Cytryna plus szpinak, kurkuma i pieprz... Jakie produkty łączyć ze sobą?

+3
2016-09-11

Jakie produkty spożywcze łączyć ze sobą, aby Twój organizm maksymalnie wycisnął zawarte w nich witaminy i minerały? 

W dietetyce liczy się ilość pożywienia, liczba kalorii i proporcje składników odżywczych. Znaczenie ma także jakość jedzenia i odpowiednie łączenie produktów spożywczych. Stosując odpowiednie zestawienia pokarmowe możemy zwiększyć wartość odżywczą posiłku lub wręcz przeciwnie - znacznie ją obniżyć. O jakich połączeniach mowa?

Niektóre produkty, zestawione w ramach jednego posiłku, zwiększają przyswajalność składników odżywczych. Na przykład witamina C, którą znajdziemy w kiszonej kapuście, soku z czarnej porzeczki i w wielu innych owocach, zwiększa przyswajalność żelaza znajdującego się w dużej ilości w czerwonym mięsie, podrobach oraz szpinaku.

Aby zwiększyć przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (witamina A, D, E, K), do produktów bogatych w te witaminy warto dołożyć dodatek tłuszczowy. Przykład? Do surówki z marchewki albo papryki dodać oliwę z oliwek lub kawałek awokado.

Jednak istnieje też wiele produktów, których połączenie w jednym posiłku wpływa niekorzystnie na wartość odżywczą. Na przykład świeże ogórki, występujące w sałatce obok pomidorów czy papryki, powodują straty witaminy C. Dlaczego tak się dzieje? Enzym askorbinaza, znajdujący się w świeżych ogórkach, rozkłada kwas askorbinowy, czyli witaminę C zawartą właśnie pomidorach i papryce.

Kwas fitynowy, obecny w pieczywie pełnoziarnistym, razowych mąkach czy otrębach, tworzy kompleksy z żelazem, cynkiem, wapniem i magnezem. Przez to ogranicza ich wchłanianie z pożywienia. Składniki mineralne wiązane są także przez taniny występujące w herbacie i kawie. Tym samym uniemożliwiają ich przyswajanie przez organizm. Kwas szczawiowy, który znajduje się w szpinaku, szczawiu, rabarbarze, botwinie i burakach, uniemożliwia przyswajanie wapnia. Do potraw zawierających wyżej wymienione produktu warto dodać produkty bogate w wapń: mleko, produkt mleczny lub jajka.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+3
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: dieta odżywianie przepisy
WRÓĆ

SPRAWDŹ W NASZYM SKLEPIE