Od ostatniej dekady XX wieku sprawność fizyczna dzieci i młodzieży w Polsce stale się pogarsza. A może być jeszcze gorzej – takie wnioski płyną z wieloletnich badań prowadzonych przez Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie.
Wyniki zaprezentowano podczas ogólnopolskiej debaty, która odbyła się w stolicy w miniony poniedziałek. Przewodzący ostatniej fazie badań dr Janusz Dobosz bije na alarm – jeśli w następnych latach ta tendencja się utrzyma, niebawem odsetek dzieci o słabej lub bardzo słabej sprawności fizycznej może przekroczyć nawet 60 procent.
Badania były prowadzone przez stołeczną AWF w latach 1979-2009. Obejmowały dziewczęta i chłopców pomiędzy 7. a 19. rokiem życia. Łącznie przebadano prawie 600 tys. osób. W pierwszym okresie badawczym, pomiędzy 1979 a 1989 rokiem, sprawność fizyczna badanych uczniów ulegała poprawie, natomiast później tendencja była zupełnie odwrotna. – Ostatnie wyniki wskazują na zahamowanie i wygaszenie tego trendu, a dekada 1999-2009 przywróciła totalne obniżenie się sprawności fizycznej dzieci i młodzieży – mówi dr Dobosz, cytowany przez Polską Agencję Prasową. Jednocześnie największy spadek poziomu sprawności dotyczy najmłodszych dzieci – tych, które urodziły się na przełomie XX i XXI wieku oraz na początku nowego stulecia.
Poziom sprawności fizycznej dzieci i młodzieży sprawdzano poprzez rozmaite testy sprawnościowe, np. próbę siadu z leżenia w ciągu 30 sekund, skok w dal z miejsca czy bieg na 50 metrów. Analizy rezultatów badań sygnalizują, że niekorzystnie zmienił się wskaźnik masy ciała (BMI) wśród najmłodszych. Dotyczy to zwłaszcza ostatnich 10 lat. Wyniki badań AWF znajdują odzwierciedlenie również w rezultatach innych badań obejmujących zagadnienie otyłości dzieci i młodzieży w Polsce. Jak zapobiegać otyłości i nadwadze wśród najmłodszych? Przeczytaj TEN TEKST.
Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzieci i młodzież powinny spędzać na aktywności ruchowej godzinę dziennie. Tymczasem w Polsce zalecenia te realizuje mniej więcej co czwarte dziecko w wieku 11-15 lat. Nie potrafi tego zmienić tego fakt, że aktywność fizyczna wpływa korzystnie na prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży – poprawia koncentrację, pamięć czy zdolności kreatywnego myślenia.
Wskaźnik kondycji fizycznej stanowi jednocześnie wyznacznik zdrowia i jakości życia, co regularnie potwierdzają badania naukowe. Trzeba również pamiętać o tym, że wpływ kondycji fizycznej i ogólnego stanu zdrowia sięga znacznie dalej niż tylko okres szkolny. – Odsetek osób w wieku produkcyjnym może zostać jeszcze bardziej ograniczony przez rosnącą liczbę tych, którzy nie będą w stanie podołać zadaniom związanym z wykonywaniem pracy zawodowej – zaznaczył dr Dobosz.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl