Zatrzymywanie wody w organizmie. Co oznacza i jak sobie z tym poradzić?

+15
2017-02-09

Nagły wzrost wskaźnika na wadze, wahania masy ciała w ciągu dnia… Brzmi groźnie, ale nie oznacza, że organizm tak szybko tyje. Jeśli odczuwamy przy tym ociężałość, ciężkość nóg, wzdęty brzuch, obrzęki na twarzy, dłoniach czy wokół kostek, świadczy to o zatrzymywaniu wody w organizmie.

Obrzęki mogą wynikać z zaburzonej gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Wbrew pozorom im mniej wody w diecie, tym więcej wody organizm zatrzymuje. Broniąc się przed odwodnieniem, organizm gromadzi wodę w przestrzeniach międzykomórkowych, co prowadzi do obrzęków. Ale nie każdy płyn nawodni komórki ciała. Spożywanie dużej ilości płynów bezelektrolitowych, takich jak herbata, kawa, słodkie napoje powoduje zwiększenie objętości osocza, zmniejszenie osmolalności i przejście wody do przestrzeni międzykomórkowej. Jak najefektywniej uzupełniać minerały w organizmie? Pić wody mineralne i napoje izotoniczne.

Przyczyną zatrzymywania wody w organizmie może być nadmiar sodu w diecie przy niedoborach potasu. Przypatrzmy się, czy nie dosalamy potraw. Lepszą alternatywą są naturalne przyprawy ziołowe, które doskonale wydobywają smak potraw, a niektóre z nich – zielona pietruszka, lubczyk, pokrzywa czy mniszek lekarski – mogą wspomóc walkę z obrzękami. Z kolei potas znajdziemy w pomidorach, bananach, ziemniakach, selerze i grejpfrucie. Pamiętajmy, że źródłem sodu jest nie tylko sól i słone potrawy. Duże ilości sodu znajdują się w pieczywie, fast foodach a także w… słodyczach!

Problemy z wahaniem wagi, spowodowane zatrzymywaniem wody w organizmie, obserwują najczęściej kobiety pod koniec cyklu miesiączkowego. Następują one wskutek wzrostu poziomu estrogenów. W tym czasie należy szczególnie zadbać o przyjmowanie wody mineralnej, niskosodowej, pić ją często w małych, jednorazowych porcjach.

Często zdarza się, że zauważamy nagły wzrost wagi po weekendowych szaleństwach lub urlopie. Nie musi on sygnalizować wzrostu tkanki tłuszczowej, lecz informuje nas o zatrzymaniu wody spowodowanym np. piciem alkoholu. Jak to działa? Alkohol zaburza ciśnienie osmotyczne i rozszerza naczynia krwionośne, przez co woda łatwo przenika do przestrzeni międzykomórkowej, tworząc obrzęki.

Nieocenioną bronią przeciwko zatrzymywaniu wody w organizmie jest ruch. Siedzący tryb życia spowalnia przepływ krwi i limfy, prowadząc do powstawania obrzęków w kończynach. Codzienna dawka ulubionej aktywności fizycznej usprawni układ krążenia. Organizm pozbędzie się wówczas nadmiaru kilogramów spowodowanych zastojem wody oraz… nadprogramowej tkanki tłuszczowej.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+15
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: porady żywieniowe zatrzymywanie wody w organizmie nawadnianie
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE