Każdego, nawet najbardziej zagorzałego sympatyka zdrowej i zbilansowanej diety, nachodzi czasem ochota na coś słodkiego. Czy można zjeść coś, co zaspokoi nasze zapotrzebowanie na słodycze, a przy tym nie łamać zasad zdrowego żywienia?
Zdrowe i pożywne produkty spożywcze da się przygotować na rozmaite sposoby. Również na słodko. Oto moja sprawdzona przed kilkoma dniami propozycja - jagielnik. W jego składzie znajduje się kasza jaglana, płatki owsiane, banany, mleko kokosowe, czekolada i... ani grama cukru! Jest obłędny w smaku, a przy tym stanowi dobre źródło węglowodanów, witamin i minerałów. Czyli łączymy przyjemne z pożytecznym.
SKŁADNIKI:
Spód:
1/2 szklanki mąki owsianej lub zmielonych płatków owsianych
8 daktyli
1 łyżeczka kakao
1 łyżeczka oleju kokosowego
Masa:
1 szklanka kaszy jaglanej
2 szklanki mleka kokosowego
1 łyżka oleju kokosowego
3 łyżki wiórek kokosowych podprażonych na suchej patelni
1 puszka (400 ml) schłodzonego mleka kokosowego
sok z 1/2 cytryny
4 łyżki miodu
1 łyżeczka olejku waniliowego lub ziarenka z 1/2 laski wanilii
3 łyżki masła orzechowego
2 banany, pokrojone w plasterki, skropione sokiem z cytryny
Polewa:
2 łyżki mleka kokosowego
1/2 tabliczki gorzkiej czekolady pow.80% zawartości kakao
2 łyżeczki oleju kokosowego
__________
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Kaszę jaglaną przepłukujemy dokładnie gorącą, a następnie zimną wodą. Zalewamy ją dwiema szklankami mleka kokosowego i gotujemy około 20 minut, mieszając od czasu do czasu, aby masa nie przywarła do dna garnka. Po ugotowaniu dodajemy olej kokosowy. W międzyczasie zalewamy daktyle wrzątkiem i odstawiamy na pół godziny. Mąkę owsianą miksujemy z dobrze odsączonymi daktylami, kakao i olejem kokosowym za pomocą blendera na gładką masę, którą następnie wykładamy na spód tortownicy (nasmarowanej wcześniej olejem kokosowym) i odkładamy na 15 minut do lodówki.
W tym czasie przygotowujemy masę jaglaną: do ugotowanej kaszy dodajemy wiórki kokosowe, sok z cytryny, miód, ziarenka wanilii oraz stałą, zastygniętą część mleka kokosowego z puszki (odkładamy dwie łyżki mleka kokosowego na później). Wszystko miksujemy blenderem na kremową, jednolitą masę.
Spód ciasta smarujemy masłem orzechowym i układamy na nim plasterki bananów skropione sokiem z cytryny. Przelewamy masę jaglaną, wyrównujemy powierzchnie i odkładamy na kilka godzin do lodówki. Następnie roztapiamy wszystkie składniki polewy w rondelku, lekko przestudzamy i wylewamy na ciasto. Po tym ponownie odstawiamy ciasto do lodówki, aby wystygło. Voila! :)