Żywność light: Twój sojusznik czy bezwartościowy substytut?

0
2016-05-02

Jogurt 0%, czekolada bez cukru, batoniki fit, niesłodzone napoje, odtłuszczony majonez, deser slim, chipsy light... Co naprawdę kryje się w żywności light?

Na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej produktów, które według obietnic producentów mają pomagać w odchudzaniu lub dojściu smukłej sylwetki. Produkty light są produktami spożywczymi o obniżonym poziomie tłuszczu lub cukru. Oznaczałoby to, że nie trzeba rezygnować z ulubionych pokarmów, tylko wystarczyłoby wybierać ich "lżejszą wersję". Dopisany często wyraz "light" na opakowaniu stanowi wabik dla konsumenta, który kojarzy taki produkt z żywnością dietetyczną. Tymczasem badania naukowe dowodzą, że osoby, które wybierają produkty light, dostarczają do organizmu nawet o 30-40 procent kalorii więcej niż spożywając standardowe produkty! Skoro "light", "fit" i "slim", to znaczy, że zdrowe i tym samym przyzwalamy sobie na zjedzenie większej ich ilości. Jednak nie zawsze wartość kaloryczna takiej żywności jest niższa od tradycyjnej wersji, a często różni się tylko nieznacznie.

Warto zastanowić się, co sprawia, że czekolada bez cukru nadal jest słodka, a majonez odtłuszczony wciąż ma tłustą konsystencję. Usuwając z produktu tłuszcz lub cukier, produkt ten trzeba poddać obróbce i dodać substancje, które zastąpią usunięty składnik. Pozbycie się cukru czy tłuszczu wiąże się z pogorszeniem smaku i konsystencji, dlatego produkty light uzbrojone są w ulepszacze smaku, zagęstniki, słodziki, barwniki i wiele innych, niekoniecznie zdrowych dodatków. Produkty te mają również obniżoną wartość odżywczą. Wraz z tłuszczem usunięte są witaminy A, D, E i K. Nadmiar sztucznych dodatków, takich jak syntetyczne słodziki, wywołują biegunki, pobudzają apetyt i zaburzają metabolizm. W efekcie wcale nie pomagają w procesie odchudzania, lecz przeciwnie - utrudniają go.

Żywność, o której mowa, to żywność wysokoprzetworzona, która obciąża układ pokarmowy, a składniki odżywcze w niej zawarte są gorzej przyswajalne. A pamiętajmy, że odchudzanie nie polega tylko na ograniczeniu liczby spożywanych kalorii. Niewłaściwie odżywiony organizm uruchomi procesy obronne, zmniejszy tempo metabolizmu i nie pozwoli na spalenie swoich zapasów, czyli tkanki tłuszczowej. Dieta odchudzająca to dieta zbilansowana. Aby organizm mógł spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, należy dostarczyć mu wszystkich składników odżywczych - węglowodany, białka, tłuszcze i składniki mineralne, ale w odpowiednich ilościach. Żywność light raczej mu w tym nie pomoże.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
0
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: dieta odżywianie żywność light porady
WRÓĆ