Ważne, jak zaczynasz, a nie jak kończysz. Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia

+9
2017-04-24

Zastrzyk energii po nocnej przerwie od jedzenia jest niezbędny, by organizm mógł odpowiednio wystartować do działania. Jeśli lenistwo lub brak czasu sprawiają, że nie jesz śniadań, koniecznie musisz to zmienić. Śniadanie to fundament każdej odpowiednio zbilansowanej diety. I klucz do udanego dnia.

Śniadanie jest – i powinno być – uznawane za najważniejszy posiłek w ciągu dnia i punkt wyjścia w każdej odpowiednio zbilansowanej diecie. Po nocnej przerwie od jedzenia organizm czeka na zastrzyk energii. Pełnowartościowy posiłek w ciągu pierwszych 30 minut od przebudzenia pozwala nam wystartować i zapewnić energię niezbędną do rozpoczęcia działania. To szczególnie ważne u dzieci. Dorośli, którzy rozpoczynają pracę bardzo wcześnie rano, powinni spożyć je do godziny po pobudce. Bywa tak, że lenistwo lub brak czasu nie pozwalają na zjedzenie śniadania. Potem, przez warunki pracy, nie mamy kiedy zjeść drugiego śniadania, a nawet obiadu, więc zapotrzebowanie energetyczne z całego dnia uzupełniamy dopiero po powrocie do domu. Jeśli jednak chcemy się czuć dobrze i uniknąć doskwierającego głodu czy bólu głowy, śniadanie musi odgrywać najważniejszą rolę w planie żywieniowym całego dnia.

Osoby, które nie trzymają się tej zasady, częściej sięgają po szybkie i niezdrowe przekąski. Na zasadzie: czuję głód, więc jem cokolwiek, byle zapełnić żołądek. Mają też problemy ze spadkiem cukru w ciągu dnia – a to z kolei sprzyja sięganiu po słodycze między posiłkami. Pomijanie śniadań w diecie wiążę się również z wieczornym i nocnym podjadaniem, uczuciem ciągłej ochoty na coś do przegryzienia w ciągu dnia.

CO JEŚĆ I CO PIĆ NA ŚNIADANIE?

Podstawą zdrowego śniadania powinny być węglowodany złożone, np. pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane, jaglane, kasza. W każdym posiłku (a więc w śniadaniu także) powinno się znaleźć pełnowartościowe białko. Dlatego posiłek ten warto wzbogacić o jajka, sery, jogurt lub kefir, dobrej jakości wędlinę lub mięso. Do każdego śniadania należy dołączyć warzywa. Do kanapki można dodać sałatę, pomidora czy paprykę, a poza sezonem np. kiszonki. Jeśli śniadanie zawiera płatki zbożowe z mlekiem lub jogurtem (naturalnym, rzecz jasna), warto dorzucić owoc sezonowy lub naturalny sok owocowy bądź warzywny, urozmaicić posiłek odrobiną nasion – sezamem, pestkami dyni, słonecznikiem czy wiórkami kokosowymi.

Napojami, które najlepiej uzupełnią zarówno pierwsze, jak i drugie śniadanie, są woda mineralna, delikatne herbatki owocowe lub herbata zielona, soki owocowe lub warzywne albo napoje mleczne fermentowane.

PROPOZYCJE NA POŻYWNE, SZYBKIE I CIEKAWE ŚNIADANIA

Wrapsy?

Pełnoziarnisty placek tortilli posmaruj kremowym serkiem twarogowym, nałóż na niego plaster chudej szynki, żółtego sera lub pokruszonej fety, paprykę pociętą w paseczki, dorzuć kiełki lub sałatę i zawiń. Otrzymasz pyszne, kolorowe i zdrowe przekąski. Do tego garstka orzechów, słupki marchewki, sezonowe owoce i posiłek gotowy.

Wersja na słodko

Placek tortilli posmaruj odrobiną masła orzechowego lub domowej nutelli, dodaj pokrojone w plasterki banany i nektarynki, trochę wiórków kokosowych lub płatków migdałowych. Smacznego!

A może omlet?

Dwa jajka zmieszaj z płatkami jaglanymi lub owsianymi (zamiast płatków można dodać mąkę jaglaną z komosy ryżowej lub mąkę gryczaną – uzyskasz wtedy pyszne naleśniki). Polecam dodatek ziaren (chia, słonecznik, pestki dyni, sezam, wiórki kokosowe). Możesz również dodać dowolne warzywa, np. paprykę, pomidory, pieczarki, oliwki, ulubione zioła. Albo – już po usmażeniu omleta – obłożyć go ulubiony owocami lub pastą domowej roboty.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+9
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: śniadanie dieta odżywianie porady żywieniowe
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE