„Słoneczna” witamina D i jej niedobory w diecie

+4
2016-09-24

Nadchodząca jesień, a także zima i wczesna wiosna to szczególny czas, w którym należy zadbać o odpowiedni poziom witaminy D w organizmie. Dlaczego to tak istotne? I w jaki sposób uzupełniać niedobory witaminy D?

Witamina D to steroidowy związek chemiczny występujący w dwóch formach: jako witamina D3 i witamina D2. Witaminę D2 znajdziemy głównie w grzybach. Witamina D3 jest natomiast wytwarzana w organizmach zwierzęcych pod wpływem działania promieni słonecznych. Ulega wtedy przemianie do aktywnej formy, mającej działania regulujące dla wielu tkanek. Jesień i zima to szczególny czas, w którym przypominam o tej witaminie moim pacjentom. Dlaczego?

Ponieważ odgrywa ona bardzo istotną rolę w organizmie człowieka, zaś jej działanie jest wszechstronne:

* Wpływa na metabolizm kości, zwiększa wchłanianie wapnia i fosforu z produktów spożywczych. Niedobór witaminy D przyczynia się do zmniejszonego przyswajania wapnia. Z kolei obniżony poziom wapnia w organizmie powoduje jego pobór z kośćca w celu dostarczenia tego pierwiastka do wielu procesów metabolicznych, w których wapń odgrywa ważną rolę. Odwapnienie kości prowadzi do krzywicy i osteoporozy. W przypadku sportowców – do zwiększenia kontuzji i złamań kości.

* Regeneruje komórki nerwowe. Niedobór witaminy D sprzyja zaburzeniom układu nerwowego i może przyczyniać się do występowania stanów depresyjnych.

* Wpływa na prawidłową regenerację mięśni. Niedobór powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu włókien mięśniowych.

* Reguluje układ immunologiczny. Niedobór sprzyja infekcjom, powstawaniu chorób autoimmunologicznych (choroba Hashimoto, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, stwardnienie rozsiane), nowotworów, chorób układu sercowo-naczyniowego, a także chorób sezonowych, takich jak grypa czy infekcje dróg oddechowych.

SUPLEMENTY NA... BRAK SŁOŃCA

Wraz z pożywieniem pobieramy bardzo małą ilość witaminy D. Znajdziemy ją w tłustych rybach, tranie i wątróbce. Jednak większość witaminy D w naszym organizmie (ok. 90 proc. i więcej) pochodzi z jej syntezy w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Niestety, warunki w naszej strefie klimatycznej nie są naszym sprzymierzeńcem. Przez większą część roku nasłonecznienie jest niewystarczające. Chowamy się pod ubraniami, smarujemy kremami z filtrem UV, większość dnia spędzamy w pomieszczeniach lub zacienionych miejscach. W tym wypadku konieczna jest suplementacja witaminy D za pomocą dobrego preparatu. Pamiętajmy o niej szczególnie jesienią, zimą i wczesną wiosną! 

W pożywieniu witaminę D można znaleźć m.in. w tranie

Przed zastosowaniem suplementacji witaminą D niezbędne jest wykonanie badania na jej zawartość w organizmie, a dopiero potem ustalenie wysokości dziennej dawki. Witamina D jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach, a więc warto spożywać ją wraz z produktem tłuszczowym.

Z badań epidemiologicznych wynika, że Polacy cierpią na niedobór witaminy D. Mimo tych wyników, przyjmujmy suplementy rozsądnie. Wybierajmy produkty dobrej jakości, a dawki stosujmy pod nadzorem medycznym. Zbyt nagłe wprowadzenie dużych dawek witaminy D po wieloletnich niedoborach może przyczynić się wystąpienia hiperkalcemii i prowadzić do kamicy nerkowej oraz odkładania się złogów wapniowych w tkankach i narządach (np. sercu, płucach).

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+4
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: witamina D suplementacja diety porady odżywianie
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE