Porady: jak dobrać buty piłkarskie?

+4
2016-01-11

Czym kierować się przy wyborze butów piłkarskich, tak, aby cieszyć się komfortem i pewnością w czasie gry? Oto wszystkie aspekty, na które powinniście zwrócić szczególną uwagę.

Buty piłkarskie - jak je dobraćFot.: news.adidas.com

O powodzeniu akcji często decydują detale. To właśnie dzięki nim wygrywa się mecze. Jednym ze składników sukcesu jest poczucie komfortu i pewności w trakcie gry, które mogą nam dać dobrze dobrane buty. Mowa nie tylko o wygodzie, ale również o predyspozycjach i atutach każdego z piłkarzy, które - jeśli zostaną pokazane na boisku - mogą wiele dać drużynie. Odpowiedni dobór obuwia piłkarskiego może zatem wpłynąć pozytywnie na grę naszą oraz całego zespołu. Czym kierować się przy wyborze butów piłkarskich, tak, aby cieszyć się komfortem i pewnością w czasie gry? Oto wszystkie aspekty, na które powinniście zwrócić szczególną uwagę.

PODSTAWOWE WŁAŚCIWOŚCI BUTÓW PIŁKARSKICH

- przyczepność – odpowiedni dobór podeszwy do podłoża jest niezwykle istotny - sprawia bowiem, że piłkarz będzie w stanie zachować wszystkie swoje naturalne ruchy podczas gry.

Technologie poprawiające przyczepność:
Nike - Pebax
adidas - X-CLAW, GROUND CONTROL, messiPRINT

- dopasowanie – buty powinny dobrze przylegać do stopy. Im mniej luźnych miejsc w bucie, tym lepiej - znacznie poprawi to stabilizację, a co za tym idzie, zmniejszy również ryzyko kontuzji.

Technologie poprawiające dopasowanie:
Nike - Nikeskin, Flyknit, Dynamic Fit, Teijin, Kanga-Lite, Hypershield
adidas - X-SKIN, techfit, CONTROL FIT, messiTOUCH, messiFRAME

- przyspieszenie – w tym aspekcie istotna jest przede wszystkim waga obuwia. Najlepiej, jeżeli płytka jest lekka, elastyczna i cienka, ponieważ pozwoli to na szybszą reakcję zawodnika czy też natychmiastowe przyspieszenie.

Technologie poprawiające przyśpieszenie:
Nike - Pebax, Vapor Traction
adidas – GAMBETRAX

- stabilność – odpowiednia stabilność podczas gry zwiększa bezpieczeństwo. Na aspekt ten wpływa chociażby profil wkładki, który dzięki anatomicznemu kształtowi potrafi dostosować się do stopy.

Technologie poprawiające stabilność:
Nike - Flywire, Dynamic Fit
adidas - X-CAGE, CONTROL FIT, Stabilizator pięty, messiTOUCH

- czucie piłki – teoretycznie składają się na to wszystkie elementy, natomiast równie ważna jest w tym aspekcie cholewka buta, która dzięki swoim cechom, materiałowi czy fakturze może znacznie to poprawić.

Technologie poprawiające czucie piłki:
Nike - All Conditions Control, Nikeskin, Hypershield
adidas - X-SKIN, X-CLAW, NON STOP GRIP

Buty piłkarskie NikeFot.: news.adidas.com

RODZAJ PODŁOŻA

- FG – podeszwa przeznaczona do twardej, naturalnej nawierzchni, na jakiej gra się przede wszystkim latem, głównie na boiskach, które nie są zraszane wodą. Najbardziej popularna podeszwa, wykonana zazwyczaj z wytrzymałego tworzywa TPU.

- SG – podeszwa na miękką, grząską nawierzchnię, jaką możemy spotkać w porze jesiennej, wczesną wiosną lub po obfitych opadach deszczu. Zazwyczaj jest to sześć wkręcanych kołków na podeszwie, które są nieco dłuższe niż standardowe kołki - po to, aby polepszyć przyczepność w tak trudnych warunkach.

- TF, TT – podeszwy dostosowane do nawierzchni sztucznych, zmrożonych i zaśnieżonych. Idealnie sprawdzą się podczas przygotowań do sezonu w porze zimowej. Zapewnią również dobrą przyczepność na sztucznych nawierzchniach trawiastych typu turf, takich, jakie występują chociażby na orlikach.

- AG – specjalnie zaprojektowana podeszwa zapewniająca optymalną przyczepność oraz zmniejszająca siły działające na stawy kolanowe i skokowe podczas nagłych zwrotów - typowo na sztuczną nawierzchnię.

- IC, CT, IN – typy podeszwy przeznaczone do gry na hali. Wykonane w większości z gumy, dlatego zapewniają przyczepność na każdej hali. Większość z nich posiada również technologię non-marking, dzięki której buty nie pozostawiają po sobie brudnych śladów.

Buty piłkarskie - typ podeszwyFot.: news.nike.com

RODZAJ STOPY

- szeroka – osoby z szeroką stopą powinny raczej wybierać obuwie ze skóry naturalnej, która lepiej dopasowuje się do stopy i jest rozciągliwa. Dzięki temu buty nie będą uwierać w newralgicznych miejscach.

- zwykła – osoby ze zwykłą stopą mogą pozwolić sobie zarówno na buty ze skóry naturalnej, jak również syntetycznej. Należy jedynie pamiętać, żeby konstrukcja danego modelu nie była zbyt szeroka bądź wąska, ponieważ może wówczas spowodować to duży dyskomfort.

- wąska – osoby z wąską stopą powinny raczej zdecydować się na buty syntetyczne. Skóra naturalna po pewnym czasie rozciąga się, a luzy w bucie powstałe podczas tego procesu mogą źle wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo w czasie gry. Skóra syntetyczna jest nierozciągliwa, dzięki czemu raz dobrze dobrany model powinien przez długi czas zachować swoje właściwości.

Buty piłkarskie - rodzaj stopyFot.: news.nike.com

RODZAJ MATERIAŁU

- skóra naturalna – przy zakupie butów ze skóry naturalnej trzeba pamiętać, żeby kupować je „na styk”, ponieważ skóra ma to do siebie, że po pewnym czasie rozciąga się.

ZALETY: trwała, dobrze oddycha, dostosowuje się do kształtu stopy.
WADY: odkształca się, nasiąka wodą.

- skóra syntetyczna - jest bardzo wytrzymała i nierozciągliwa, natomiast przepływ powietrza jest znacznie gorszy niż w skórze naturalnej. Z kolei skóra syntetyczna jest lżejsza niż skóra naturalna.

ZALETY: mocna, lżejsza od skóry naturalnej, nie odkształca się.
WADY: gorzej oddycha od skóry naturalnej, nierozciągliwa.

Buty piłkarskie skórzaneFot.: news.adidas.com

Ponad 350 modeli butów piłkarskich najlepszych marek znajdziesz w sklepie hurtowniasportowa.net.

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+4
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: buty piłkarskie porady korki lanki jak dobrać buty piłkarskie?
WRÓĆ