników przyczynia się do negatywnych zmian w komórkach, uszkadzając je. Powoduje to szybsze starzenie się organizmu, złe samopoczucie, gorszą kondycję oraz rozwój wielu niebezpiecznych chorób. Kawa wspomaga trawienie i przyspiesza pasaż jelitowy – to znaczy, że pokarm szybciej przechodzi przez jelita.

Kolejna dobra wiadomość jest przeznaczona dla osób będących na redukcji. Kofeinę zalicza się do substancji termogenicznych, a więc takich, które stymulują termogenezę, czyli proces redukcji ciepła przez organizm. Kofeina wpływa zatem na przemiany metaboliczne, wspomagając spalanie tkanki tłuszczowej.

W badaniach naukowych udowodniono, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera czy Parkinsona, sprzyja regeneracji wątroby, pozytywnie wpływa na wrażliwość insulinową komórek ciała, obniżając ryzyko wystąpienia insulinooporności i cukrzycy typu 2.

KTO I KIEDY POWINIEN UWAŻAĆ NA KAWĘ?

Podczas picia kawy należy zachować umiar. I jak to bywa w dietetyce, nie wszystko jest dla wszystkich.

Na spożycie kawy powinny uważać osoby z nadciśnieniem tętniczym oraz nadwrażliwością żołądka (wrzody żołądka, stany zapalne). Kofeina wypłukuje ponadto minerały. Dlatego nie powinno się popijać nią posiłków dostarczających szczególnie wapń, magnez i żelazo, aby nie zaburzyć ich przyswajalności. Jeśli dieta jest zbilansowana pod kątem zaopatrzenia organizmu w składniki mineralne, wówczas picie rozsądnych ilości kawy nie będzie niekorzystne.

Kawa nie może być stosowana jako zamiennik posiłku. Nie jest źródłem energii, choć pozory mogą na to wskazywać. Pamiętajmy o regeneracji organizmu. Choć kawa stawia na nogi, nie zastąpi odpoczynku.

Co oznacza rozsądne picie kawy? Spożycie około 300 mg kofeiny na dobę, co odpowiada trzem-czterem filiżankom kawy. Ogromne znacznie ma wybór dobrej jakości kawy. Rozpuszczalny napój kawowy to nie kawa. Dla smaku, poza mlekiem, polecam np. przyprawy – kardamon lub cynamon.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+11
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: porady żywieniowe picie kawy kawa odżywianie kofeina
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE