Grillowanie, alkohol, olej kokosowy – fakty i mity

+5
2017-06-29

W końcu nadszedł długo wyczekiwany okres letni. Wielu z nas urozmaica sobie ciepłe weekendowe wieczory grillowaniem z rodziną lub znajomymi. A jak dochodzi do tego jeszcze jakaś okazja, to na stole pojawia się też przysłowiowa lampka wina. No dobrze, czasami nawet nie potrzebujemy do tego żadnej okazji. Wracając do tematu – dziś odpowiem na pytania, które w ostatnim czasie powtarzają się w moim gabinecie najczęściej. Jak potrawy z grilla wpływają na nasze zdrowie? Czy alkohol tuczy? Czy olej koksowy aby na pewno jest „lekiem na całe zło”?

Czy grillowanie nie zaszkodzi zdrowiu i sylwetce?

Z czym najczęściej kojarzy wam się wiosenne grillowanie? Karkówka, kiełbasy, sosy... potrawy raczej ciężkostrawne i kaloryczne. Ale tak jak z każdą potrawą, można ją przygotować także w zdrowy sposób, używając właściwych składników i ich ilości. Czy wiecie, że grillować można:
– Większość warzyw: bakłażany, cukinię, paprykę, cebulę, szparagi, kukurydzę, ziemniaki, bataty, a nawet rzodkiewki!
Grzyby: boczniaki, pieczarki,
Owoce: ananasy, banany, brzoskwinie, truskawki,
Ryby i owoce morza: łososia, pstrąga, dorsza, krewetki,
Tofu, tempeh.

Pamiętajcie, aby:
– Do grillowania wykorzystywać tacki aluminiowe,
– Przyrządzić dużo kolorowych, warzywnych sałatek,
– Sosy do grilla przygotować na bazie jogurtu greckiego,
– Spędzić miły czas w gronie znajomych.

Czy alkohol tuczy?

Wszelkie napoje alkoholowe to źródło pustych kalorii, co oznacza, że oprócz energii, którą dostarcza (1 gram - 7 kcal), nie ma żadnych wartości odżywczych. Ponadto, alkohol spożywamy często w obecności innych bogatych w cukry proste napojów, takich jak cola, napoje energetyzujące czy nektary owocowe. Gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi po takiej mieszance wzmaga apetyt, który zaspokajamy niezdrowymi i kalorycznymi przekąskami. Duża dawka kalorii, którą sobie dostarczamy, jest chętnie odkładana przez organizm w postaci tkanki tłuszczowej. Tak więc alkohol, owszem, jest dla ludzi, ale lepiej żebyśmy sięgali po niego rzadziej niż częściej, gdyż ma raczej niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i sylwetkę. Pamiętajmy, że piwo to także alkohol!

Najlepszym wyborem jest wytrawne wino czerwone, które wyróżnia się wysoka zawartością antyoksydantów (głównie resweratrolu) – związków opóźniających procesy starzenia komórek i mających pozytywne działanie na układ krążenia.

Czy olej kokosowy jest zdrowy?

Od kilku lat sukcesywnie wzrasta popularność OLEJU KOKOSOWEGO. Określany mianem superfood dla wielu był przysłowiowym „lekiem na całe zło”. Szereg pozytywnych właściwości odżywczych, dobry wpływ na profil lipidowy (poziom dobrego i złego cholesterolu), zbawienne działanie na cerę, włosy i paznokcie, podstawa zdrowej, prawidłowo zbilansowanej diety –  moglibyśmy tak wymieniać bez końca. Na pewno wielokrotnie słyszeliście również, że olej kokosowy jest najlepszym tłuszczem do długotrwałego smażenia (ze względu na wysoki punkt dymienia i odpowiedni stosunek poszczególnych kwasów tłuszczowych).

Do tej pory sądzono, że pomimo dużej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, olej kokosowy nie ma wpływu na wzrost złego cholesterolu we krwi. Tymczasem opublikowane w tym roku badanie Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego zdecydowanie obala powstały w ostatnich latach MIT cudownego tłuszczu, stawiając go w jednej linii z nasyconymi tłuszczami pochodzenia zwierzęcego takimi jak śmietana, smalec czy masowej produkcji słodycze (bogate w tłuszcze utwardzane). Co więcej olej kokosowy został uznany za produkt przyczyniający się to wykształcenia chorób układu krążenia (wzrost poziomu złego cholesterolu) np. miażdżycy. Jaki z tego wniosek?

W żywieniu, tak jak i w życiu, zawsze należy zachować BALANS. Nie powinniśmy podążać za chwilową modą żywieniową oddając się jej całkowicie, ale komponować nasze posiłki w oparciu o wiele nieprzetworzonych produktów spożywczych. Nie rezygnujmy także z dnia na dzień z oleju kokosowego w naszej kuchni. Po prostu stosujmy go zamiennie z innymi tłuszczami, takimi jak oliwa z oliwek czy olej rzepakowy .

%MCEPASTEBIN%

Daj nam znać, czy artykuł Ci się spodobał
+5
Jeśli tak, pokaż go swoim znajomym!

tagi: dieta dietetyczne fakty i mity odżywianie grill alkohol olej kokosowy
WRÓĆ