Dietetyczne fakty i mity, cz. VI

+2
2016-06-26

Czy picie kawy jest niezdrowe, a picie wody mineralnej niezbędne, by organizm funkcjonował prawidłowo? I który z tłuszczów: masło czy margaryna jest zdrowszym dodatkiem do pieczywa? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w kolejnej, szóstej już, części "Dietetycznych faktów i mitów".

STWIERDZENIE NR 16: Picie kawy jest niezdrowe

Dla większości dorosłych osób kawa oznacza rozpoczęcie dnia. Pijemy ją dla pobudzenia organizmu, dla smaku, ale również dla zdrowia.

Kawa jest bowiem cennym źródłem antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki w organizmie. Wolne rodniki w nadmiernej ilości uszkadzają oraz niszczą komórki organizmu, co może początkowo objawiać się złym samopoczuciem, a w dłuższej perpsektywie chorobami. Kawa ma także dobroczynny wpływ na trawienie, przyspiesza przesuwanie pokarmu przez jelita i redukuje nadmierną produkcję żółci, co w efekcie zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów jelit i wątroby.

Dla osób chcących zredukować masę ciała istotne jest to, że kofeina przyspiesza spalanie tłuszczów. Można wymienić jeszcze wiele zalet "małej czarnej", jednak pamiętajmy, aby do wszystkiego podchodzić z umiarem. Zdecydowanie wybieram oraz polecam kawę w wersji bez śmietanki oraz cukru. Dla złagodzenia smaku wystarczy w zupełności mleko.

Pamiętajmy jednak, by wybierać kawę dobrej jakości. Omijajmy wątpliwe mieszanki kawowe typu instant oraz napoje kawowe. Im mniej przetworzony produkt, tym lepsza jakość odżywcza. Najlepiej wybierać kawę w ziarnach i mielić ją samemu. Do przygotowania naparu polecamy kawiarki.

OCENA EKSPERTA: MIT

__________

STWIERDZENIE NR 17: Picie wody mineralnej jest niezbędne

Nie wystarczy spożywanie jakichkolwiek płynów. Nie zapominajmy, że w gospodarce wodnej organizmu istotne są minerały. Nawadniając organizm, zależy nam, aby woda wniknęła do komórek ciała. Niestety, mimo spożywania dużych ilości płynów, często spotykamy się z zatrzymywaniem wody w organizmie, obrzękami lub odwodnieniem organizmu.

Nie wystarczy jednak pić sok czy herbatę, by odpowiednio nawodnić komórki organizmu. Na co dzień wybierajmy wody nisko- i średniomineralizowane. Natomiast podczas upałów albo przy dużej aktywności fizycznej zdecydujmy się na wody wysokomineralizowane.

OCENA EKSPERTA: PRAWDA

__________

STWIERDZENIE NR 18: Lepiej smarować pieczywo masłem niż margaryną

Masło jest naturalnym produktem uzyskanym z tłuszczu mlecznego, natomiast margaryny powstają z olejów roślinnych. Jednak margaryna jest produktem o bardzo wysokim stopniu przetworzenia. Wyobraźmy sobie, jakie zmiany musi przejść olej, aby stać się produktem stałym. I to właśnie te zmiany, a konkretnie procesy utwardzania, powodują bardzo niekorzystne przekształcenia z oleju. Nienasycone kwasy tłuszczowe, tak pożądane w olejach, przechodzą w formę trans, która sieje w naszym organizmie poważne spustoszenia (problemy metaboliczne, dyslipidemie, choroby układu krążenia i wiele innych). Natomiast jedząc masło, spożywamy naturalny produkt. Ważne, byśmy nie przesadzali tylko z jego ilością.

OCENA EKSPERTA: PRAWDA

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+2
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: dieta dietetyczne fakty i mity odżywianie picie wody picie kawy
WRÓĆ